umjesto rudarenja /
Reciklirano zlato iz SIM kartica može se koristiti u farmaciji i učiniti lijekove održivijima
×
Foto: Shutterstock
15.12.2022.
10:07
Shutterstock
Znanstvenici s Imperial College London otkrili su da zlato reciklirano iz odbačene elektronike može djelovati kao katalizator koji pomaže učiniti lijekove održivijima, prenosi Telegram. Danas većina zlata iz elektroničkog otpada, poput onog na starim SIM karticama, završava na odlagalištima otpada.
Ponovna upotreba odbačenog zlata za potrebe proizvodnje lijekova smanjuje potrebu za još više kopanja i rudarenja. Trenutačni katalizatori za proizvodnju lijekova obično se sastoje od raznih rijetkih metala, ekstrahiranim skupim, energetski iscrpljujućim i štetnim rudarskim naporima.
Otpad kao izvor materijala
Jako puno elektronike završava na odlagalištima jer ju je teško odvojiti i razgraditi na pojedinačne komponente koje se mogu reciklirati, posebno jer procesi uključuju puno energije i jakih kemikalija. Međutim, taj otpad sadrži brojne tvari koje bi proizvođači mogli iskoristiti za razne dodatne proizvode.
Uspostavljanje novih, jeftinijih, niskoenergetskih i netoksičnih načina za oporavak i korištenje metala skrivenih u odbačenoj elektronici ključno je za stvaranje održivije elektroničke industrije.
“Naš cilj je smanjiti otpad i učiniti ga vrijednim resursom za nove katalizatore, čime se smanjuje naša ovisnost o ekološki štetnim praksama rudarenja”, kaže glavni znanstvenik, profesor James Wilton-Ely, s Odsjeka za kemiju na Imperial Collegeu u Londonu na kojem se razvio proces iskorištavanja zlata u proizvodnji lijekova.
SIM kartice
Otpad koji najčešće bacamo bez razmišljanja poput SIM kartica također ima svoju vrijednost.
Zlato dobiveno novim procesom dio je molekularnog spoja i ne može se ponovno koristiti u elektronici, ali upotreba ovog spoja zlata korisna je u proizvodnji farmaceutskih međuproizvoda.
Ponovno korištenje zlata
Znanstvenici su ispitali spoj zlata u odnosu na brojne reakcije koje se često koriste u proizvodnji lijekova kao što je stvaranje protuupalnih lijekova i lijekova protiv bolova. Spoj zlata radi jednako dobro i bolje nego postojeći katalizatori te se može ponovno koristiti, što dodatno povećava održivost.
Autori studije vjeruju da bi vađenje zlata iz odbačene elektronike bilo ekonomski održivo, a potaknulo bi i iskorištavanje drugih komponenti elektronskog otpada. Nalazi su objavljeni u časopisu ACS Sustainable Chemistry&Engineering.
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
najčitanije
NAJAVA /
Dan broj 13: Neka bude sretan za Hrvatsku, a imamo još tri spektakla
DUGO JE TRAJALO /
Deschamps i igrači komentirali pauzu od dva sata zbog nevremena
ODBROJAVAMO /
Hrvatska igra na SP-u: Pratimo vijesti i sva događanja oko ključne utakmice Vatrenih
OPET PROBLEMI /
Egipćani doživjeli šok nakon povijesne pobjede: Zabranjen im je odlazak u grad gdje igraju
BUĐENJE /
Jutro donosi kraj drugog kola skupine J: Vatreni početak utakmice
Regionalni portali
kaportal /
U Brodarcima kreće gradnja protupoplavnog zida!
emedjimurje /
Upozorenje građanima, na stazi u parku pojavila se rupa
RI PORTAL /
PHEW – Aplikacija koja štedi vrijeme kreativcima
dubrovački dnevnik /
Libertas objavio novi raspored, pojačali su linije, pogledajte novi red vožnje
e zadar /
Maslenica Sunset Run 2026. okupila rekreativce i iskusne trkače
SiB /
Neradni dan i ljetne vrućine: Brojni Osječani osvježenje pronašli u Dravi
Još iz rubrike
umjesto rudarenja /
Reciklirano zlato iz SIM kartica može se koristiti u farmaciji i učiniti lijekove održivijima