ONI SU NAJSITNIJE ŽRTVE SLOMLJENE NACIJE: /

Roditelji ih ostavljaju jer im nemaju što dati jesti: 'Odriču ih se upravo zato što ih vole'

Image
Foto: AFP

'Ne možete zamisliti koliko je teško gledati djecu kako su gladna. Osjećam kao da sam ja odgovorna i da sam ih iznevjerila, a pokušala sam sve što sam mogla. Posla nema, a oni su sve mršaviji.

18.2.2018.
13:00
AFP
VOYO logo

Siromaštvo i glad, koje je uzrokovala velika financijska kriza, naveli su roditelje u Venezueli na stravične poteze - da napuštaju vlastitu djecu. Brojni među njima zbrinuti su u sirotištima diljem zemlje.

"Ljudi ne mogu pronaći hranu i ne mogu nahraniti svoju djecu pa ih se odriču. Ne zato što ih ne vole već zato što ih vole", priča socijalna radnica u Caracasu Magdelis Salazar pokazujući novinarima The Washington posta djevojčicu kovrčave kose koja sve manje govori, a koja je u sirotištu od rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o sirotištu Fundana u kojem su se do krize sklanjala djeca koja su bila zlostavljana. Danas oni prihvaćaju najsitnije žrtve slomljene nacije, mališane koje napuštaju roditelji. U Fundani kažu kako nema službenih podataka o tome koliko napuštene djece ima, ali vjeruju da ih se broji u stotinama. Samo oni unatrag godinu dana primili su ih 144.

Image
MASOVNI EGZODUS IZ ZEMLJE S NAJVEĆIM ZALIHAMA NAFTE NA SVIJETU: /

Rijeke gladnih i uplašenih građana koračaju preko mosta spasa

Image
MASOVNI EGZODUS IZ ZEMLJE S NAJVEĆIM ZALIHAMA NAFTE NA SVIJETU: /

Rijeke gladnih i uplašenih građana koračaju preko mosta spasa

'Ne znate kako je teško gledati djecu kako su gladna'

"Nisam znala što bih drugo učinila", kroz suze govori 32-godišnja Angélica Pérez koja je u Fundanu dovela svog trogodišnjeg sina, te dvije kćeri - jednom starom pet, a drugom 14 godina. Prije nekoliko mjeseci ostala je bez novca, a posljednji je dala za lijek 14-godišnjakinji koja je imala velika oštećenja na koži koja bolnica nije imala čime tretirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Namjerava ostaviti djecu u sirotištu kako bi bila sigurna da bi ona mogla otići u Kolumbiju i pronaći posao. Nada se da će ih nakon toga moći uzeti natrag. Djeca će je prema pravilima Fundane čekati od 6 mjeseci do godinu dana kada mogu biti smještena u udomiteljske obitelji ili usvojena. "Ne možete zamisliti koliko je teško gledati djecu kako su gladna. Osjećam kao da sam ja odgovorna i da sam ih iznevjerila, a pokušala sam sve što sam mogla. Posla nema, a oni su sve mršaviji. Recite mi, što bih trebala učiniti", kaže Pérez novinaru Washington Posta.

Venezuela je pala u veliku recesiju 2014. kada su na globalnoj razini pale cijene nafte, ali i zbog lošeg vođenja države. Kriza se pogoršala prošle godine, a podaci katoličkih udruga navode kako je postotak djece kojoj nedostaje pravilna prehrana, a koja su mlađa od pet godina u sedam mjeseci skočio na 71 posto. Sve je to uzrokovalo sve češće napuštanje djece koju roditelji ostavljaju i na ulicama.

Katastrofalni uvjeti u sirotištima

Službenik za socijalnu skrb u El Libertadoru - jednom od najsiromašnijih područja Caracasa - nazvao je situaciju u javnim sirotištima i privremenim centrima za skrb "katastrofalnom". "Imamo ozbiljne probleme", rekao je dužnosnik koji je govorio anonimno zbog straha od odmazde od autoritarne vlade. "Definitivno je sve više napuštene djece. Ne samo da ih ima više, ali i njihovi zdravstveni uvjeti i prehrana su mnogo gori. Ne možemo se pobrinuti za njih", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neka od sirotišta sada već imaju liste čekanja za djecu, a Fundana je primjerice osnovala još jedno koje financiraju privatni donatori, međutim i na tom području bije bitku. Udomiteljske obitelji, primjerice, sve češće uzimaju stariju djecu jer je za one namanje teško doći do pelena. A raste i broj trudnica koje odmah postavljaju zahtjeve za smještaj djece u sirotišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo