Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
Kultura /

Veličanstvene Goyine 'Grafike' stigle u Split

Izložba Grafike Francisca Goye (1746.-1828.) na kojoj će se predstaviti 92 njegova djela bit će otvorena u splitskoj Galeriji umjetnina od 15. travnja do 27. lipnja ove godine.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Djela su odabrana iz Grafičke zbirke ETH iz Züricha, u kojoj ima oko 15.000 grafičkih radova umjetnika iz svih krajeva svijeta, rekao je ravnatelj splitske Galerije umjetnina Božo Majstorović.

"Vjerujemo da će zahvaljujući toj izložbi Goyinih grafika Split dva i pol mjeseca, koliko ona traje, biti umjetničko središte Hrvatske", istaknuo je. Dodao je da će, u suradnji s turističkim zajednicama, svi turisti koji u to vrijeme dođu u Dalmaciju u zračnim lukama i hotelima o njoj biti obaviješteni.

Kustosica izložbe Jasminka Babić je istaknula kako izložba pokazuje Goyinu transformaciju od dvorskog slikara do angažiranog umjetnika koji početkom 19. stoljeća stvara najupečatljivija djela u povijesti europske grafičke umjetnosti. "Goya je utemeljitelj moderne grafike i njegov se utjecaj osjeća i u suvremenoj grafici našeg doba", rekla je Babić.

Dogradonačelnica Splita Anđelka Visković rekla je u ime pokrovitelja izložbe - Gradske uprave da će se tom izložbom Goyinih grafika pridonijeti "pretvaranju Splita u europsku kulturnu prijestolnicu, pa i središte kulture u svjetskim razmjerama". "Želimo promovirati naše umjetnike diljem svijeta, ali i dovoditi u Split sve što je atraktivno iz svjetske umjetnosti", istaknula je Anđelka Visković.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike