Ublažavanje sankcija Huaweiju bilo bi dio šireg trgovinskog sporazuma s Pekingom, bez obzira na to što Washington navodi ovu tvrtku kao prijetnju sigurnosti. Ovi navodi su se pojavili samo tjedan dana nakon što je američki Kabinet za trgovinu stavio tvrtku na "crnu listu", čime joj je onemogućeno poslovanje s američkim tvrtkama, piše CNN.
"Huawei je vrlo opasan sa sigurnosnog stajališta", izjavio je Trump novinarima u četvrtak, a onda je promijenio ploču: "Moguće je da bi Huawei mogao biti uključen u neku vrstu trgovinskog sporazuma. Ako se dogovorimo, mogu zamisliti da je Huawei uključen u neki oblik sporazuma."
Špijunska tvrtka
Sjedinjene Države već su dugo označavale Huawei, najvećeg svjetskog proizvođača telekomunikacijske opreme i drugog najvećeg proizvođača pametnih telefona, kao sigurnosni rizik. Trumpova administracija je vršila pritisak na brojne države da ograniče pristup Huaweiju u izgradnji svojih 5G mreža. Washington je u strahu da bi Peking mogao koristiti Huaweijevu opremu da špijunira druge zemlje, ali nije pružio nikakve konkretne dokaze.
U siječnju je američki Kabinet pravosuđa podnio kaznenu prijavu protiv Huaweija, optužujući tvrtku za kršenje američkih sankcija prema Iranu i krađu intelektualnog vlasništva. Huawei je u više navrata to poricao, baš kao i Kineska vlada, koja, osim toga, poriče i nepoštene trgovačke prakse. Sve je kulminiralo prošlotjednim potezima Kabineta za trgovinu i Googlea.
Novo američko 'oružje'
Trumpov prijedlog da koristi Huawei kao ogroman adut u trenutnim trgovinskim pregovorima pojačava stajalište Pekinga o trenutnoj situaciji.
"U posljednje vrijeme Sjedinjene Države često koriste 'produljenu nadležnost' za pritisak na kineske tvrtke. Kina poziva SAD da zaustave pogrešna djela kako bi se izbjegao daljnji utjecaj na kinesko-američke trgovinske odnose", izjavio je u četvrtak glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova Gao Feng i dodao: "Ako bi SAD željele nastaviti razgovarati, trebale bi pokazati svoju iskrenost i ispraviti pogreške".
Huawei u centru pregovora
Ovo nije prvi put da je Trump predložio ublažavanje retorike prema Huaweiju kao dijelu trgovinskih pregovora. U prosincu je financijska direktorica Huaweija Meng Wanzhou uhićena na zahtjev američkih vlasti u Kanadi. Ona trenutno čeka raspravu o mogućem izručenju Sjedinjenim Državama, gdje se sučeljava sa saveznim optužbama o navodnoj ulozi u zaobilaženju američkih sankcija protiv Irana. Meng i Huawei poriču optužbe.
Ubrzo nakon njezina uhićenja, Trump je rekao da je njegova administracija otvorena za korištenje njenog pritvora kao alata u trgovinskim pregovorima s Kinom. Meng traži prekid postupka izručenja u dijelu koji se temelji na Trumpovim komentarima koji, njeni odvjetnici tvrde, diskvalificiraju Sjedinjene Države od kaznenog progona u Kanadi.