I Hrvoju Prpiću prekipjelo!
Uspješni poduzetnik Hrvoje Prpić do kraja godine zatvoriti će svih pet tvrtki, koliko ih ima u Hrvatskoj, donosi Jutarnji list.
"Preciznije, u dvije ću prodati udjele, dvije ću zatvoriti, a jednu ću ostaviti dok se ne pojavi investitor u nju, koji će je također najvjerojatnije preseliti u inozemstvo", kaže Prpić. Na ovaj se potez odlučio, kako kaže, zbog pravne nesigurnosti i loše poslovne klime u Hrvastkoj, a kao glavne krivce smatra sporo pravosuđe, državnu upravu i pritisak inspekcija i poreznika.
Rimac će premjestiti sjedište, ali proizvodnja ostaje u Hrvatskoj
"Kod nas je protuzakonito raditi 12 sati. Ako vas inspekcija ulovi na poslu u tvrtki u tri ujutro, kaznit će vas. To su sve stvari koje ljudi vani ne shvaćaju. Što se mene tiče, ja ću svoje nove tvrtke otvarati u Engleskoj ", ističe Prpić. Osnivač tvrtke Rimac Automobili, Mate Rimac, na konferenciji Cisco Connect također je najavio mogućnost premještanja sjedišta tvrtke izvan zemlje. Naime, u drugoj, većoj rundi financiranja, ulagači bi mogli tražiti da sjedište tvrtke bude u nekoj drugoj državi. Međutim, Rimac ne planira proizvodnju seliti iz Hrvatske.
"Sustavi u Hrvatskoj su formirani na način da mlade tvrtke obeshrabruju umjesto da im pruže podršku. Amerikanci će teško investirati u tvrtku koja je registrirana samo u Hrvatskoj. U slučaju kada je tvrtka registrirana u Americi, a sjedište se nalazi u Hrvatskoj ili bilo kojoj drugoj zemlji, proces je puno brži i efikasniji", kažu u Bellabeatu, još jedne hrvatske sturtup tvrtki koja stvara pametne uređaje koji ženama pomažu u praćenju kvalitete života i zdravlja
403 Forbidden