ZNANSTVENI NAPREDAK: / Kina najavila tri nova projekta povezana s gravitacijskim valovima

Image
Foto: esa.int

Kineski znanstvenici najavili su tri projekta za otkrivanje gravitacijskih valova koji bi se temeljili na otkrićima LIGO-a.

27.2.2016.
7:10
esa.int
VOYO logo

ZNANSTVENA PREKRETNICA: Što su tako veliko zapravo otkrili američki znanstvenici?

Image
ZNANSTVENA PREKRETNICA: /

Što su tako veliko zapravo otkrili američki znanstvenici?

Image
ZNANSTVENA PREKRETNICA: /

Što su tako veliko zapravo otkrili američki znanstvenici?

Jedan od projekata je i Taiji projekt, što je prijedlog za svemirsku zvjezdarnicu iz Kineske akademije znanosti, a koji će biti podnesen kineskim vlastima zaduženim za znanost i tehnologiju do kraja ove godine. Nisu objavljeni nikakvi detalji o tome kako bi takav svemirski brod funkcionirao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako lansiramo naše vlastite satelite, imati ćemo priliku postati svjetski lider u budućem istraživanju gravitacijskih valova. Ako samo budemo sudjelovali u eLISA projektu, to će isto jako poboljšati istraživački kapacitet Kine u svemirskoj znanosti i tehnologiji", izjavio je Hu Wenrui, prominentni kineski fizičar i član Kineske akademije znanosti.

U vezi druga dva prijedloga, jedan se odnosi na svemirsku zvjezdarnicu Tianquin, koja je trenutno stavljena na čekanje, a razvija ju Sveučilište Sun Yat-sen iz južne Kine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi je Ali, zemaljska zvjezdarnica koju razvija sama Kineska akademija znanosti, čiji bi cilj bio proučavanje gravitacijskih valova nastalih tijekom samog Velikog praska.

Image
Foto: esa.int

Glavne kineske novine People's Daily objavile su članak Wanga Yifanga, vodeće osobe Instituta za visokoenergetsku fiziku u Kineskoj akademiji znanosti, u kojem on traži dodatnu podršku. Tvrdi kako rigidna regulacija usporava napredak znanosti te kako je vrijeme da se potakne kinesku vladu da više ulaže u to polje, posebno nakon prošlotjednog LIGO-vog otkrića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Koristimo novo otkriće kako bi inspirirali naš vlastiti domaći rad", rekao je Yifang. "Sljedećih 30 godina biti će ključni period za razvoj Kine na polju znanosti i tehnologije. Upravo stoga, mora se više toga učiniti kako bi se modernizirao znanstveno-tehnološki istraživački sustav u Kini".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo