Sjajna utrka Formule 1 prepuna preokreta: 'Bilo je fenomenalno!'

Španjolski pilot Ferrarija Fernando Alonso pobjednik je treće utrke Svjetskog prvenstva Formule 1, koja je u nedjelju ujutro vožena na stazi kineskog grada Šangaja...

14.4.2013.
11:32

Španjolac je u utrku krenuo s treće pozicije, ali je odmah na startu pretekao Kimija Räikkönena (Lotus), a potom u petom krugu i najbržeg čovjeka kvalifikacija Lewisa Hamiltona (Mercedes). Alonsova taktika ulaska u bokseve je do kraja utrke bila besprijekorna, što mu je u konačnici omogučilo slavlje ispred Finca Räikkönena, koji je zaostao više od 10 sekundi. Španjolac je u nekoliko navarata u izravnim duelima na stazi pretjecao vozače poput Buttona i Vettela. "Veliki vikend Fernando! Bilo je fenomenalno", poručio je Alonsov boks svom vozaču, netom nakon prolaska kroz cilj. Alonso je pak, nakon što je uparkirao bolid, uzeo zastavu s Ferrarijevim znakom, popeo se na bolid i oduševljeno počeo mahati. Španjolac je slavljem isprao gorak okus u ustima nakon što je prošlog vikenda u Maleziji izletio. Bila je to 31. pobjeda u karijeri za Alonsa, kojom je sa šeste, skočio na treću poziciju ukupnog poretka prvenstva s 43 osvojena boda. Finac je s osvojenim drugim mjestom ostao drugi, ali je smanjio svoj zaostatak za vodećim Sebastianom Vettelom (Red Bull) na svega tri boda (52-49). Vettel, koji je u utrku krenuo s devete pozicije, je završio kao četvrti s manje od pola sekunde zaostatka za trećeplasiranim Hamiltonom. Obojica su u posljednji krug ušli kotač uz kotač, ali je u konačnici, iako su obojica pogriješila u posljednjim zavojima, svjetski prvak iz 2008. godine ipak sačuvao prednost.

http://www.youtube.com/embed/gb5eKu1Vnvo Recimo da su utrku obilježila brojna pretjecanja, te sjajno nadmudrivanje pri ulasku u bokseve. Do posljednjih 20-ak krugova nije se dalo naslutiti tko bi mogao osvojiti pobjedu, a onda je Alonso odjurio ka pobjedi, zahvaljujući i problemima s gumama koje je imao Hamilton. Top 10 Velike nagrade Kine zatvaraju: Jenson Button, Felipe Massa, Daniel Ricciardo, Paul di Resta, Romain Grosjean i Nico Hülkenberg.

Sljedeća utrka na rasporedu je za tjedan dana, a vozi se u Bahreinu. Fernando Alonso upisao je prvu ovosezonsku pobjedu na trećoj utrci Svjetskog prvenstva Formule 1, koja se u nedjelju vozila u Kini.Bila je to 31. pobjeda u karijeri za 31-godišnjeg Ferrarijeva vozača, kojom je bio izuzetno sretan, pogotovo nakon što je prije tri tjedna ostao bez bodova nakon odustajanja na VN Malezije. "Bila je to savršena utrka za nas od starta pa sve do cilja. Nismo imali nikakvih problema s bolidom i to me najviše veseli", rekao je Alonso za britanski ESPN. "Nakon odustajanja u Maleziji sjajan je osjećaj pobijediti u utrci. U dvije utrke koje sam ove sezone završio bio sam drugi (Australija) i prvi. Mislim da je to sjajan rezultat, te vjerujem da je pred nama odlična sezona", izjavio je Španjolac, pa se okrenuo idućoj utrci, već za tjedan dana, u Bahreinu. "Očekujem još jednu tešku utrku, s vrlo promjenjenim uvjetima za vožnju. No, kao što sam rekao, s obzirom da smo sjajno odradili dvije utrke na početku sezone, vjerujem u još jedan dobar rezultat u Bahreinu". 1. Fernando Alonso (Ferrari) 1h36:26.945 2. Kimi Räikkönen (Lotus) +10.168 3. Lewis Hamilton (Mercedes) +12.322 4. Sebastian Vettel (Red Bull) +12.525 5. Jenson Button (McLaren) +35.285 6. Felipe Massa (Ferrari) +40.827 7. Daniel Ricciardo (Toro Rosso) +42.691 8. Paul di Resta (Force India) +51.084 9. Romain Grosjean (Lotus) +53.423 10. Nico Hülkenberg (Sauber) +56.598 ... Ukupni redoslijed (nakon 3 utrke): 1. Sebastian Vettel (Red Bull) 52 2. Kimi Räikkönen (Lotus) 49 3. Fernando Alonso (Ferrari) 43 4. Lewis Hamilton (Mercedes) 40 5. Felipe Massa (Ferrari) 30 ...