Šest prvostupanjskih, šest drugostupanjskih te jedna Ustavna odluka, tri različita raspravna suca zagrebačkog Općinskog kaznenog suda i gotovo deset godina suđenja bilo je potrebno hrvatskom pravosuđu da donese konačan pravorijek o tome je li zagrebački odvjetnik Zoran Pilipović odao službenu tajnu kada je nakon uhićenja skupine osumnjičenih za ubojstvo Ive Pukanića i Nike Franjića u listopadu 2008. novinarima izjavio kako ne želi braniti Robert Matanića jer se ne slaže s njegovom namjerom da surađuje s USKOK-om, piše Večernji list.
Odvjetnik Pilipović od početka je suđenja ponavljao da svojom izjavom nije počinio kazneno djelo. Prva tri puta sudac Rafael Krešić nepravomoćno ga je oslobodio optužbe, no viši sud nije dijelio stajalište te je presude redom ukidao.
Pilipovićev je slučaj potom došao pred drugog suca, Zorislava Kaleba pred kojim je revoltirani Pilipović priznao krivnju i zatražio da ga pošalje u zatvor. Sudac Kaleb nije mu izrekao zatvorsku, već uvjetnu kaznu. Na takvu presudu žalbu je podnio sam Pilipović tražeći od višeg suda da ga pošalje u zatvor. Budući da je njegovo priznanje, kako je objasnio, bilo odraz bijesa i nemoći, odvjetnik je ipak podnio i Ustavnu tužbu pokušavajući dokazati kako mu je povrijeđeno pravo na pravično suđenje.
Dok je čekao da Ustavni sud odluči o njegovoj tužbi, govori Pilipović, bio je spreman otići u zatvor. Time bi postao prvi odvjetnik koji je zbog izjave o načinu obrane nekog osumnjičenika završio iza rešetaka. Dobio je rješenje o izdržavanju zatvorske kazne, no nekoliko dana prije nego se trebao javiti u zatvor stiglo je rješenje Ustavnog suda o ukidanju pravomoćne presude.
Peti put ga je sudac oslobodio optužbe, no Županijski sud opet nije bio zadovoljan obrazloženjem oslobađajuće presude pa je ukinuo tu odluku i predmet ponovno poslao prvostupanjskom sudu na odlučivanje.
Na šestom suđenju održanom prošle godine sudac Općinskog kaznenog suda Marko Benčić oslobodio ga optužbe, a Županijski sud nedavno je iz šestog pokušaja presudu i prihvatio zaključivši kako u ovom slučaju kaznenog djela nema.
'Nakon gotovo deset godina, toliko mrtvih i izbačenih iz stroja, metaforički rečeno, nakon toliko pretrpljene štete, ovakav epilog ne budi u meni nikakve posebne afirmativne emocije, posebice ne euforiju. Ovo u biti nije moja životna pobjeda, više odiše, barem kako ja to osjećam, kao poraz i težak udarac', rekao je Pilipović za Večernji list dodajući kako mu je višegodišnji progon donio poslovni, financijski i obiteljski brodolom.