Evo što se desi kad NBA zvijezde čuju Sevinu Štiklu!

Nakon 16 godina, Hrvatska je ponovno na Svjetskom prvenstvu u košarci, ali prva utakmica naših na SP-u bila je više dobar trening. U 1.

28.8.2010.
22:50

Istanbul, Dvorana Abdi Ipekci Gledatelja: 12.500

HRVATSKA: Ukić 5, Kus, Popović 16, Bogdanović 17, Stipčević, M. Tomas 7, Planinić, Tomić 12, Lončar 2, Banić 8, Žorić 9, Andrić 2

SAD: Billups 12, Durant 14, D. Rose 9, Westbrook 10, Gay 10, Iguodala 5, Granger 9, S. Curry 4, E. Gordon 16, Love 7, Odom 6, Chandler 4

ŠUT ZA DVA: Hrvatska 23-47 (48.9 posto), SAD 29-44 (65.9 posto). TRICA: Hrvatska 8-24 (33.3 posto), SAD 12-30 (40.0 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 8-19 (42.1 posto), SAD 12-22 (54.5 posto).

SKOK: Hrvatska 41 (25 obrana+16 napad), SAD 39 (25+14). ASISTENCIJE: Hrvatska 9, SAD 22arti-201008280161006U prvoj utakmici na Svjetskom prvenstvu u Turskoj, izabranici Joke Vrankovića pokazali su da se mogu nositi i s najjačima, ali samo desetak minuta. Iako su mnogi potajno priželjkivali senzaciju, ona se nije dogodila. Možemo reći da je i poraz od 28 koševa razlike dobar rezultat protiv B-momčadi SAD-a, jer je to najmanja razlika s kojom je Hrvatska ikad izgubila od Amerikanaca.

Počelo je loše. Ameri su poveli 7:0, ali do kraja prve četvrtine naši su uspojeli čak i povesti 19:18 (zabio je Banić). Sjajno je igrala velika nada hrvatske košarke Ante Tomić, koji se pod košem odlično nosio s NBA kolegama Lamarom Odomom i Tysonom Chandlerom. Prvu dionicu naši su uspjeli odraditi sa samo dva koša razlike, a onda je počeo potop.

Inače, usred utakmice, za vrijeme minute odmora, organizatori su na razglas pustili Severininu 'Štiklu'. Naši reprezentativci nisu željeli otkriti tko je Turcima preporučio puštanje dotične pjesme, tek su prokomentirali: 'Obratite se HKS-u!'.Amerikanci u u drugoj četvrtini pogodili sve što su uputili prema košu i na poluvrijeme otišli sa 22 koša razlike. O igro Hrvatske dovoljno govori statistika šuta za tricu od 13-1. U nastavku su mladi NBA igrači samo potvrdili premoć i utakmicu zaključili se nedostižnom razlikom. Srećom, do kraja utakmice proradio je šut Popovića i Bogdanovića koji su s nekoliko vezanih trica, te uz opuštanje Amerikanaca uspjeli ublažiti poraz.

Hrvatska je pokazala da može igrati jako dobro, no pomalo brine crna rupa iz druge četvrtine, loš izbor šuta, skok, kako u obrani tako i u napadu te izvođenje slobodnih bacanja (ukupno 13-4). Naši će već u nedjelju u 18 sati zapravo imati pravo otvaranje SP-a, protiv Irana.

Najefikasniji u našoj reprezentaciji bili su Bojan Bogdanović sa 17 i Marko Popović sa 16 koševa, dok su Amerikance predvodili Eric Gordon sa 16 i Kevin Durant sa 14 poena.

SKUPINA A (Kayseri): Australija - Jordan 76-75 Srbija - Angola 94-44 Argentina - Njemačka 78-74

SKUPINA B (Istanbul):Slovenija - Tunis 80-56 SAD - HRVATSKA 106-78 Brazil - Iran 81-65

SKUPINA C (Ankara):Grčka - Kina 89-81 Rusija - Portoriko 75-66 Turska - Obala Bjelokosti 86-47

SKUPINA D (Izmir):Litva - Novi Zeland 92-79 Libanon - Kanada 81-71 Francuska - Španjolska 72-66