Wesley Sneijder je uoči prve utakmice Nizozemaca na SP-u protiv Danske najavio kako ova generacija ide po prvi naslov svjetskih prvaka, a na startu svoje skupine su slavili s 2:0.

14.6.2010.
17:39

Johannesburg. Soccer City. Sudac: Stephane Lannoy (Francuska). Strijelci: 1:0 - Poulsen (ag-46), 2:0 - Kuyt (84).

NIZOZEMSKA: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong (od 88. De Zeeuw) - Kuyt, Sneijder, Van der Vaart (od 67. Elia) - Van Persie (od 77. Afellay).

DANSKA: Sorensen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S.B. Poulsen - Jorgensen, Kahlenberg (pd 73. Eriksen), Poulsen, Enevoldsen (od 56. Gronkjaer) - Rommedahl, Bendtner (od 62. Beckmann).U susretu prvog kola skupine E Svjetskog prvenstva Nizozemska je pred 83.405 gledatelja na Soccer City stadionu u Johannesburgu pobijedila Dansku 2:0 (0:0).

U prvom poluvremenu gledatelji su vidjeli malo dobrog nogometa. Nizozemci su očekivano imali veći posjed lopte, ali niti jednu pravu priliku, dok je Danska stvorila dvije polušanse.

arti-201006140495006Umjesto očekivane uspavanke, Nizozemci su već na samom početku drugog poluvremena, u 46. minuti, došli do vodstva i to uz puno sreće. Ubačaj Van Persieja je branič danske reprezentacije Simon Poulsen pokušao izbiti glavom, ali je u leđa pogodio svog suigrača Aggera i lopta je završila u mreži.

arti-201006090755006U sljedećih 15 minuta Nizozemci su imali još dvije izgledne prilike. Prvo je u 52. minuti Van Persie ušao iskosa u kazneni prostor, ali je previše čekao i šansa je propala. Nešto kasnije, u 59. minuti, volej udarac Rafaela van der Vaarta obranio je danski vratar Sörensen.

Wesley Sneijder proglašen je najboljim igračem susreta prvog kola skupine E Svjetskog prvenstva u kojem je Nizozemska pobijedila Dansku 2:0. Vezni igrač Oranja je dobro pokrivao sredinu terena, a u 82. minuti sa 20-tak metara pogodio je gredu. Tri minute kasnije započeo je akciju iz koje je Dirk Kuyt zabio za 2-0. Pred kraj susreta, u 82. minuti, nizozemski veznjak Wesley Sneijder je pucao s 20-tak metara, no lopta je okrznula gredu, a onda je tri minute kasnije stigla i konačna odluka. Sneijder je poslužio Eliaja, koji je u igru ušao u drugom dijelu, a ovaj je uspio pretrčati svog braniča i uputiti udarac. Lopta se odbila od vratnice do Dirka Kuyta, koji ju je iz neposredne blizine pospremio u mrežu.

Igračem utakmice proglašen je Sneijder. U drugom susretu skupine E sastaju se Japan i Kamerun.

Golovi: 2 - 0 Udarci: 15 - 8 Udarci u okvir: 7 - 3 Korneri: 6 - 2 Zaleđa: 4 - 2 Prekršaji: 13 - 20 Žuti kartoni: 2 - 1 Crveni kartoni: 0 - 0 Posjed lopte: 58 posto - 42 posto