'Važna je boja medalje, a ne boja kože'

18.2.2010.
13:46

Superiornim nastupom u finalu Shani Davis je osvojio svoju drugu uzastopnu olimpijsku zlatnu medalju u brzom klizanju ma 1000 metara, s rezultatom 1:08.94 minuta. Srebro je osvojio Mo Tae-burn iz Južne Koreje.

Prije četiri godine u Torinu Amerikanac je postao prvi Afroamerički sportaš koji je osvojio zlato u pojedinačnoj diciplini na Zimskim olimpijskim igrama. Ovoga puta on je jednostavno želio biti priznat zbog svoga klizanja, istaknuo je AP.

Komentator TV mreže NBC u prijenosu iz Vancouvera je istakao da se Davisov stil klizanja, posebno u zavojima, danas koristi u poduci brzih klizača diljem svijeta.

"Uvijek je lijepo izaći tamo i učiniti to opet", izjavio je olimpijski prvak Davis.

Amerikanci su u srijedu prekinuli sušu s medaljama u dvorani Richmond Olympic Oval, jer je, uz Davisovo zlato, iznenađujuću broncu s rezultatom 1:09.32 osvojio Chad Hedrick, nositelj triju medalja sa ZOI 2006. u Torinu.

Davis, osvajač zlata i srebra, te Hedrick s medaljma u sve tri boje, u Torinu su u više navrata pokazali netrpeljivost, no ovoga puta nije bilo ljutnje. Stojeći na pobjedničkom postolju, svatko od njih držao je jedan kraj američke zastave.