Pogledajte nogometnu tragediju u Maksimiru

Hrvatski prvak je u uzvratu nadigrao moldavskog predstavnika, uputio čak 11 udaraca u okvir vrata, ali samo jedna lopta je završila u mreži.

5.8.2010.
1:00

Uzvratna utakmica 3. pretkola Lige prvaka Zagreb. Stadion u Maksimiru. Sudac: Eric Braamhaar (Nizozemska). JEDANAESTERCI: 2:1 - Bišćan, 2:2 - Samardžić, Sammir - brani Stoyanov, Stoyanov - brani Lončarić, Badelj - brani Stoyanov, Volkov - promašaj, 3:2 - Cufre, 3:3 - França, 4:3 - Ibanez, 4:4 - Adamović, 5:4 - Etto, 5:5 - Vranješ, 6:5 - Calello, 6:6 - Nikolić, Vrsaljko - Stoyanov brani, Branković - Lončarić brani, Dodo - vratnica, 6:7 - Haceaturov. Strijelac: 0:1 - Volkov (16), 1:1 - Sammir (55-11m). DINAMO: Lončarić, Mesarić (Ibanez, 46), Etto, Cufre, Bišćan, Ademi (Calello, 76), Vrsaljko, Badelj, Sammir, Slepička, Rukavina (Dodo, 87). SHERIFF: Stoyanov, Volkov, França, Erokhin, Vranješ, Diedhiou (Nikolić, 72), Fred (Haceaturov, 78), Samardžić, Nadson (Scripcenco, 95), Branković, Adamović. Prva utakmica: Sheriff - Dinamo 1:1Velimir Zajec poželio je ugodno ispunjeni Maksimir u uzvratu protiv Šerifa i želja mu se ostvarila. Na tribinama se skupilo više od 10.000 navijača koji su došli podržati Dinamo u najvažnijoj europskoj utakmici sezone koja je donosila priliku za proboj u Ligu prvaka ili izravni ulazak u Europsku ligu.

Modri su dvoboj otvorili odličnom prilikom Bišćana već u šestoj minuti, ali udarac kapetan domaće momčadi uspio je obraniti vratar Stojanov, no u 16. minuti uslijedio je šok za maksimirske tribine. Europska sezona za hrvatskog prvaka još nije završena. Nakon eliminacije od Šerifa, igrači Velimira Zajeca ući će u bubanj kvalifikacijske (4. pretkolo) runde za Europsku ligu. Ukoliko Modri budu na visini zadatka, uz dobar ždrijeb, na Maksimiru bi i na jesen mogli gledati europske mečeve. arti-201008040632006Moldavci su odigrali brzu akciju koju je domaća obrana pokušala zaustaviti namještanjem zaleđa, no zakasnio je Mesarić i lopta je došla točno u noge usamljenom Vladimiru Volkovu. Srpski nogometaš lakoćom je matirao Lončarića koji je ostao na streljani.

Tri minute nakon gola Zagrepčani su mogli uzvratiti, no ni Sammir ni Slepička nisu bili dovoljno precizni. Zaigrao je Dinamo u tim trenucima puno agresivnije, Zajecove dečke je nosio i glasan huk s tribina, ali promjene rezultata nije bilo.

Najbolju prigodu do kraja prvog dijela imao je Slepička nakon proigravanja Bišćana, no gostujući vratar opet je bio na visini zadatka. Na startu drugoga dijela nije bilo uzbuđenja, a onda je hrvatski prvak 'iz ničega' stigao do izjednačenja.

Nakon ubacivanja s desne strane, u gostujućem šesnaestercu je Samardžić povlačio Bišćana i nizozemski sudac Eric Braamhaar pokazao je na bijelu točku. Realizator najstrože kazne bio je najbolji igrač Dinama – Sammir.

Nakon izjednačenja Dinamo je krenuo po pobjednički pogodak, u samo dvije minute odlično su pucali Ibanez i Badelj, no vratar Stojanov nije se dao iznenaditi. U 68. minuti sporna situacija, opet je Badelj bio u akciji, utrčao je ispred Vranješ koji ga je s leđa sapleo, no Nizozemac ovoga puta nije svirao jedanaesterac.

U 70. minuti Modre je na sporedni kolosijek 'europske kompozicije' mogao gurnuti gostujući tragičar Samardžić, koji je na šest-sedam od gola Dinama ostao sasvim sam, ali je glavom pucao pored vrata. U završnici utakmice uvukao se strah u oba sastava, jedan gol značio bi oproštaj od Europe.

Nešto konkretniji je bio Dinamo, no domaći navijači bojali su se svakog izleta gostiju pred vrata Filipa Lončarića. U 89. minuti Etto je imao meč-loptu nakon sjajnog proigravanja Badelja, no Brazilac s hrvatskom putovnicom nije se snašao pred Stojanovim, koji je padom u noge spriječio najgore.

Ušlo se u produžetke u kojima su obje momčadi izgledale prilično uporno, a gostujući igrač Nadson je zbog grčeva morao i napustiti igru. U 97. minuti je Šerifov napadač Franca zaprijetio glavom, no pucao je pored gola.

Dramu u Maksmiru mogao je okončati Sammir u 103. minuti nakon odlične akcije domaćeg sastava, ali je vratar Stojanov obranio udarac pod gredu i odbio loptu u korner. U 109. minuti još bolja prilika Dinama, Sammir je k'o od šale prošao po desnoj strani, odigrao povratnu loptu za Slepičku, čiji je udarac na samoj gol-liniji obranio Stojanov!

Do kraja drugog produžetka, uz dominaciju Zagrepčana i stalnu krađi vremena moldavskih igrača, nije bilo promjene i odluka o putniku u 4. pretkolo Lige prvaka pala je u ruletu jedanaesteraca.

S 'kreča' su bila neuspješna čak četiri domaća igrača (Sammir, Badelj, Vrsaljko, Dodo) i Šerif je zahvaljujući obranama vratara Stojanova izborio 4. pretkolo najelitnijeg europskog klupskog natjecanja.