VRLO SU BLISKI /
Giorgia Meloni otputovala u SAD kako bi 'smekšala' Trumpa oko trgovinskih mjera
×
Foto: Profimedia
17.4.2025.
4:21
Profimedia
Tijekom četvrtka dogovoren je sastanak američkog predsjednika Donalda Trumpa i talijanske premijerke Giorgije Meloni, a središnja tema bit će američke carine na uvoz iz Europske unije.
"Imamo snagu, sposobnost i inteligenciju prevladati svaku novu prepreku. Već smo prevladali neke teške prepreke, a bit će ih još ispred nas“, rekla je Meloni uoči odlaska u Sjedinjene Američke Države, te je naglasila da će pokušati uvjeriti Trumpa da ne uvodi nove trgovinske mjere koje bi utjecale na gospodarstvo članica Europske unije.
"Kako god umijemo moramo izbjeći trgovinski rat jer će on isključivo oslabiti Zapad", dodala je talijanska premijerka.
Prije odlaska na sastanak s američkim predsjednikom Meloni je istaknula svoju osobnu povezanost s Trumpom, kojem je prisustvovala i na inauguraciji tijekom siječnja.
Po navodima portala Politico prošle godine je Italija imala trgovinski suficit sa Sjedinjenim Američkim Državama od čak 40 milijardi eura, što je bio treći najveći među članicama Europske unije. Na vrhu te ljestvice i ispred Italije su jedino Njemačka i Irska. Potencijalne dodatne carine stoga bi mogle imati veliki utjecaj na talijanske izvoznike.
Trump: Između SAD-a i Japana se dogodio veliki napredak
Nakon sastanka s japanskim trgovinskim izaslanstvom u Washingtonu američki predsjednik Donald Trump je naglasio da je došlo do značajnog napretka u pregovorima SAD-a i Japana.
Japansku delegaciju predvodio je Ryosei Akazawa, tamošnji ministar za revitalizaciju gospodarstva i premda su se u Sjedinjenim Američkim Državama trebali sastati tek sa Scottom Bessentom, američkim ministrom financija i Jamiesenom Greerom, trgovinskim predstavnikom, nenajavljeno se sastanku pridružio američki predsjednik.
"Morao sam sudjelovati na sastanku jer je Japan došao pregovarati o carinama, troškovima vojne potpore i o trgovinskoj pravdi“, naveo je Donald Trump, sam začetnik trgovinskog rata koji je u jeku.
"Velika mi je čast što sam prisustvovao sastanku i mogu samo reći da je odmah uočen veliki napredak“, objavio je Trump.
Japan, bliski saveznik Sjedinjenih Američkih Država, kao i veliki broj drugih zemalja trenutačno je na meti američkih carinskih naknada od 25 posto na automobile, čelik i aluminij. Japanu prijeti i recipročni dodatni porez od 24 posto na sav njegov izvoz prema SAD-a, ali je predsjednik Trump zasad odgodio takav stav na 90 dana.
Prije američko-japanskih pregovora japanski proizvođač automobila Honda je objavio da proizvodnju svog hibridnog Civica seli iz Japana u SAD-e.
Idućih dana se nakon japanskog izaslanstva u Washingtonu na pregovorima s istom tematikom očekuju predstavnici Južne Koreje i Indonezije.
POGLEDAJTE VIDEO: Amerikanci u Europi osjećaju sram i nelagodu zbog Trumpa: Evo što su rekli
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
najčitanije
SRETNI I ZALJUBLJENI /
Rekla je 'da' 26 godina starijem muškarcu: Na meti je kritika, ali ona živi pravu bajku
DIVLJE PČELE /
Rajka napokon suočila Milana Čavku: 'Sada znam tko si zapravo'
KAKVA SCENA U PAKRACU /
Policija ga zatekla pijanog za volanom u centru grada, no to mu nije bio najveći problem...
KAKAV POLJUBAC! /
Pao strastveni poljubac između Petra i Anastasije! 'Osjetio sam kao da je vrijeme stalo. Uživao sam'
MISTERIJ TRAJE /
Prošle su dvije godine od nestanka Danke (2), tijela još nema: 'Progovorit ću na suđenju'
Regionalni portali
kaportal /
Karlovačka policija istražuje dva slučaja provale! Na meti lopova stan na Rakovcu i kuća na Baniji
emedjimurje /
ILEGALNO ODLAGALIŠTE U PODTURNU Više od 20 prikolica opasnog otpada uz Muru
RI PORTAL /
Opatija početkom proljeća zablistala u stotinama boja: Turisti oduševljeni parkovima
dubrovački dnevnik /
Najveća akcija dosad: 'Tate' razveselile više od sto ljudi uoči blagdana
e zadar /
Studenti u Zadar dolaze nošeni dugogodišnjim centrom Budućnosti i hrvatskim reprezentativcem
SiB /
Kristijanova želja je biti poput drugih dječaka: Pomozimo mu da je ostvari!
Izdvojeno
SRETNI I ZALJUBLJENI /
Rekla je 'da' 26 godina starijem muškarcu: Na meti je kritika, ali ona živi pravu bajku
DIVLJE PČELE /
Rajka napokon suočila Milana Čavku: 'Sada znam tko si zapravo'
KAKVA SCENA U PAKRACU /
Policija ga zatekla pijanog za volanom u centru grada, no to mu nije bio najveći problem...
KAKAV POLJUBAC! /
Pao strastveni poljubac između Petra i Anastasije! 'Osjetio sam kao da je vrijeme stalo. Uživao sam'
MISTERIJ TRAJE /
Prošle su dvije godine od nestanka Danke (2), tijela još nema: 'Progovorit ću na suđenju'
Još iz rubrike
VRLO SU BLISKI /
Giorgia Meloni otputovala u SAD kako bi 'smekšala' Trumpa oko trgovinskih mjera