Vječni led otpušta metan brže nego se mislilo

10.1.2010.
2:43
VOYO logo

Curenje metana iz podmorja sjeverno od Sibira, u Arktičkom moru, odvija se brže nego što se mislilo, ustanovili su znanstvenici okupljeni u međunarodnoj ekipi koja proučava sibirsko podmorje pod vodstvom Igora Semiletova sa Aljaškog sveučilišta u Fairbanksu, javlja BBC.

Metan je plin koji dvadesetak puta uspješnije zadržava sunčevu toplinu u atmosferi i tako doprinosi globalnom zagrijavanju. U Sibiru i arktičkom podmorju, procjenjuje se, nalazi se oko 1.600 milijardi tona metana, što je otprilike dva puta više nego što tog plina ima trenutno u atmosferi. Nastao je raspadanjem živih bića, životinja i biljaka u prahistorijskim močvarama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor Semiletov, piše BBC, proučava curenje metana već 20 godina i kaže da se ono ubrzalo.

Sibirski permafrost se, naime, zbog globalnog zagrijavanja ljeti počinje topiti i otpuštati zarobljeni plin. Prema podacima Američke uprave za oceane i atmosferu (Noaa), proljetne temperature u razdoblju od 2000. do 2007. godine bile su u prosjeku četiri Celzijeva stupnja veće nego u periodu od 1970. do 1999.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako metan uzrokuje daljnje globalno zatopljenje, strahuje se da bi moglo doći do naglog topljenja i otpuštanja golemih količina tog plina u atmosferu, što bi dovelo do katastrofalnog zatopljenja.

To se, kažu znanstvenici, dogodilo već bar jednom u prošlosti i moguće je da je dovelo do masovnog izumiranja nekih vrsta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Donedavno se mislilo da je metan zarobljen u ledu pod površinom mora bezopasan, jer se držalo da se u dodiru s vodom apsorbira i pretvara u CO2, međutim, ispostavilo se da to nije točno.

Znanstvenici iz međunarodne ekspedicije koja proučava taj problem kažu da su u regiji izmjerili 100 do 1.000 puta veću koncentraciju metana u zraku nego što je to normalno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako znanstvenici kažu kako ne treba dizati paniku već ustanoviti točan razlog curenja metana, ipak upozoravaju da bi naglo otpuštanje zaleđenih ugljikovih spojeva u atmosferu imalo katastrofalne posljedice po klimu i život na Zemlji.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo