Bravo Vatreni! Hrvatska slavi! Idemo na Italiju!

Ljepše otvaranje EURA nismo mogli poželjeti. U četrnaest zadnjih utakmica prije nastupa na EP-u, irska je nogometna reprezentacija primila ukupno tri gola, a onda im je isto toliko, u 1.

10.6.2012.
23:11

Poznanj. Stadion: Municipal Poznan. Sudac: Kuipers (Niz)

Strijelci: 1:0 - Mandžukić (3), 1:1 - St. Ledger (20), 2:1 - Jelavić (43), 3:1 - Mandžukić (47)

Hrvatska: Pletikosa - Srna, Ćorluka, Schildenfel, Strinić - Vukojević - Rakitić (90. Dujmović), Modrić, Perišić (89. Eduardo) - Mandžukić, Jelavić (72. Kranjčar)

Irska: Given- O'shea, St. Ledger, Dunne, Ward - Mcgeady, Whelan, Andrews, Duff - Doyle, Keane Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je Irsku 3:1 i nakon prvog kola na Europskom prvenstvu drži prvo mjesto u skupini C. Španjolska i Italija su u prvoj nedjeljnoj utakmici podijelile bodove, odigravši remi 1:1, a Irska je već nakon prve utakmice osuđena na puke matematičke šanse za drugi krug.

Na prepunom Municipal stadionu natiskalo se oko 7.000 raspjevanih hrvatskih navijača, ali već u 3. minuti činilo se da ih ima više od 30.00 Iraca. Mario Mandžukić, junak susreta, zabio je Shayu Givenu tipični irski gol. Srna je nakon ratničkog početka naših ubacio s desne strane, lopta se od jednog irskog braniča odbila do Mandže, koji s više od deset metara, iz teške pozicije glavom šalje loptu u lijevi Givenov kut po skliskoj travi. Cijelim stadionom se zaorilo 'Zovi, samo zovi', ali ne zadugo.

Naši su prestali jurišati, a Irska je sramežljivo krenula po izjednačenje. Nagovještaj najgoreg dogodio se u 11. minuti kad je Ćorluka na 17 metara faulirao Doylea, ali je ubačaj Iraca iz slobodnog udarca završio u živom zidu. U 19. minuti sve se ponovilo, samo što je ovoga puta lopta preletjela živi zid, pa onda i Schildenfelda i Ćorluku, te na drugoj stativi sletjela na glavu St. Ledgera koji nije imao težak posao. Bilić je na klupi nezadovoljno odmahivao glavom, irski dio tribina je oživio, i sve je opet bilo na početku.

Bio je to znak za buđenje. Hrvatska je opet krenula agresivnije prema naprijed. U 20. minuti sjajni je Perišić s dvadesetak metara iz voleja zamalo matirao Givena, a par minuta poslije se u šesnaestercu usamljen našao Mario Mandžukić, no dvaput je loptu dodao kad je trebao pucati. Hrvatska je igrala sve bolje, a nagrada je stigla u najbolje vrijeme. Igrala se 43. minuta, kad je Jelavić nakon udarca Modrića i odbijanca u kaznenom prostoru ostao sam pred Givenom, a poklon je iskoristio savršeno.

Treba još vidjeti je li nizozemska sudačka petorka u tom trenutku previdjela zaleđe. Učinilo se da je, ali nitko se od hrvatskih navijača nije žalio. Razigrana Hrvatska je prvi dio završila prekrasnom akcijom - centaršutom Perišića i udarcem Rakitića glavom s pet metara - ali je lopta preletjela prečku.

Možda najbolju igru i ono staro srce, naši su pokazali u prvim minutama nastavka. Za razliku od nekih prošlih vremena kad bi se zadovoljili minimalnim vodstvom, krenulo se po 3:1, i u 49. minuti to je i pisalo na semaforu. Opet je s desne strane ubacio fantastični Perišić, Mandžo je sa sedam, osam metara pogodio stativu, a lopta se odbila od Givena i ušla u gol.

Sreća prati hrabre, a našima se ponovno osmjehnula u 63. minuti, kad je Schifo srušio Keana u našem šesnaestercu, a sudac Kuipers ponovno ostao nijem.

Do kraja su Irci pokušali barem smanjiti rezultat, ali igra bez greške hrvatske reprezentacije još je više pokazala razliku u kvaliteti dvije momčadi.

Hrvatska - Irska 3:1 (Mandžukić 3, 48, Jelavić 43 / St Ledger 19) Španjolska - Italija 1:1 (Di Natale 61 / Fabregas 64)

Redoslijed: 1. Hrvatska 3, 2. Italija 1, 2. Španjolska 1, 4. Irska 0