ODUZIMAT ĆE I IMOVINU /
Trump skovao plan: Planira brutalno kažnjavati migrante ako ignoriraju nalog za deportaciju
×
Foto: RTL Direkt
8.4.2025.
11:46
RTL Direkt
Administracija Donalda Trumpa planira kažnjavati migrante prema nalogu za deportaciju do 998 dolara dnevno ako ne napuste Sjedinjene Države, kao i zaplijeniti njihovu imovinu ako ne plate, piše Reuters.
Takve kazne proizlaze iz zakona iz 1996. koji je prvi put proveden 2018. tijekom Trumpova prvog mandata. Njegova administracija planira primjenjivati kazne retroaktivno do pet godina pa bi SAD od kazni mogao 'zaraditi' više od milijun dolara.
Glasnogovornica Ministarstva domovinske sigurnosti, Tricia McLaugfhlin izjavila je da bi migranti trebali koristiti aplikaciju CBP Home kako bi se "samodeportirali i odmah napustili zemlju".
"Ako to ne učine suočit će se s posljedicama, a to uključuje kaznu od 998 dolara po danu u kojem je stranac prekoračio konačnu odluku o deportaciji", rekla je glasnogovornica.
Predsjednik Donald Trump započeo je opsežnu akciju slamanja imigracije nakon preuzimanja dužnosti u siječnju, testirajući granice američkog zakona kako bi povećao broj uhićenja i deportacija. Planirane novčane kazne usmjerene su na otprilike 1,4 milijuna migranata kojima je imigracijski sudac naredio deportaciju.
Deportacije odobrio i vrhovni sud
Američki vrhovni sud u ponedjeljak je omogućio predsjedniku Donaldu Trumpu da se za deportaciju navodnih pripadnika venezuelanskih bandi koristi zakonom iz 1798. dosad korištenom samo u ratna vremena.
Podnositelji tužbe privedeni su u Teksasu i stoga su trebali podnijeti tužbu tamo, a ne u Washingtonu, presudili su suci najvišeg američkog suda.
Vrhovni sud time je odbacio raniju presudu federalnog suca Jamesa Boasberga koji je odlučio da zakon o inozemnim neprijateljima iz 1798. ne pruža dovoljan pravni temelj za deportacije onih za koje se sumnja da su pripadnici kriminalnih bandi, blokirajući primjenu zakona.
Petero sudaca Vrhovnog suda odlučilo se za poništavanje Boasborgove presude, a četvero se tome usprotivilo, no naglašeno je da pritvoreni imaju priliku iznijeti svoj argument „primjereno prirodi slučaja”.
Sjedinjene Države su u ožujku u El Salvador deportirale više od 200 navodnih članova kriminalne skupine Tren de Aragua, pozivajući se na mjeru iz 1798., posljednji put iskorištenu tijekom Drugog svjetskog rata. Vlasti su to pravdale time što se bande navodno koriste „neregularnim ratovanjem” protiv SAD-a, na zapovijed diktatora Venezuele Nicolasa Madura.
Taj zakon omogućava predsjedniku da zaobiđe ustaljene procedure imigracije kako bi pritvorio i deportirao inozemne državljane iz neprijateljskih zemalja, no u pravilu SAD za to mora biti u ratu ili pod prijetnjom „invazije ili predatorskog napada”.
POGLEDAJTE OVAJ VIDEO: Elon Musk i Donald Trump: Najveća 'bromansa' u politici i biznisu?
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
najčitanije
DO NOVE POBJEDE! /
Evo kad i gdje možete gledati drugu spektakularnu utakmicu naših brončanih junaka
prvaci svijeta /
Trump im ukrao predsjednika: Sada na ulicama slave veliku pobjedu protiv Amerikanca
POKUPIO PAPIRE I OTIŠAO /
Piers Morgan napustio vlastitu emisiju uživo! Pogledajte tko ga je toliko raspalio
OGLASILA SE POLICIJA /
Misteriozna žena sije strah po Zagrebu: 'Iščupala mu je slušalicu iz uha i napala ga'
iz rija u zagreb /
Upoznajte Belinha: Mladi talent osvaja hrvatske travnjake, a žele ga europski velikani
Regionalni portali
kaportal /
Stranci u karlovačkoj knjižnici tražili internet: Bio je to oskarovac sa suprugom
emedjimurje /
Ako netko u D. Dubravi kaže da će vas poslati na Gornji kraj, budite oprezni!
RI PORTAL /
Od utorka novi radovi na Škurinjama, promet će se odvijati uz posebnu regulaciju
dubrovački dnevnik /
Automobil pao na igralište stare škole u Župi dubrovačkoj, pogledajte fotografije
e zadar /
Zadarska dica: Snima se sportski dokumentaristički spektakl o zadarskim nogometašim
SiB /
Kada će se početi naplaćivati parking u Osijeku? Radić objasnio situaciju
Izdvojeno
DO NOVE POBJEDE! /
Evo kad i gdje možete gledati drugu spektakularnu utakmicu naših brončanih junaka
prvaci svijeta /
Trump im ukrao predsjednika: Sada na ulicama slave veliku pobjedu protiv Amerikanca
POKUPIO PAPIRE I OTIŠAO /
Piers Morgan napustio vlastitu emisiju uživo! Pogledajte tko ga je toliko raspalio
OGLASILA SE POLICIJA /
Misteriozna žena sije strah po Zagrebu: 'Iščupala mu je slušalicu iz uha i napala ga'
iz rija u zagreb /
Upoznajte Belinha: Mladi talent osvaja hrvatske travnjake, a žele ga europski velikani
Još iz rubrike
ODUZIMAT ĆE I IMOVINU /
Trump skovao plan: Planira brutalno kažnjavati migrante ako ignoriraju nalog za deportaciju