Mala zemlja za sportska čuda: Hrvati su hit u Europi!

22.8.2010.
23:17

arti-201008160217006Hrvatska muška kadetska reprezentacija (igrači rođeni 1992. i mlađi) osvojila je naslov europskog prvaka. Hrvatski su kadeti u finalu Europskog prvenstva koje se igralo u Crnoj Gori svladali Španjolsku 27:26.

Bila je to još jedna odlična utakmica hrvatske reprezentacije s nešto slabijim prvim dijelom i odličnim drugim. Svi dečki odigrali su odlično, a prevagu je donio lijevi vanjski Mirko Herceg s devet golova.

Osim titule europskog prvaka, Hrvatska ima i dva igrača u prvoj sedmorci prvenstva. Najkorisnijim igračem EP-a i najboljim europskim rukometašem u ovoj generaciji proglašen je Ante Kaleb, a u najboljoj sedmorci je još i pivot Teo Čorić.

"Prvaci smo Europe, i ne samo to: imamo najboljeg igrača turnira i najboljeg pivota. Presretan sam i prezadovoljan, kako ne bih bio. Odigrali smo netipično za nas, nije funkcionirala obrana 5-1 u prvom dijelu, pa smo u drugom prešli na 6-0 zonu. Za nju Španjoci nisu imali riješenja. Dečki su bili maksimalno unutra, odigrali su odličnu utakmicu. Svi bili odlični, a prevaga je bio fantastični Mirko Herceg na lijevom vanjskom. Odigrao je bez greške. U drugom dijelu proigrao je i Ante Kaleb, te nam Španjolci više nisu mogli ništa. Ostvarili su nam se snovi, prvaci smo Europe i pokazali smo da Hrvatska ne treba brinuti za rukometnu budućnost. Čestitao bih svim dečkima, odigrali su fantastičan turnir, čestitam i svojim suradnicima, ma presretan sam", rekao je izbornik Silvio Ivandija.

"Presretan sam što smo prvi, ovo je naš veliki uspjeh i kruna mukotrpnog rada. Pokazali smo da smo najbolji, imali smo puno odličnih utakmica, a danas nam Španjolci, unatoč nešto slabijem prvom dijelu, nisu mogli ništa. Nagrada me malo iznenadila, čestitam svim suigračima, moj nagrada je njihova zasluga. Ma prvaci smo Europe, presretan sam!", bili su prvi u dojmovi najboljeg igrača prvenstva Ante Kaleba.

Dodajmo ovome i fantastičan uspjeh hrvatskih košarkašica koje su osvojile srebrno odličje na Europskom kadetskom prvenstvu u Grčkoj. To je prvi put da je hrvatska ženska košarka bila zastupljena u finalima EP-a u mlađim kategorijama. U finalnom dvoboju bolje od izabranica Željka Ciglara bile su vršnjakinje iz Rusije slavivši rezultatom 71:53.