Svjetsko prvenstvo u nogometu za robote

RoboCup 2012, robotsko svjetsko prvenstvo u nogometu u organizaciji Federacije međunarodnog udruženja robotskog nogometa (FIRA) održano je ove godine u Mexico Cityju.

10.7.2012.
10:29

Liga robota možda ne uživa tako zvjezdani status kao UEFA, međutim nije isključeno da bi roboti za 50-tak godina od danas mogli pobjediti ljude na Svjetskom prvenstvu u nogometu.

Prvenstvo u robotici je održano od 18-24. lipnja, a najavljeno je "kao najbolji način da se promovira robotika i istraživanja o umjetnoj inteligenciji (UI)".

Timovi su se sastojali od "u potpunosti autonomnih humanoidnih robota nogometaša". Ovo natjecanje održava se od 1997. godine i privlači brojne profesore i studente robotike širom svijeta.

RoboCup nije okupljanje samo robota-nogometaša, već također i robota koji spašavaju ljude, robota-kućnih pomoćnika, robota-plesača i sl. Natjecanje među ovim robotima odvijalo se paralelno sa svjetskim prvenstvom robota u nogometu.

Ove godine finale su igrali SAD i Njemačka. Tim računalnih znanstvenika i studenata UT Austin Villa sa sveučilišta u Teksasu osvojio je prvo mjesto u finalu lige RoboCupSoccer Standard Platform, jednoj od liga na RoboCup 2012 koja tradicionalno pobuđuje najveći interes publike. Oni su pobjedili tim Humbold sa njemačkog Sveučilišta u Bremenu koji je prethodne tri godine odnosio pobjedu. Završni rezultat bio je 4:2 u korist SAD-a.

Tko zna, možda jednom u finalu EP-a u nogometu ne budemo gledali Španjolsku protiv Italije, već "Najbolje igrače Europe" protiv "Najboljih europskih robota". Godina je 2052.

Ipak, postoje neki problemi s robotima-nogometašima, a ovaj video dobro to ilustrira: