Poslastica dana na Ellis Parku u Johannesburgu pokazala je snagu Maradonine Argentin i već se može reći da su Messi i društvo jedan od velikih favorita prvenstva.

12.6.2010.
20:10

Skupina B Johannesburg. Stadion Ellis Park. Sudac: Wolfgang Stark (Njemačka). Strijelac: 1:0 - Heinze (6). ARGENTINA: Romero - Heinze, Samuel, Demichelis, Jonas - Di Maria (Burdisso, 85), Mascherano, Veron (Rodriguez, 74) - Messi - Higuain (Milito, 79), Tevez. NIGERIJA: Eneyama - Taiwo (Uche, 74), Shittu, Yobo, Odiah - Haruna, Etuhu, Kaita - Obinna (Martins, 52), Yakubu, Obasi (Odemwingie, 60). Statistika utakmice: Udarci: 20 - 9 U okvir: 7 - 1 Korneri: 10 - 4 Prekršaji: 7 - 8 Posjed lopte (%): 58 - 42

arti-201006120107006Utakmicu su odličnom prilikom otvorili Nigerijci, koji su u 3. najavivši da su Argentinci najtanji na lijevom beku koji pokriva Jonas iz Newcastlea. Superbrzi Obasi prošetao se po lijevoj strani pored Jonasa i topovski tukao pored gola.

arti-201006080089006A onda je minutu poslije krenuo Messi, koji uopće ne izgleda umorno, već senzacionalno, u svom najboljem izdanju. Nogometni čudotvorac je sam izvozao cijelu lijevu stranu obrane Nigerije te kao na pladnju poslužio Higuaina. Ovaj, pak, s nekoliko metara i igračem na leđima promašuje stopostotnu priliku.

arti-201006120273006Sjano je igrao goropadni Messi, koji već u sljedećem napadu sjajno gađa rašlje sa sredine šesnaesterca, ali golman Nigerije Eneyama najavljuje svoj dan i sjajno skida loptu iz rašlji.

arti-201006100815006Gol je visio u zraku sve do 6. minute kad su Gaučosi izveli sjajnu akciju iz kornera. Umjesto da ubaci u peterac, Veron je nabacio Heinzeu točno na bijelu točku, a argentinski branič se baca i u letu svom snagom loptu glavom zakucava u lijeve rašlje. Prekrasan gol, nakon kojeg je Maradona u malo pretijesnom odijelu podivljao i počeo skakati zajedno sa cijelom argentinskom klupom.

arti-201006110670006Potom je Tevez podvalio sjajno dodavanje Higuanu koji utrčava u peterac s desne strane i neometan puca s nekoliko metara, ali sjajni Eneyama još jednom instiktivno brani stopostotnu šansu. Messi je prvo poluvrijeme zaključio u svom stilu. Ušao je u šesnaesterac s desne strane, sjajno naciljao suprotne rašlje, lopta je letjela u savršenom luku, i kad su je svi već vidjeli u mrežu, doletio je Eneyama i vršcima prstiju je izbio u korner. Samo zahvaljujući njemu Nigerijci su na poluvrijeme otišli s jednim golom zaostatka.

Messi šou nastavio se u 49. minuti kad je najbolji igrač svijeta provozao nekoliko igrača Nigerije na tridesetak metara od gola, brzo otvorio desnu stranu za Verona koji ubacuje nisko na prvu stativu, a Messi skreće loptu prema golu, nedovoljno jako.

Nigerija je sredinom drugog dijela odlučnije krenula po izjednačenje, ali njihovi pokušaji bili su uglavnom bezazleni, dok je s druge strane frcalo od kontri i prilika. Messi je u 61. nakon jedne takve pucao tik uz stativu, a minutu poslije još jednu šansu zapucao je Higuain. Maradona se u nevjerici držao za glavu.

Imala je i Nigerija svoje prilike, a pritisak Afrikanaca rastao je kako se bližio kraj utakmice. Šanse su se izmjenjivale iz minutu u minutu, pred jednim i drugim golom. Taiwo je u 70. minuti probio ponovno lijevu stranu i pucao nisko u lijevi kut Romerova gola, ali je lopta opasno prozujala tik uz vratnicu.

Messi je u 81. minuti promašio priliku utakmice. Duplim pasom je izigrao lijevu stranu nigerijske obrane, došao sam pred Eneyamu i pucao ravno u njegove noge. Već u sljedećoj akciji, Nigerija je imala priliku za koojm će dugo žaliti.

arti-201006120047006Desnu stranu argentinske obrane probio Obafemi Martins, nabacio do Uchea u sredinu šesnaesterca, a ovaj neometan šalje lloptu visoko preko gola. Cijeli stadion je ispustio duboki uzdah. Inače, Nigerijcima je jedan lokalni poduzetnik ponudio milijun dolara nagrade ako pobijede Gaučose, ali na kraju se čini da su dobro prošli i s minimalnim porazom.

Kraj je zaključio Messi, koji je ponovno izbio sam pred Eneyamu, da bi mu lopta u zadnji čas pobjegla. Nevjerojatno je da nije zabio barem jednu od pet, šest prilika, ali najavio je da će ovo biti njegovo prvenstvo.

Argentina sljedeću utakmicu igra protiv Južne Koreje u četvrtak, u 13.30 sati, a Nigerija protiv Grčke u 16.00. Prijenose uživo pratite na net.hr-u. 1. kolo: Južna Koreja - Grčka 2:0 (1:0) Argentina - Nigerija 1:0 (1:0)

2. kolo: Argentina - Južna Koreja 4:1 (2:1) Grčka - Nigerija 2:1 (1:1)

3. kolo: Nigerija - Južna Koreja 2:2 (1:1) Grčka - Argentina 0:2 (0:0)

LJESTVICA: 1. Argentina 3 3 0 0 7:1 9 2. Južna Koreja 3 1 1 1 5:6 4 ---------------------------------- 3. Grčka 3 1 0 2 2:5 3 4. Nigerija 3 0 1 2 3:5 0