Ždrijeb je odlučio da će se za polufinale Lige prvaka Barcelona boriti s Arsenalom, dok će United prolaz tražiti kraj Bayerna.

20.3.2010.
16:34

Barcelona. Camp Nou. Strijelci: 0:1 - Basler (6), 1:1 - Sheringham (90+1), 2:1 - Solskjaer (90+3).

Manchester United: Schmeichel, G. Neville, Johnsen, Stam, Irwin, Giggs, Bechkam, Butt, Blomquist (od 67. Sheringham), Yorke, Cole (od 81. Solskjaer). Trener: Alex Ferguson

Bayern: Kahn, Matthäus (od 80. Fink), Babbel, Linke, Kuffour, Tarnat, Effenberg, Jeremies, Basler (od 90. Salihamidžić), Jancker, Zickler (od 71. Scholl). Trener: Ottmar Hitzfeld Kada su kuglice u Nyonu Manchester Unitedu u četvrtfinalu Lige prvaka podarile Bayern, menadžeru engleskog prvaka Alexu Fergusonu se osmijeh zasigurno razvukao preko lica prisjećajući se legendarnog finala ovih klubova na Camp Nou 26. svibnja 1999. godine.

arti-201003190307006Na dan finala je legenda Uniteda Sir Matt Busby, jedini menadžer koji je prije Sir Alexa United odveo do europske krune (1968.), trebala proslaviti 90. rođendan, a možda je i ta činjenica pridonijela Manchesteru da se popne europski tron u jednom od najšokantnijih europskih finala u povijesti.

Podsjetimo, Bayern je poveo već u šestoj minuti preko Marija Baslera i bio je opasniji protivnik, no United je golovima zamjena Teddyja Sheringhama u prvoj minuti sudačke nadoknade i Olea Gunnara Solskjaera dvije minute kasnije preokrenuo rezultat i stigao do svog drugog europskog trijumfa.

"Bio je to veliki šok, nikada neću zaboraviti tu utakmicu. Naši dueli imaju veliku povijest i veselim se ovim dvobojima", izjavio je predsjednik Bayerna Karl-Heinz Rummenigge koji je tada bio potpredsjednik kluba.

Zanimljivo, taj trijumf Manchester Uniteda je jedina pobjeda nad Bayernom u sedam međusobnih susreta. Četiri su završila bez pobjednika, a dva puta su slavili Bavarci koji su 2001. na putu do svoje četvrte krune izbacili Engleze u četvrtfinalu Lige prvaka.

"Povijest dvoboja s Bayernom nam govori da će ovo biti napete utakmice. Atmosfera će biti fantastična u oba dvoboja. Bayern ima prekrasan stadion s odličnim travnjakom i drago mi je što igramo s dobrom, iskusnom momčadi", izjavio je Ferguson.

Pariz. Stade de France. Strijelci: 0:1 - Campbell (37), 1:1 - Eto'o (76), 2:1 - Beletti (80).

Barcelona: Valdes, Oleguer (od 71. Beletti), Marquez, Puyol, Van Bronckhorst, Edmilson (od 46. Iniesta), Deco, Van Bommel (od 61. Larsson), Giuly, Ronaldinho, Eto'o. Trener: Frank Rijkaard

Arsenal: Lehmann, Eboue, Toure, Campbell, Cole, Pires (od 18. Almunia), Silva, Fabregas (od 74. Flamini), Hleb (od 85. Reyes), Ljungberg, Henry. Trener: Arsene Wenger. Branitelj naslova prvaka Barcelona i Arsenal će svojim četvrtfinalnim susretom podsjetiti na 2006. i njihov sudar na Stade de Franceu kada je katalonski velikan u svom petom europskom finalu stigao do drugog naslova, dok je momčad Arsenea Wengera prvi put stigla do finala.

Barcelona se tada dovukla do posljednje utakmice prvi put nakon 1994. i legendarnog poraza od Milana (4:0) za kojeg je tada cijeli susret odigrao i Zvonimir Boban. Arsenal je do te utakmice primio samo dva gola u deset utakmica, dok je raspucana Barça zabila čak 114 pogodaka u svim natjecanjima.

Topnici su već u 18. minuti ostali s igračem manje jer je Jens Lehmann izvan šesnaesterca srušio Samuela Eto'a i postao prvi nogometaš koji je zaradio isključenje u finalu, no ipak su poveli preko Sola Campbella u 37. minuti.

Ipak, brojčano nadmoćni katalonski velikan je izjednačio u 76. minuti preko Eto'a, dok je pobjednički gol postigao Juliano Beletti u 80. minuti.

"Naravno da je Barcelonina momčad odlična, no i naša je. Mislim da imamo 50 posto šansi za plasman u polufinale. Ako prikažemo svoju najbolju igru, možemo izbaciti Barçu", izjavio je menadžer Arsenala koji se s katalonskim velikanom u ovom natjecanju sreo tri puta i još čeka prvu pobjedu.