Gana i Egipat u finalu Afričkog Kupa

Reprezentacija Gane izborila je plasman u finale afričkog Kupa nacija nakon što je u polufinalnom susretu u Luandi pobijedila Nigeriju 1:0, a pogodak odluke postigao je Asamoah Gyan u 21. minuti.

28.1.2010.
21:59

Bila je to vrlo slaba utakmica s tek nekoliko prilika. Gana se veći dio susreta branila i čuvala vodstvo, dok je Nigerija bezuspješno pokušavala izjednačiti.

Gani je to osmo finale, a do sada je slavila četiri puta - 1963, 1965, 1978 i 1982. Ganci će u finalu igrati protiv pobjednika susreta Alžir - Egipat.

Nakon što je Gana pobijedila Nigeriju 1:0, plasman u finale afričkog Kupa nacija izborio je i Egipat koji je deklasirao Alžir 4:0.

Golove za branitelje naslova postigli su Hosni Abd Rabou u 39. minuti s 11 metara, Mohamed Zidan u 65., Mohamed Abdelshafi u 81. i Gedo sudačkoj nadoknadi.

Alžir je utakmicu zaključio bez čak tri igrača - prvi je pocrvenio Rafik Halliche u 38. minuti, zatim je crveni karton dobio b u 70. minuti, a očajnu večer Alžiraca zaključio je Fawzi Chaouchi crvenim kartonom u 87. minuti.

Ovom pobjedom Egipat je produžio niz bez poraza na afričkim prvenstvima na čak 18 utakmica i sada ima priliku postati prva reprezentacija koja je osvojila tri uzastopna afrička naslova prvaka.