neizostavne i opasne / Sprema se 'posao stoljeća' od značaja za cijeli Balkan? Biznis s rudnikom litija bio bi unosan, ali postoji tamna strana

Image
Foto: Dejan Rakita/PIXSELL

Najveći potrošači su kemijska industrija, u kojoj se litij koristi za proizvodnju drugih legura i kemijskih komponenti te industrija računala i pametnih telefona

24.1.2024.
7:01
Dejan Rakita/PIXSELL
VOYO logo

Nakon nekog vremena u zemljama regije ponovno se aktualizirala rasprava o otvaranju rudnika litija i mogućem dolasku velikih svjetskih automobilskih divova. Iako bi to svakako bio 'posao stoljeća' od značaja za cijeli Balkan, ostaje značajno pitanje ekološke prihvatljivosti takvih projekata.

Litij-ionske baterije postale su neizostavan dio modernog života, posebice s njihovom sve većom upotrebom u električnim vozilima (EV). Međutim, unatoč njegovim prednostima, postoji tamna strana koja uključuje ozbiljne sigurnosne i ekološke rizike. Jedan od najvećih izazova s ​​kojima se suočavamo u korištenju litij-ionskih baterija je njihov veliki potencijal za termičke incidente - izazivanje požara, koji mogu izazvati ozbiljne posljedice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
RIZIK JE STVARAN /

Zanemaruje se ozbiljan problem: Ovo su opasnosti koje vrebaju u procesu recikliranja automobilskih baterija

Image
RIZIK JE STVARAN /

Zanemaruje se ozbiljan problem: Ovo su opasnosti koje vrebaju u procesu recikliranja automobilskih baterija

Osim toga, prerada litijeve rude, ključnog elementa za proizvodnju ovih baterija, često se obavlja na način koji može biti štetan za okoliš. Rude litija često se vade iz rudnika u ekološki osjetljivim područjima i zaštićenim prirodnim zonama, što može dovesti do ozbiljnog onečišćenja vode, tla i zraka. Primjer su brojni dokumentirani slučajevi u kojima su rudnici litija uzrokovali ekološke katastrofe, ugrožavajući okoliš i lokalne zajednice.

Unatoč tim rizicima, industrija naporno radi na razvoju sigurnijih tehnologija i održivih metoda rudarenja litija. Razumijevanje ovih izazova ključno je za pronalaženje ravnoteže između potrebe za naprednim tehnologijama i očuvanja okoliša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći potrošači litija

Također treba reći da samo oko 25 posto litija proizvedenog u svijetu odlazi na EV automobile. Najveći potrošači su kemijska industrija, u kojoj se litij koristi za proizvodnju drugih legura i kemijskih komponenti te industrija računala i pametnih telefona. Do 2030. proizvodnja novih pametnih telefona dosegnut će brojku od 1,7 milijardi novih uređaja godišnje, a za sve su potrebne - punjive baterije.

Već 2025. godine bit će proizvedeno oko 1,5 milijardi novih pametnih telefona. Dodajte tome barem 150 milijuna novih prijenosnih računala i '2-u-1' uređaja svake godine, kao i sve veći broj baterijskih 'IoT' pametnih uređaja - bluetooth zvučnika, digitalnih asistenata i raznih igraćih konzola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Ekološkog aktivista u Beogradu pokupio automobilom usred protesta ispred Palače Srbije protiv rudarenja litija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo