Pucali se penali / Eintracht Frankfurt u dramatičnoj utakmici postao prvak Europa lige!

Za Eintracht je ovo drugi europski trofej u povijesti kluba. Prvi su osvojili 1980. godine kada su uzeli Kup UEFA.

17.5.2022.
23:48

Nogometaši Eintracht Frankfurta stigli su do naslova prvaka Europa lige nakon što su pobijedili Glasgow Rangerse nakon raspucavanja jedanaesteraca.

Prvih 90. minuta završilo je s rezultatom od 1-1, a u produžecima nije bilo pogodaka. Borna Barišić odigrao je 116. minuta za Glasgow, dok je Kristijan Jakić ušao u igru u 90. minuti.

Glasgow je poveo golom Joea Ariba u 57. minuti, a Rafael Santos Borre izjednačio je u 69. minuti. Na stadionu Sanchez-Pizjuan u Sevilli tribine su bile ispunjene u plavoj i bijeloj boji.

Prednost za Rangers /

VIDEO, Kakvo iznenađenje u Sevili: Rangersi vode nakon velike pogreške Eintrachtove obrane

Naime, navijači Eintrachta i Glasgowa pobrinuli su se za pravu kompetitivnu atmosferu, a čitava Sevilla bila je ispunjena sa stravstvenim navijačima, kojih je navodno bilo čak 150 tisuća u cijelom gradu.

Za Eintracht je ovo drugi europski trofej u povijesti kluba. Prvi su osvojili 1980. godine kada su uzeli Kup UEFA, a s titulom su izborili i automatski plasman u finale Lige prvaka 2022./23.

KRAJ

EINTRACHT - GLASGOW = 1:1 (P 5-4)

57' Aribo
69' Borre

120' Borre zabija odlučujući penal, Eintracht je prvak Europa lige 21/22!

120' Kostić i Roofe zabijaju penale.

120' Katastrofalni penal Aarona Ramseya koji je ušao u igru samo radi izvođenja penala! Prvi promašaj u seriji.

120' Gol Kamada! 4-4 u Sevilli.

120' Scott Arfield silovitim udarcem u lijevu stranu zabija treći gol iz tri pokušaja za Rangerse.

120' Hrustić zabija drugi penal za Rangerse!

120' Savršen ubačaj Davisa! Pogodio je samo desno rašlje.

120' Lenz izjednačuje za Frankfurt! 1-1 je u raspucavanju penala.

120' Prvi penal puca James Tavernier. Gađao je malo s lijeve strane od sredine gola i svladao Trappa!

120' Jedanaesterci će se pucati na golu ispred navijača Rangersa. Prvo puca škotska momčad.

120+1' Gotov je i drugi produžetak! Pitanje prvaka Europa lige riješit će se putem jedanaesteraca.

117' Trapp spašava Eintracth! Kent je zamalo zabio s pet metara.

116' Barišić je tražio izmjenu, hrvatski bek se umorio. Iz igre je izašao i Sakala koji je ušao u 74. minuti. Ušli su Roofe i Ramsey.

114' Jakić je povukao iz prve s malo manje od 30 metara, lopta odlazi malo preko gola! Raspoloženi Hrvati u produžecima.

108' Kakva bomba Barišića! Hrvat je uputio siloviti udarac iz daljine, a koliko je snažan udarac bio dokazuje i činjenica da se lopta najprije odbila Trappu iz ruku.

105' Gotov je prvi produžetak

96' Jakić radi prekršaj u napadu.

95' Skoro fatalna pogreška Basseyja! Strijelac pogotka za Eintracht, Borre, oduzima mu loptu i skoro dolazi do odlične šanse. Bassey je ipak stigao uklizati i blokirati taj udarac.

91' Počeo je prvi produžetak u Sevilli.

90+5' Susret ide u produžetke!

90+2' Jakić radi prekršaj, a izvodi ga Barišić.

90' Pet minuta sudačke nadoknade.

90' U igru je ušao hrvatski igrač, Kristijan Jakić! Iz igre je izašao kapetan Rode

89' Neugodan pokušaj Kostića s lijeve strane! Radilo se o oštrom udarcu, koji je u jednu ruku mogao ispasti i odličan ubačaj pred sama vrata Glasgowa.

84' Eintracht je pokušao povući kontru, ali obrana Glasgowa zaustavlja to ispred šesnaesterca.

80' Slobodni udarac za Kostića, McGregor izbacuje u korner.

74' Dvostruka zamjena za Glasgow. Izašli su Jack i Wright, a ušli su Steven Davis i Fashion Sakala.

71' Prva zamjena na utakmici, izašao je Lindstrøm, a ušao je Hauge.

70' Predah u Sevilli zbog vrućine.

69' Kostić je fenomenalno ubacio s lijeve strane, a strijelac je Rafael Santos Borre koji je iskoristio nešto prostora kojeg su mu omogućili Goldson i Bassey.

69' GOOOOOOL EINTRACHT!!!!!!

66' Velika prilika za Eintracht! Kamada je pokušao prebaciti loptu preko McGregora, ali ona završava na gornjoj mrežici.

62' Žuti karton za Ariba.

59' Eintracht je brzo zamalo uzvratio Glasgowu! Lindstrøm je pucao nakon povratne lopte, a Bassey je spasio sigurni gol. U cijelu situaciju bio je uključen i VAR, ali slovenski sudac nije pokazao na bijelu točku.

57' Kakva fatalna pogreška obrane Eintrachta, Sow je poslao loptu Tuti, a stoper Eintrachta je pao u krivom trenutku. Aribo je kao pravi napadač iskoristio pruženu priliku, uzeo loptu i poslao ju pored Trappa.

57' GOOOOOOL RANGERS!!!! 1-0 za Glasgow

55' Tukao je Kent za Glasgow, ali lopta mu je malo prešla preko noge i bio je neprecizan.

50' Statistika Borne Barišića u prvom poluvremenu.

Statistika Borne Barišića u prvom poluvremenu

49' Šesti korner za Eintracht.

48' Gotovo čitavi teren prekivren je gustim bijelim dimom za kojega su zaslužni njemački navijači.

46' Počelo je drugo poluvrijeme!

HT: Statistika

45+6' Predah u Sevilli! Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka.

45+2 Napao je i Eintracht. Kostić je nisko ubacio s lijeve strane, ali Glasgow izbija loptu.

45+1' Glasgow izgleda sve bolje i bolje! Zaprijetio je Jack sa šesnaest metara, ali udarac odlazi preko gola.

45' Šest minuta sudačke nadoknade u Sevilli.

35' Ozbiljan pokušaj Glasgowa! Škoti su imali korner, a Lundstram je bio najviši i ozbiljno zaprijetio Trappu, koji odbija loptu u korner.

32' Jurnuo je Kostić po lijevoj strani iz kontre te stigao do šesnaesterca Rangersa. Pokušao je s niskim udarcem zaobići McGregora, ali pokušaja otišao pored vrata.

30' Kostić je pokušao volejem iz daljine iznenaditi McGregora, ali udarac pogađa gornju mrežicu.

28' Wright je, istovremeno, dobio udarac u nogu i ostao ležati na travnjaku oko jedne minute.

27' Prva prilika za Glasgow! Wright je lijepo otvorio prostor i dodao Wrightu, koji je uputio udarac s više od 20 metara. Njegov pokušaj otišao je ipak malo pored lijeve vratnice.

25' Frankfurt također ima 57 posto posjeda lopte.

23' Momčad iz Frankfurta za sada dominira susretom. Imaju osam susreta prema golu Glasgowa, koji, s druge strane, nije uputio nijedan prema vratima Eintrachta.

20' Fantastičan prodor Knauffa! Stigao je do šesnaesterca i uputio opasni udarac prema golu Rangersa, ali McGregor šalje loptu u korner.

19' Glasgow u pravo vrijeme spriječava kontru Frankfurta.

17' Lijepo se Lindstrøm oslobodio, petom je povukao potez i došao do prostora u šesnastercu. Uputio je nisku loptu po šesnaestercu, ali ponovno neuspješno do Rangersovih vrata.

12' Velika prilika za Eintracht! Kamada je primio loptu u šesnaestercu u pomalo nezgodnoj poziciji, ubrzo je bio okružen braničima Glasgowa. Ipak, uspio je uputiti udarac, a Rangersi su još jednom zaprijetili iz odbijanca prije nego što je McGregor obranio pokušaj.

9' Rode se ipak vraća u igru, ali s povezom na glavi. Utakmica je prekinuta na četiri minute i slovenski sudac Slavko Vinčić sigurno će to nadoknaditi na kraju poluvremena.

6' Podsjetimo, na klupi je hrvatski veznjak Kristijan Jakić, koji bi mogao ubačen na samom početku utakmice ukoliko Rode neće biti u stanju nastaviti.

5' Kapetan Eintrachta Rode ostao je ležati na terenu nakon nezgodnog udarca u glavu. Veznjaku je pružena liječnička pomoć jer mu je počela curiti krv.

4' Ambiciozna prilika Rangersa. Wright je potegao loptu po sredini terena i gurnuo ju do Ariba, ali Eintracht je očistio priliku i ispucao loptu izvan terena.

2' Eintracht je imao prvi napad na utakmici. Ubacio je Kostić dvaput s lijeve strane, lopta je stigla do Kamade u šesnaestercu, ali pokušaj Nijemaca završio je u bloku Rangersa.

1' Počelo je finale Europa lige!

20.57 - Momčadi su istrčale na teren, pušta se himna Europa lige.

20.15h - Borna Barišić počinje utakmicu od prve minute za Rangerse!

20.10h - Eintracht je objavio početnu jedanaestoricu, u momčadi nema Kristijana Jakića koji će svoju šansu čekati s klupe.

Finale Europa lige između frankfurtskog Eintrachta i Glasgow Rangersa odigrat će se u srijedu u 21 sat u Sevilli, a prijenos utakmice moći ćete pratiti na kanalu RTL2.

UEFA Europa liga, nekadašnji UEFA Cup, održava se od 1971. godine, a na stadionu Ramón Sánchez-Pizjuán u Sevilli odigrat će se pedeseto finale UEFA Europa lige. Na ovom velebnom zdanju su odigrane brojne velike utakmice, a možda najupečatljivije je bilo finale Kupa prvaka 1986. u kojem je Steaua Bukurešt iznenadila Barcelonu.

Nitko ih nije očekivao u finalu

I ovog puta nakon duge kampanje u finalu imamo dva kluba koja je rijetko tko vidio u Sevilli na finalu.
Eintracht u domaćem prvenstvu ne briljira te drži tek 11. mjesto u Bundesligi i udaljen je čak deset bodova od mjesta koje vode u Europu iduće sezone. S druge strane Glasgow je ponovno došao na trag stare slave nakon što je nakon bankrota bio izbačen čak u 4. ligu. Kroz nekoliko sezona su se dizali s dna no ove sezone opet gledaju u leđa Celticu te ih definitivno nitko nije vidio u finalu na početku sezone. Ipak, i jedni i drugi su tu.

Eintracht i Rangers imaju po jedan europski trofej u svojim vitrinama. Škoti su osvojili 1972. godine Kup pobjednika kupova pobjedom 3:2 protiv Dinama iz Moskve, a Eintrecht se okitio naslovom pobjednika Kupa UEFA u svenjemačkom finalu protiv Borussije iz Monchengladbach 1980. godine.

Jakić protiv Barišića

Ova su se dva kluba u europskim natjecanjima susrela samo jednom i to u polufinalu Kupa prvaka 1959./1960. kada su Nijemci bili bolji s ukupnih 12:4 u dvije utakmice. Eintracht se vratio u Glasgow, ali na Hampden Park kako bi odigrao finale protiv Reala. U finalu su poraženi sa 7:3.

Zanimljivo je spomenuti kako je finale Europa lige zapravo dvoboj dvojice hrvatskih reprezentativaca - Borne Barišića (Rangers) protiv Kristijana Jakića (Eintracht).

Emisija u kojoj će voditeljica Ivona Hemen s gostima, stručnim analitičarima, najaviti dvoboj uz analizu započinje u 20.20, a kao što smo već napisali utakmicu između Eintrachta i Rangersa možete gledati na kanalu RTL2 od 21 sat.