Nakon susreta 3. kola skupine A od SP-a su se oprostili domaćin JAR i Francuska, dok putovanje nastavljaju Urugvaj i Meksiko.

22.6.2010.
20:10

Rustenburg. Stadion Royal Bafokeng. Sudac: Viktor Kassai (Mađarska). Strijelac: 0:1 - Suarez (43).

MEKSIKO: Perez - Osorio, Rodriguez, Moreno (od 57. Castro), Salcido - Torrado, Marquez, Guardado (od 46. Barrero) - Dos Santos, Franco, Blanco (od 63. J. Hernandez).

URUGVAJ: Muslera - M. Pereira, Victorino, Lugano, Fucile - A. Pereira (od 77. Scotti) , Perez, Arevalo Rios - Cavani, Forlan, Suarez (od 85. Fernandez).Urugvaj je u Rustenburgu pogotkom Luisa Suareza iz 43. minute pobijedio Meksiko 1:0 te tako potvrdio vodeću poziciju u skupini i izborio osminu finala.

Iako je remi obje reprezentacije vodio u osminu finala, bila je to utakmica bez kalkulacija. Prvo poluvrijeme proteklo je u boljoj igri Urugvaja, koji je pokazao više želje da ugrozi protivnička vrata.

Uostalom, Urugvajci su i prvi došli do gol šanse i to u šestoj minuti. Nakon pogreške mekskičke obrane Luis Suarez je pucao sa desetak metara iskosa, ali pored gola.

U 19. minuti ponovno prigoda za Urugvaj, nakon kornera, ali stoper Victorino glavom puca iznad gola.

Tri minute kasnije meksički veznjak Guardado je sa 30 metara pogodio vratnicu.

Urugvaj je na samom kraju prvog poluvremena, u 43. minuti, ipak zabio vodeći pogodak. Forlan je oduzeo loptu i na desnoj strani je poslužio Cavanija, a on je odličnim centaršutom na drugoj vratnici pronašao Luisa Suareza, koji glavom zabija za vodstvo Urugvajaca.

Urugvaj je mogao povećati vodstvo nakon devet minuta u drugom dijelu. Nakon jednog prekida u skoku je bio najviši Lugano, čiji je odličan udarac glavom uspio obraniti meksički vratar.

Najbolju priliku nakon više od sat vremena igre Meksiko je imao u 64. minuti, kada je Francisco Rodriguez s pet metara glavom promašio vrata, a to je bila i posljednja gol šansa na utakmici.

Udarci: 11 - 15 Udarci izvan okvira: 9 - 10 Udarci u okvir: 2 - 5 Korneri: 6 - 7 Zaleđa: 2 - 0 Prekršaji: 20 - 13 Žuti kartoni: 2 - 1 Crveni kartoni: 0 - 0 Posjed lopte: 59 posto - 41 posto

Mangaung/Bloemfontein. Stadion Free State. Sudac: Oscar Ruiz (Kolumbija). Strijelci: 0:1 - Khumalo (20), 0:2 - Mphela (37), 1:2 - Malouda (70).

FRANCUSKA: Lloris - Sagna, Gallas, Squillaci, Clicky - A. Diarra (od 82. Govou), Diaby - Gignac (od 46. Malouda), Gourcuff, Ribery - Cisse (od 55. Henry).

JUŽNA AFRIKA: Josephs - Ngcongca (od 55. Gaxa), Mokoena, Khumalo, Masilela - Pienaar, Sibaya, Khuboni (od 78. Modise), Tshabalala - Mphela, Parker (od 68. Nomvethe).

CRVENI KARTON: Gourcuff (25)U drugom susretu iz ove skupine Južna Afrika je pobijedila Francusku 2:1.

arti-201006220209006Utakmica protiv domaćina SP-a, prvog u povijesti koji nije prošao prvi krug natjecanja, bila je konačan slom posvađanih, razjedinjenih i poniženih Francuza koji su okončali nastup na Svjetskom prvenstvu na posljednjem mjestu u skupini s jednim bodom i samo jednim postignutim pogotkom.

Na jug Crnog kontinenta doputovali su kao svjetski doprvak i jedan od kandidata za visok plasman, no kući odlaze među prvima.

arti-201006200222006Gotovo nevjerojatno zvuči podatak da po imenima igrača jedna od najjačih reprezentacija na svijetu na svjetskim prvenstvima nije zabila gol 363 minute, sve dok Malouda nije zatresao mrežu u 70. minuti utakmice.

arti-201006220189006Francuski izbornik Raymond Domenech je u početnom sastavu izostavio čak šest 'pobunjenika', među kojima i kapetana Patricea Evru te Florenta Maloudu, Erica Abidala i Thierryja Henryja, dok je Nicolas Anelka već u Londonu.

arti-201006190073006Evri je čak oduzeta kapetanska traka, a protiv Južne Afrike Tricolore je predvodio Diarra. Međutim, igra francuske vrste bila je jednako očajna, a u kompletno 'crnilo' koje posljednjih dana okružuje francusku reprezentaciju uključio se i Yoann Gourcuff koji je u 25. minuti zaradio crveni karton zbog oštrog prekršaja nad MacBethom Sibayom.

arti-201006210528006Svjesni kako nemaju što izgubiti nogometaši Južne Afrike su od prve minute krenuli po pobjedu kako bi barem malo oraspoložili svoje navijače. Hrabra i otvorena igra donijela im je vodstvo od 2:0 na poluvremenu, a golove su zabili Bongani Khumalo (20) i Katlego Mphela (37).

Kako je na poluvremenu druge utakmice Urugvaj vodio 1:0, Južnoj Africi se otvorila mogućnost da izbori plasman u osminu finala. Korak bliže velikom čudu Bafana Bafana se mogla približiti u 51. minuti, no Mphela je iz izgledne prilike uzdrmao vratnicu. Kada je Malouda u 75. minuti smanjio na 1:2 bilo je jasno kako se čudo neće dogoditi.

Južna Afrika je uspjela sačuvati pobjedu, no nije se plasirala u osminu finala postavši prvi domaćin nekog svjetskog prvenstva koji nije prošao prvi krug natjecanja.

Udarci: 10 - 21 Udarci izvan okvira: 6 - 11 Udarci u okvir: 4 - 10 Korneri: 3 - 5 Zaleđa: 6 - 3 Prekršaji: 10 - 12 Žuti kartoni: 1 - 0 Crveni kartoni: 1 - 0 Posjed lopte: 50 posto - 50 posto Nakon posljednjeg kola Urugvaj je prvi u skupini sa sedam bodova, slijedi Meksiko sa četiri, treća je Južna Afrika također s istim brojem bodova, ali lošijom gol-razlikom od Meksika, a posljednja je Francuska sa jednim bodom.