Grci su propustili šokirati domaćine na otvaranju!

Spektakularna utakmica! Otvaranje EURA bilo je više nego dobro, a Poljska i Grčka su odigrali bez pobjednika (1:1).

8.6.2012.
14:23

Poljska: Szczęsny, Boenisch, Wasilewski, Perquis, Piszczek, Polanski, Rybus (od 70. Tyton), Obraniak, Murawski, Błaszczykowski, Lewandowski

Grčka: Chalkias, Maniatis, A. Papadopoulos (od 36. K. Papadopoulos) , Torossidis, Papastathopoulos, Holebas, Karagounis, Ninis (od 46. Salpingidis), Katsouranis, Samaras, Gekas

Strijelci: 1:0 Lewandowski (17.), 1:1 Salpingidis (51.)

Crveni karton: Papastathopoulos (45.- drugi žuti), Szczęsny (69.)

Rasprodan stadion u Varšavi trebao bi biti veliki vjetar u leđa Poljskoj na otvaranju EURA. Vidjet ćemo kako će jedan od domaćina turnira izdržati pritisak. Grčka jest suparnik po mjeri, ali povijest baš i ne ide u prilog Poljacima.

Portugal je vjerojatno isto tako mislio 2004. pa je na otvaranju izgubio baš od Helena (2:1). Četiri godine kasnije također su domaćini krenuli s nulom. Švicarci su s 1:0 pali od Češke, a golom Luke Modrića, Hrvatska je bila bolja od Austrije. Hoće li se ovo 'prokletstvo' nastaviti, saznat ćemo uskoro.

KRAJ! ZAVRŠILA JE PRVA UTAKMICA NA EURU, BEZ POBJEDNIKA. Poljska - Grčka 1:1.

90+1'-Katsouranis je skrivio korner, golman Chalkias je promašio nabačenu loptu, ali ubačaj je bio toliko loš da ga Poljaci nisu mogli iskoristiti.

89'-Lewandowski je pokušao proći jedan na jedan, ali nije uspio. Da je prošao, izašao bi sam na vratara, no spetljao se. Polako ulazimo u sudačku nadoknadu od samo tri minute.

84'-Karagounis je pokušao iz daljine, ali nije ovo njegov dan. Zapucao je jedanaesterac, a s 30 metara je bio potpuno neprecizan.

79'-Poljaci su tražili jedanaesterac. Obraniak se nakon duplog pasa s Lewandowskim se sjurio prema grčkom golu, pao u duelu sa suparnikom i završio izvan granica terena. Nema govora o najstrožoj kazni.

74'-Poništen gol Grčke! Opet je zabio Salpingidis, ali bio je u nedozvoljenoj situaciji. Ako se po jutru dan poznaje, ovo će biti fantastičan EURO. Dva gola, dva isključenja i promašeni jedanaesterac u 75 odigranih minuta. Ne smijemo tražiti više!

71'Kapetan Karagounis je uzeo odgovornost i - promašio! Kakva utakmica!

69'-JEDANAESTERAC ZA GRČKU! Crveni karton za Szczęsnyja. Poljski golman u kaznenom prostoru srušio je Salpingidisa. Katastrofalna reakcija Poljaka. Na golu je Tyton, izašao je Rybus.

68'- Treća izmjena kod Grka. Izašao je Gekas, ušao mladi Fortounis.

66'-Opet prijete i domaćini. Rybus glavom s 11 metara je opalio preko gola.

63'-Kakav promašaj Samarasa! Jednim pasom ispala je cijela obrana Poljaka, a napadač Celtica je imao zicer za potpuni preokret. No, loše je pucao s par metara od gola.

58'- Slobodni udarac za Poljsku s nekih 30 metara izveo je Obraniak. Lopta je prošla pokraj živog zida, ali i pokraj gola.

54'- Poljaci su šokirani, Grčka s igračem manje kontrolira posjed lopte. Žuti karton i za Karagounisa.

szólj hozzá: Poland Greece 1:1 Salpingidis

51'- GOOOOOL! 1:1 Salpingidis je izjednačio! Poljaci su se opustili, a lopta je sretno ostala ukopana na šest metara od gola. Golman Szczęsny je izletio u prazno, a joker s klupe pospremio loptu u mrežu!

48'- Lewandowski opet u prigodi. Opalio je s desnom nogom s nekih 15 metara, ali iznad okvira gola.

46'-Grci su prisiljeni na još jednu izmjenu. Salpingidis umjesto Ninisa.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA: Domaćini su bili uvjerljivi u prvih 45 minuta, ali dobili su i nepoteban 'poguranac' od sudaca. Grci se s pravom mogu ljutiti.

45+1'- Žuti karton zbog prigovora je zaradio i Papastathopoulos.

45'- Grci traže jedanaesterac! Poljak Perquis je dirao loptu rukom u kaznenom prostoru, ali Španjolca se nije to dojmilo. Par situacija za 'Oko sokolovo'. Buran kraj prvog poluvremena!

44'-CRVENI KARTON! Papastathopoulos je isključen, a da vjerojatno nije kriv niti za oba žuta kartona koja je dobio. Murawski je padao već prije duela, a sudac je vidio povlačenje. Grci će biti na teškim mukama. Ostali su bez oba stopera. Jedan ozlijeđen, drugi isključen.

38'- Kakva prilika! Grčka obrana je zaspala, a Damien Perquis mogao se proslaviti. Neometan s 10 metara je promašio cijeli gol. 36'- I prva zamjena! Papadopoulos za Papadopoulosa! Avraam je zaradio ozlijedu, ušao je prezimenjak Kyriakos.

35'- Papastathopoulos se može pohvaliti da je zaradio prvi žuti karton na EURU.

34'-Poljaci drže sve konce igre na terenu. Lewandowskom u napadu odlično se pridodaju ostali suigrači, baš sve im ide na ruku. Grcima ostaje nada da će se stvoriti neka kontra ili prekid...

29'-Slobodnjak za Grčku na rubu kaznenog prostora. No, skroz na desnoj strani, na visini peterca je srušen Ninis. Mladi veznjak Panathinaikosa je sam loše ubacio, a Maniatis se obrukao. Pokušao je pucati iz voleja i promašio je loptu...

27'-Nakon neuspješnog kornera, domaćini su imali i slobodan udarac na lijevom krilu, ali ubačaj je završio kao lak plijen grčke obrane.

23'- Evo i Grka. Kostas Katsouranis pokazao je odličnu tehniku, ali ne i šut, njegov udarac prošao je pokraj gola.

szólj hozzá: Poland Greece 1:0 Lewandowski

17' - GOOOOOLLL - Prvi pogodak na Euru zabio je Poljak Lewandowski. Nakon ubacivanja s desne strane napadač domaćina glavom je matirao grčkom vratara.

14'- Kakva prilika za Poljsku! Odlična kombinacija izbacila je grčku obranu, a Piszczek je loše ubacio na Lewandowski. Ovo nismo očekivali, baš toliko prigoda na početku. Oni koji su najavljivali 'uspavanku', bili su totalno u krivu.

12'- Prva prigoda za Grke! Karagounis je ubacio s 35 metara, lopta je u kaznenom prostoru išla na Gekasa, ali nije stigao do lopte. Błaszczykowski je u protunapadu pucao iz kaznenog prostora, iz prve, ali visoko preko gola.

10'-Ništa čudno. Svi Grci su na svojoj polovici. Domaćini traže pukotine u obrani, ne uspjevaju.

7'- Grci su uspjeli smiriti početni pritisak domaćina. 'Umrtvili' su igru na par minuta. Jasno se vidi kako će tražiti priliku iz kontranapada.

4'-Odličan početak Poljaka!! Dva šuta na gol, jedan blokiran, a drugi je grčki vratar Chalkias jedva izbacio u korner. S ruba kaznenog prostora pucao je Rafał Murawski.

1'- Počelo je 14. europsko nogometno prvenstvo. Sudac prve utakmice jest Španjolac Carlos Velasco Carballo, a vrijedi zabilježiti da su imali prvi napad imali Grci.

szólj hozzá: Ceremonia inagural de la Eurocopa

Prije same utakmice, na stadionu u Varšavi 58.000 navijača može uživati u svečanom otvaranju EURA. Program traje 12 minuta. Na terenu su makete osam stadiona na kojima će se odigrati Euro, a na tribinama navijači su podignuli spektakularnu koreografiju - zastave svih 16 sudionika Europskog prvenstva. Pijanist Ádám György i DJ Karmatronic dodatno su zagrijali atmosferu. Na tribinama odjekuje pjesma, sve je spremno za festival nogometa.

Poljski izbornik Franciszek Smuda vjeruje u svoju mladu momčad koju lokalni mediji zovu 'ekipom 21. stoljeća', no svjestan je da će biti teško 'probiti' tradicionalno čvrsti grčki bedem.

"Atmosfera je u našim redovima sve bolja i bolja, a to se vidi na svakom treningu, ali i ulicama s kojih nam mašu naši navijači. Nadam se da će to potrajati što duže. Inače prije važnih utakmica nemirno spavam, no moji momci su me uvjerili da se na njih mogu osloniti. To su činili zadnje dvije i pol godine i nadam se da ćemo to uspjeti pokazati i dobiti nagradu", kaže Smuda čija je momčad u posljednjih šest utakmica upisala pet pobjeda i remi.

"Prve utakmice često završe remijem. Grci su jaki u obrani i bit će teško igrati protiv njih. Ako i završi neriješeno, još ćemo biti u igri", kaže Smuda, dok grčki izbornik grčki izbornik Fernando Santos dodaje:

"Obrana će biti ključ uspjeha naše momčadi, no da ne znamo napadati, ne bismo bili ovdje. Mi znamo koje su naše kvalitete", izjavio je Santos uoči utakmice.

U drugoj utakmici skupine A (Vroclav, 20.45) će snage odmjeriti Rusija i Češka.

Poljsku nogometnu reprezentaciju neki vide kao moguće najveće iznenađenje na prvenstvu koje u petak počinje u Poljskoj i Ukrajini.

Razlog tome su ponajprije tri sjajna nogometaša iz Borussije Dortmund. U pitanju su Robert Lewandowski, Lukasz Piszczek i kapetan Jakub Blaszczykowski, koji s mnogo uspjeha posljednje dvije sezone igraju u tom Bundesligašu, tamošnjem prvaku drugu godinu zaredom. I poljskom izborniku Franciszeku Smudi je jasno da na tom trolistu mora graditi put prema uspjehu. "Jasno je, oko njih sam stvorio momčad. Oni su moji najjači aduti i daju mi vjeru da možemo napraviti pravi rezultat na ovom natjecanju. Oni su zlatni", izjavio je Smuda i otkrio nešto što nitko nije znao: "Lewandowski će otići u Manchester United, Piszczek u Real Madrid, a Kuba također negdje u Englesku", rekao je Smuda i zbunio sve oko sebe.