Sebastian Vettel u bolidu Red Bulla pobjednik je VN Japana, utrke Svjetskog prvenstva Formule 1 održane na stazi u Suzuki.

10.10.2010.
13:27

Sebastian Vettel je u Suzuki slavio i prošle godine, a ove je u Japanu vodio cijelu utrku, izuzev trentka kada je morao u boks, a mjesto vodećeg je nakratko preuzeo Mark Webber.

Nijemac je u nedjelju rano ujutro po hrvatskom vremenu ostvario i najbrže kvalifikacijsko vrijeme, s obzirom da je u subotu loše vrijeme odgodilo službeni kvalifikacijski trening.

Utrku je već u prvom krugu završilo čak šest bolida zbog brojnih sudara, dok je Lucas di Grassi udario u zid već prilikom zagrijavanja.

Bivši svjetski prvak Lewis Hamilton bio je već ranije kažnjen s pet mjesta niže u poretku zbog promjene mjenjačke kutije, a niti nova se nije pokazala dobrom jer je 11 krugova prije kraja izgubio treću brzinu, pa je nakraju izgubio četvrto mjesto od Jensona Buttona.

Tri utrke prije kraja Webber ima 220 bodova, a Alonso i Vettel po 206. U poretku konstruktora Red Bull (426) ima 45 bodova prednosti ispred McLarena (381), dok je na trećem mjestu Ferrari (334).

Sljedeća utrka je prva Velika nagrada Južne Koreje 24. listopada na stazi Yeongam.

1. Sebastian Vettel (Njem/Red Bull-Renault) - 1:30:27.323 2. Mark Webber (Aus/Red Bull-Renault) + 0.905 3. Fernando Alonso (Špa/Ferrari) + 2.721 4. Jenson Button (VB/McLaren-Mercedes) + 13.522 5. Lewis Hamilton (VB/McLaren-Mercedes) + 39.595 6. Michael Schumacher (Njem/Mercedes) + 59.933 7. Kamui Kobayashi (Jap/Sauber-Ferrari) + 1:04.038 8. Nick Heidfeld (Njem/Sauber-Ferrari) + 1:09.648 9. Rubens Barrichello (Bra/Williams-Cosworth) + 1:10.846 10. Sébastien Buemi (Švi/Toro Rosso-Ferrari) + 1:12.8061. Mark Webber (Aus) - 220 bodova 2. Fernando Alonso (Špa) - 206 3. Sebastian Vettel (Njem) - 206 4. Lewis Hamilton (VB) - 192 5. Jenson Button (VB) - 189 6. Felipe Massa (Bra) - 128 7. Nico Rosberg (Njem) - 122 8. Robert Kubica (Pol) - 114 9. Michael Schumacher (Njem) - 54 10. Adrian Sutil (Njem) - 471. Red Bull - 426 bodova 2. McLaren - 381 3. Ferrari - 334 4. Mercedes GP - 176 5. Renault - 133 6. Force India - 60 7. Williams F1 - 58 8. Sauber - 37 9. Toro Rosso - 11