Kakav preokret: Italija na penale izbacila Englesku!

Lutrija jedanaesteraca opet je bila kobna za Engleze. U četvrtfinalu EURA ovog puta bolji su bili Talijani koji su bili precizniji te su rezultatom 4:2 izborili utakmicu protiv Njemačke.

24.6.2012.
12:09

Kijev. Olimpijski stadion. Sudac: Pedro Proenca (Por)

Jedanaesterci: 0:1 - Balotelli 1:1 - Gerrard 2:1 - Rooney 2:2 - Pirlo 2:3 - Nocerino 2:4 - Diamanti

Engleska: Hart, Johnson, Terry, Lescott, A. Cole, Gerrard, Parker (95. Henderson), Milner (61. Walcott), Young, Rooney, Wellbeck (61. Carroll)

Italija: Buffon, Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Abate (90. Maggio), Marchision, De Rossi (80. Nocerino), Montolivo, Pirlo, Balotelli, Cassano (78. Diamanti) Italija je sasvim zasluženo izborila polufinale Eura iako je to morala napraviti tek nakon lutrije penala. Naime, po prvi puta na natjecanju, jedna je utakmica u regularnom dijelu (90 minuta) završila rezultatom 0:0, a kako nije bilo promjene ni nakon dodatnih 30 minuta produžetaka, pobjednika su morali odlučiti jedanaesterci. Nevjerojatno je zapravo da je utakmica morala biti odlučena penalima nakon što su Talijani demostrirali pravu silu na travnjaku. Italija je imala 64 posto vremena loptu u svome posjedu, čak 35(!) udaraca prema engleskim vratima, dok je Gordi Albion ostao na svega svega devet, te je dva puta vratnica spasila Engleze od sigurnog pogotka. Nakon manje od tri minute igre u prvom dijelu, Daniele de Rossi je s otprilike 30-ak metara uzdrmao vratnicu sjajnim udarcem iz voleja lijevom nogom. Samo dvije minute kasnije na drugoj je strani Glen Johnson promašio najbolju priliku Engleske na cijelom susretu kada je sa svega nekoliko metara, po sredini gola, traljavo pucao, a Buffon u rukometnom stilu, refleksom reakcijom obranio udarac lijevom rukom.

szólj hozzá: England vs Italy Penalty ShootoutMario Balotelli je odigrao svoju najbolju utakmicu Europskog prvenstva, te se našao u nekoliko sjajnih prilika za pogodak. Najprije je u 25. minuti izbio sam pred Harta, ali je njegov pokušaj loba u posljednji trenutak blokirao John Terry. Samo sedam minuta kasnije ponovno je iz voleja, s ruba šesnaesterca, opalio prema engleskim vratima, ali ponovno ravno u Harta. Najbolju je priliku ipak imao u 52. minuti kada je s nekoliko metara pucao slabo prema golu, čime je omogućio engleskom vrataru da obrani, a u nastavku je akcije Montolivo promašio zicer iz neposredne blizine.

Od ostalih prilika izdvojimo Nocerinovu iz 89. kada mu je čisti pogodak blokirao Johnson, te poništeni pogodak istog igrača u 115. minuti kada je za par centimetara bio brži od engleske obrane. Nakon što je isteklo 120 minuta igre pristupilo se izvođenju penala, a prvi je, na opće iznenađenje svih, prema bijeloj točci krenuo Balotelli. Mirno je smjestio loptu u donji desni kut Hartova gola.

Nakon njega pogodio je za Engleze Gerrard, a onda je za Talijane promašio Montolivo. Wayne Rooney je Englesku doveo u prednost, a nakon njega je fantazista Italije, Andrea Pirlo, izveo pravu malu majstoriju. Naime, mrtav-hladan je pri rezultatu 1:2 izveo Panenku i poravnao na 2:2. Taj jedanaesterac kao da je bio prekretnica, jer su nakon toga za Engleze promašili Young i Cole, a za Talijane pogađali Nocerino i Diamanti.

Bio je to i sedmi poraz Engleza u osmom izvođenju jedanaesteraca u završnicama Europskog prvenstva i tek treća pobjeda Talijana u isto toliko pokušaja. Jedini put kada je Engleska slavila nakon penala bilo je 1996. godine protiv Španjolske. Uz taj negativni podatak za Engleze dodajmo i da je to bio osmi poraz u posljednjih 11 četvrtfinala Engleske na velikim natjecanjima. Italija će u polufinalu, 28. ovog mjeseca, igrati protiv moćne Njemačke, koja je svoj posao odradila još u petak kada je s 4:2 bila bolja od Grčke. Drugi polufinalni par čine Španjolska i Portugal.