Krenuo izvoz, čekaju se investicije

Mađarska je najveće pozitivno iznenađenje u regiji – za prvo tromjesečje prognoziran je pad od 2,1%, ali je BDP porastao 1 posto.

27.5.2010.
16:08
VOYO logo

Kretanje bruto domaćeg proizvoda u prvom tromjesečju ove godine u eurozoni i zemljama regije potvrdila su oporavak. Područje eurozone zabilježilo je rast u odnosu na zadnje tromjesečje prošle godine od 0,2 posto. Pritom je generator rasta BDP-a bio izvoz, dok su osobna potrošnja i investicije još uvijek pod utjecajem negativnih kretanja na tržištu rada, pišu analitičari Raiffeisen Consultinga za lipanjski broj Banke a prenosi portal banka.hr.

U nastavku godine u eurozoni se očekuju skromne pozitivne stope rasta na kvartalnoj razini, čemu će i dalje uglavnom pridonositi jačanje izvoza, ali se u drugom tromjesečju očekuje i rast investicija, posebno u građevinskom sektoru s obzirom da su mnogi projekti, zbog lošeg vremena početkom godine, odgođeni za sljedeće mjesece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveće pozitivno iznenađenje među zemljama regije u prvom tromjesečju bila je Mađarska. Prognoze su govorile o kontrakciji mađarskog gospodarstva od 2,1% na godišnjoj razini, ali je BDP porastao 1 posto. U odnosu na zadnje tromjesečje 2009. mađarski BDP porastao je 0,9% pa s obzirom da je stopa pozitivna drugo tromjesečje zaredom, mađarsko je gospodarstvo i službeno izašlo iz recesije. Ponovno, na oporavak su uvelike utjecala pozitivna kretanja na glavnim emitivnim tržištima pa je izvoz zabilježio rast od 17% u odnosu na prva tri mjeseca 2009.

U oporavku mađarskog gospodarstva ne treba zaboraviti niti ulogu MMF-a, čiji su paketi osigurali pomoć kada je to bilo najpotrebnije, ali i uveli red u javni sektor nametnuvši kriterije koji su morala biti ispunjeni za povlačenje tih sredstava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporavak Češke i Slovačke

Polako, ali sigurno i češko se gospodarstvo oporavlja što potvrđuje godišnji rast BDP-a od 1,2%. Poput slovačkog, i češko je gospodarstvo izuzetno ovisno o zbivanjima na razvijenim tržištima eurozone, npr. njemačkog pa je globalni oporavak utjecao i na njihov plus. Pritom je oporavak slovačkog gospodarstva još snažniji te rast u prvom tromjesečju iznosi 4,6% na godišnjoj razini.

Za razliku od spomenutih zemalja, dvije najmlađe članice EU zbog strukturnih problema i ograničene mogućnosti domaćih vlada da utječu na gospodarska kretanja, još uvijek se bore s recesijom. Tako je godišnja stopa pada BDP-a u Rumunjskoj iznosila 2,6%, a u Bugarskoj 4 posto.

Hrvatsku s ovim dvjema zemljama veže upravo ograničena mogućnost države da utječe na brži oporavak gospodarstva. I dok su brojne zemlje povećanjem proračunskog deficita pomagale realnom sektoru, u Hrvatskoj su slične mjere ograničene činjenicom da bi u slučaju snažnijeg rasta proračunskog deficita najvjerojatnije došlo do rasta percepcije rizika kod investitora pa bi financiranje postalo znatno skuplje.

U vrijeme pisanja ovog teksta još očekujemo rezultate kretanja BDP-a u Hrvatskoj u prvom tromjesečju. Međutim, izgledno je da je kontrakcija gospodarstva nastavljena uz manje stope pada nego u prethodnim tromjesečjima ponajprije zbog učinka baznog razdoblja – naime, u prvom tromjesečju 2009. BDP je pao 6,7 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na nastavak nepovoljnih kretanja upućuju prije svega negativni trendovi na tržištu rada koji su svoj vrhunac doživjeli upravo u prvom tromjesečju te s tim povezan pad trgovine na malo od 6,5%. Navedeno će svakako utjecati na pad osobne potrošnje.

S obzirom da je investicijska aktivnost, posebice u građevinskom sektoru, još uvijek daleko ispod razina prije krize, doprinos investicija BDP-u također bi trebao biti negativan. Ono što će zasigurno ublažiti negativne utjecaje jest rast robnog izvoza od 3,5% u prva tri mjeseca u odnosu na isto razdoblje prošle godine uz istovremeni pad uvoza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, vidljivo je da hrvatsko gospodarstvo zaostaje u oporavku za zemljama CEE regije. Prve pozitivne stope rasta BDP-a možemo očekivati najvjerojatnije tek u drugoj polovini godine, pod pretpostavkom rasta prihoda od turizma i povećanja potrošačkog optimizma. Osim toga, vladine mjere konačno bi trebale pokrenuti reforme od kojih bi Hrvatska imala koristi posebno u srednjem i dugom roku kroz poticanje održivog gospodarskog rasta temeljenog na proizvodnji i izvozu.

Prethodni članci:

arti-201004260845006 arti-201004210450006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo