Španjolska nogometna reprezentacija plasirala se u finale Europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini nakon što je boljim izvođenjem jedanaesteraca pobijedila Portugal (4:2).

27.6.2012.
17:14

Osnovnih 90 minuta utakmice u Donjecku, kao i dodatnih 30 minuta produžetaka zaključeni su rezultatom 0:0, a u izvođenju penala su se s(p)retnijima pokazali branitelji naslova.

Četiri su puta u povijesti Španjolci igrali u polufinalima velikih natjecanja i svaki su put prošli u finale, a tradiciju nisu pokvarili ni ove srijede. U nedjeljnom finalu u Kijevu protiv Njemačke ili Italije mogu postati prva reprezentacija koja je osvojila tri velika natjecanja u nizu.

http://videa.hu/flvplayer.swf?v=npohK5fbyMNcOI85 Još je jednom Furija bila neuvjerljiva, daleko od igara koje je pokazivala na EURU 2008. ili SP-u 2010., ali još je jednom pronašla put do pobjede. U pet je utakmica na ovoj europskoj smotri primila samo jedan pogodak i to protiv Italije u 1. kolu! Loše je Španjolska otvorila raspucavanje s bijele točke. Portugalski vratar Rui Patricio obranio je udarac Xabija Alonsa, ali samo koju sekundu kasnije uzvratio mu je Iker Casillas, obranivši šut Joaoa Moutinha. Andres Iniesta i Gerard Pique su potom bili precizni za Španjolsku, a Pepe i Nani za Portugal. Sergio Ramos je potom Panenkom svladao Patricija, a onda se dogodio presudni trenutak - Bruno Alves je pogodio gredu i ponudio Furiji meč-loptu koju je iskoristio Cesc Fabregas, pogodivši od stative i donijevši veliko slavlje Španjolcima. Što se tiče osnovnog dijela utakmice, Portugalu je u prvom poluvremenu uspjelo ono što nijednom drugom suparniku Španjolske na ovom Euru nije. Jakim je presingom spriječio Španjolce da razviju onu svoju poznatu igru s mnoštvom dodavanja. Imala je momčad Vicentea del Bosquea, koji je od početka zaigrao s napadačem Alvarom Negredom, u prvih 45 minuta najmanji postotak točnih dodavanja (85%) dosad, ali i samo 56 posto posjeda lopte što je za španjolske kriterije prilično malo. Uspjeli su tek Alvaro Arbeloa i Iniesta pucati s vrha šesnaesterca preko gola, dok je s druge strane Ronaldo isto tako sa 16 metara pucao tik uz vratnicu.

http://video.rutube.ru/c440937c17d9e90c37ace507e56c1703 I u nastavku su europski i svjetski prvaci izgledali prilično nemoćno. Nisu stvorili nijednu priliku posebno vrijednu spomena, dok je Ronaldo dvaput iz slobodnih udaraca pucao preko gola. U 90. minuti su Portugalci povukli kontranapad, ali Raul Meireles je u ključnom trenutku loše dodao lptu Ronaldu koji je iskosa s lijeve strane kaznenog prostora ponovno pucao preko vrata. Zanimljivo, momčad Paola Benta u 90 osnovnih minuta nije uputila nijedan jedini udarac unutar okvira gola, što je na ovom Euru 'uspjelo' samo Češkoj i to baš protiv Portugala. Španjolska je u produžecima bila znatno bolja, napokon je kreirala nekoliko kvalitetnih akcija, a najbolju je priliku na cijeloj utakmici imao Iniesta koji je u 104. minuti primio loptu na pet metara, ali je njegov slab udarac Rui Patricio obranio. Suparnika u svom četvrtom finalu na europskim prvenstvima (nakon 1964., 1984. i 2008.) Španjolska će saznati u četvrtak kada će u Varšavi snage odmjeriti Njemačka i Italija.