Nakon apsolutne dominacije i vodstva Italije pogotkom Andree Pirla u prvom dijelu, u nastavku su hrvatski nogometaši zaigrali znatno bolje i preko Marija Mandžukića došli do boda u 2.

14.6.2012.
14:16

Izabranici Slavena Bilića protiv Italije su prikazali dva oprečna lica u dva poluvremena. Prvih 45 minuta proteklo je u potpunoj dominaciji Azzurra koji su samo zahvaljujući raspoloženom Stipi Pletikosi na odmor otišli s minimalnom prednosti. I Slaven Bilić i njegov kolega na klupi Talijana Cesare Prandelli na teren su od početka poslali iste sastave koji su odradili i utakmice 1. kola. Od samog početka susreta na velike su muke hrvatsku obranu stavili razigrani Mario Balotelli i Antonio Cassano čije su prve prijetnje uglavnom sijevale uz Pletikosine vratnice. Najviše se hrvatska 'jedinica' istaknula u 37. minuti kada je u padu zaustavila dva pokušaja Marchisija sa svega pet-šest metara. Kobna je, pak, bila 39. minuta kada je na 18 metara malo iskosa s lijeve strane Ivan Rakitić srušio Balotellija, a iz slobodnog udarca je Andrea Pirlo majstorski u svom stilu, preko živog zida, pogodio u bliži kut za zasluženo vodstvo Talijana.

http://videa.hu/flvplayer.swf?v=XaPsarUlziAWSUz2 Jedinu kakvu-takvu prijetnju Vatreni su u prvih 45 minuta pred Gianluigijem Buffonom složili u 27. minuti kada je nakon kornera Darija Srne s desne strane glavom pokušao Ivan Perišić. No, bila je to laka zadaća za Buffona. Ipak, u nastavku je Hrvatska zaigrala znatno čvršće prema naprijed, a u početnim minutama drugog poluvremena dva je puta zapucao Luka Modrić, ali oba puta preslabo za talijanskog vratara. Prvu izmjenu Slaven Bilić je napravio u 68. minuti kada je umjesto Perišića na lijevu stranu veznog reda postavio Danijela Pranjića.

Pritisak po toj strani urodio je plodom u 72. minuti kada je nakon odličnog centaršuta Ivana Strinića lopta preletjela Chiellinija, te sletjela na nogu Marija Mandžukića. Naš najbolji strijelac na EURU bez oklijevanja je na drugoj vratnici zakucao loptu u mrežu Buffona za 1:1.

Mandžukić je zapalio glavni zagrebački trg Obje su reprezentacije do kraja imale nekoliko poluprilika, no ostao je po bod svakome. Tako je Hrvatska, uz Brazil, ostala jedina momčad koju Italija nije uspjela pobijediti u pet ili više utakmica u nizu, a Mario Mandžukić, osim što je prvi strijelac EURA zajedno s Rusom Alanom Džagojevim i Nijemcem Marijom Gomezom, izjednačio je i rekord Davora Šukera od tri pogotka na kontinetnalnim smotrama u dresu nacionalne momčadi.