Nijemci će sve hobe napraviti na salatu!

Europski prvaci su u drugom polufinalu učinili smiješnima Nijemce, koji su tako superiorno razbili Englesku i Argentinu.

8.7.2010.
0:28

Durban. Stadion Moses Mabhida. Sudac: Viktor Kassai (Mađarska). Strijelac: 0:1 - Puyol (73). NJEMAČKA (4-3-2-1): Neuer - Boateng (Jansen, 52), Mertesacker, Friedrich, Lahm - Khedira (Gomez, 81), Schweinsteiger, Trochowski (Kroos, 62)- Podolski, Ozil - Klose. ŠPANJOLSKA (4-2-3-1): Casillas - Capdevila, Puyol, Pique, Ramos - Alonso (Marchena, 90+3), Sergio - Pedro (Silva, 85), Xavi, Iniesta - Villa (Torres, 81).Hobotnica Paul je opet bila u pravu. Na njemačku žalost, točno je predvidila rasplet drugog polufinala, u kojem je Španjolska prvi put u povijest prošla u finale SP-a, te tako rastužila sve navijače Elfa. Čini se da će u Njemačkoj dan nakon obračuna sa Španjolcima hobotnica na salatu biti najtraženije jelo.

Dugo očekivani dvoboj u Durbanu imao je vrlo uzbudljiv početak. Nije se igralo niti pet minuta kada je na travnjak uletio jedan navijač koji je prekinuo utakmicu. Zaštitari su brzo uklonili neželjenog uljeza, a odmah u sljedećoj akciji Španjolci su imali priliku prvog poluvremena.

Osmi put u dosadašnjih 19. izdanja svjetskog prvenstva u finalu će se susresti dvije europske reprezentacije. Ovoga puta to će biti Nizozemska i Španjolska. Posljednji put to se dogodilo prije četiri godine u Njemačkoj kada su u finalu igrale Italija i Francuska. Plasmanom Oranja i Furije u finale po prvi put u povijesti neka europska reprezentacija će osvojiti naslov izvan Starog kontinenta. David Villa je iznenada izbio sam pred Manuela Neuera, ali je njemački vratar padom u noge spriječio vodstvo europskog prvaka. Španjolska je dominirala na sredini terena i stalno bila na njemačkoj polovici, ali svoju nadmoć nije kapitalizirala pogotkom.

Neprepoznatljivo loši Nijemci, koji su tako superiorno u prijašnjim fazama natjecanja pregazili Englesku i Argentinu, nisu se mogli sastati s prilikom. U prvih 45 minuta tek su jednom zapucali prema Casillasu, ali vratar Reala je uspješno obranio pokušaj Piotra Trochowskog.

U posljednjim sekundama prvog dijela Mesut Özil je pobjegao španjolskoj obrani, na ulasku u suparnički šesnaesterac je dobio po nogama od Sergija Ramosa, no sudac Kassai nije svirao čak ni prekršaj. Nijemci su tražili jedanaesterac, no ponovljena snimka je pokazala da je prekršaj bio van kaznenog prostora. HTV-ovo Oko sokolovo, Mateo Beusan, poslije je potvrdio da je Ramos trebao dobiti crveni karton. Ali nije.

I u nastavku ovog polufinalnog dvoboja Furija je bila apsolutno dominantna, udarce su isprobavali Xabi Alonso i Villa, a u 58. minuti je samo dragi Bog spasio Nijemce od gola. Bila je to opsada njemačkih vrata, a najopasnije je tukao Pedro kojem je Neuer krajnim naporom obranio udarac.

U jeku španjolskih napada umalo je povela - Njemačka. Lukas Podolski je probio lijevu stranu i centrirao za Tonija Kroosa, koji je neometano tukao u bliži kut s desetak metara, ali je Casillas sjajno zaustavio ovaj opasan udarac. A onda je stigao pogodak Španjolske.

U 73. minuti korner s lijeve strane izveo je Xavi, a najviši u skoku bio je Carles Puyol koji je zakucao loptu pod gredu njemačkih vrata. Nevjerojatno je da pedantna njemačka obrana u ovoj situaciji uopće nije pokrivala španjolskog braniča.

U 82. minuti Španjolci su imali meč-loptu kada su Pedro i Fernando Torres išli '2 na 1' prema njemačkim vratima, no igrač Barcelone je bio sebičan i izgubio loptu iako je napadač Liverpoola bio u mat-poziciji. Loptu, međutim, nije dobio.

U završnici susreta su Nijemci bacili sve na napad, ali ostalo je 1:0 za Španjolsku, koja je istim rezultatom prije dvije godine osvojila europski naslov protiv istog suparnika.

Udarci: 5 - 13 Udarci izvan okvira: 3 - 8 Udarci u okvir: 2 - 5 Korneri: 6 - 7 Zaleđa: 2 - 1 Prekršaji: 9 - 7 Žuti kartoni: 0 - 0 Crveni kartoni: 0 - 0 Posjed lopte: 49 posto - 51 posto