116 minuta trajala je rovovska bitka za naslov svjetskog prvaka između Španjolske i Nizozemske, a onda se ukazao Andres Iniesta i sjajnim poluvolejem probušio dotad neprobojnog Stekelenburga.

12.7.2010.
1:48

Johannesburg. Stadion Soccer City. Sudac: Howard Webb (Engleska) Strijelac: 0:1 - Iniesta (116) Crveni karton: Heitinga (109) NIZOZEMSKA (4-2-3-1): Stekelenburg - Bronckhorst (Braafheid, 105), Mathijsen, Heitinga, Van der Wiel - De Jong (van der Vaart, 99), Van Bommel - Kuyt (Elia, 71), Sneijder, Robben - van Persie. ŠPANJOLSKA (4-2-3-1): Casillas - Capdevilla, Puyol, Pique, Ramos - Alonso (Fabregas, 87), Sergio - Pedro (Navas, 60), Xavi, Iniesta - Villa (Torres, 106).arti-201007110365006Zlatnim pogotkomAndresa Inieste u 116. minuti, španjolski nogometaši osvojili su povijesni, prvi naslov svjetskih prvaka svladavši u finalu u Johannesburgu Nizozemsku s 1:0.

arti-201007100415006Europski prvaci postali su tako i svjetski u dramatičnoj utakmici, u kojem su Nizozemci, kao i 1974. i 1978., ostali tragičari i u trećem finalu. Bilo je to i najgrublje finale u povijesti jer je pokazano čak 13 žutih i jedan crveni karton, a Španjolska je prvi svjetski prvak koji je postigao manje od deset pogodaka.

arti-201007100406006Prvo poluvrijeme nije bilo dostojno finala SP-a, bilo je previše nervoze i grubih starteva, nimalo igre i tek jedna šansa koju je već u 4. minuti imao Ramos, ali je Stekelenburg obranio.

arti-201007070363006Drugo poluvrijeme ponudilo je savim drugačiju sliku, čak četiri stopostotne prilike za zgoditak i desetak poluprilika. Arjen Robben sigurno će cijeli život pamtiti 61. minutu kada je išao sam prema vratima i onda pogodio Casillasovu nogu.

arti-201007070666006U 70. minuti David Villa je imao priliku postati najboljim strijelcem prvenstva, ali je njegov udarac s dva metra obranio s travnjaka branič Heitinga. Sedam minuta kasnije Ramos je mogao ponoviti herojski podvig kolege Puyola iz polufinala, no neometan s pet metara glavom puca preko vrata. U 83. minuti Robben je ponovno išao sam prema vratima, ali je bio neodlučan, pa je Casillas spasio skokom u noge, pa je regularni dio završio bez zgoditaka.

arti-201007080079006Već u petoj minuti produžetka heroj je mogao postati Fabregas, krenuo je sam prema Stekelenburgu, a onda je poput Robbena, pogodio nogu vratara. Dvije minute kasnije Mathijsen je najviši u skoku, a umjesto praznih vrata pogodio je glavom treći red tribina. Vrlo loš sudac Webb, koji je unatoč iznimno grubim startevima, skoro odlučio utakmicu okončati bez crvenih kartona, ipak je u 109. minuti, nakon pokazanih 10 žutih kartona, isključio Heitingu koji je rukama zaustavio Iniestu kada je krenuo sam prema golu.

I onda, šest minuta prije kraja produžetka akcija Španjolaca krenula je duboko u svojoj polovici, loptu su gubili nekoliko puta, no Nizozemci to nisu pravilno očistili, da bi Fabregas genijalnom loptom pronašao Iniesta, a omaleni veznjak Barcelone snažnim je udarcem probio Stekelenburga i postigao zgoditak vrijedan krova svijeta.

Nizozemci su okružili suca, prosvjedujući da je bilo zaleđe, no ponovljena snimka, koju nisu mogli vidjeti, pokazala je da je Iniestin gol bio regularan.

NIZOZEMSKA ŠPANJOLSKA

Golovi: 0 - 1 Udarci na vrata: 13 - 18 Udarci u okvir: 5 - 6 Korneri: 6 - 8 Zaleđa: 7 - 6 Prekršaji: 28 - 19 Žuti kartoni: 9 - 5 Crveni kartoni: 1 - 0 Posjed lopte: 44 - 56

Skupina: Španjolska - Švicarska 0:1, Španjolska - Honduras 2:0, Španjolska - Čile 2:1

Osmina finala: Španjolska - Portugal 1:0

Četvrtfinale: Španjolska - Paragvaj 1:0

Polufinale: Španjolska - Njemačka 1:0

Finale: Španjolska - Nizozemska 1:0 (produžetak)

Finalni ogled svjetskog nogometnog prvenstva između Španjolske i Nizozemske privukao je u Johannesburg 15 šefova afričkih država, pripadnike kraljevskih obitelji Španjolske i Nizozemske, te veliki broj poznatih osoba.

Utakmici je prisustvovala španjolska kraljica Sofija, princ Felipe i princeza Letizia. Kralj b nije prisustvovao finalu jer se nije posve oporavio od operacije pluća koju je imao početkom svibnja. Nizozemske 'boje' branili su premijer Jan Pieter Balkenende, te princ b.

Na tribinama su bile i brojne zvijezde kao što su glumac b koji je u posljednjem filmu 'Invictus', nominiranom za Oscara, glumio južnoafričkog lidera b. Utakmicu je pratila i Hollywodska glumica, Južnoafrikanka Charlize Theron, kanadski pjevač Bryan Adams, inače veliki navijač Chelsea, kolumbijska pjevačica Shakira, princ b, tenor b, teniski broj jedan Rafael Nadal.

Utakmicu je pratilo i 15 predsjednika afričkih država među kojima su bili čelnik Južne Afrike Jacob Zuma, te njegov kolega iz Zimbabvea Robert Mugabe.