Riješen misterij fosila starog 500 milijuna godina

Znanstvenici ističu kako je njihov nalaz pokazao da su glavonošci barem 30 milijuna godina stariji no što se smatralo te su izgledom mnogo bliži kompleksnim životinjama poznatim iz razdoblja tzv.

1.6.2010.
21:53
VOYO logo

Nova studija pokazala je da je kambrijski predator Nectocaris pteryx rani predak lignji, hobotnica i drugih glavonožaca, što znači da ova bića na Zemlji postoje mnogo dulje no što se smatralo. Čini se da će još jednom znanost morati promijeniti svoje stavove o jednoj od najvažnojih skupina morskih životinja, prenosi portal biologija.com.hr.

Zaključak o ranijem podrijetlu glavonožaca omogućen je pronalaskom 91 fosila na području poznatog paleontološkog nalazišta Burgess Shale u Britanskoj Kolumbiji, lokaciji koju je kao svjetsku baštinu zaštitio UNESCO. Fosile su otkrili i tijekom posljednjih 30 godina analizirali znanstvenici iz muzeja Royal Ontario Museum, Martin Smith i Jean-Bernard Caron.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dosada su sva znanja o vrsti Nectocaris pteryx proizlazila iz samo jednog fosilnog nalaza koji je opisan 1976. godine. Zbog nejasnih karakteristika uzorka, vrsta je sve dosad ostala neklasificirana. Naše je istraživanje otkrilo da je Nectocaris pteryx sličan suvremenim pripadnicima skupine glavonožaca, poput lignji, hobotnica i indijskih lađica, kao i poznatim fosilima amonita i belemnita, koji su odavno izumrli", izjavio je Smith, glavni autor studije.

Znanstvenik dodaje i kako danas imamo jako malo saznanja o povezenosti većih skupina mekušaca, a pogotovo o ranoj povijesti te velike skupine životinja. "Upravo bi nam vrsta Nectocaris pteryx mogla pomoći u razumijevanju evolucije i povezanosti danas živućih mekušaca."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novootkriveni uzorci pokazuju da je Nectocaris pteryx bio između 2 i 5 centimetara dug, s plosnatim oblikom tijela, velikim očima i s dva para istaknutih ticala, za koje se vjeruje da su mu pomagala pri lovu i konzumaciji plijena. Smith i Caron smatraju da je plivao pomoću velikih postranih peraja te je, kao i suvremeni glavonošci, vjerojatno imao tzv. mlazni pogon koji je koristio za brzo plivanje.

"Škrge na nekima od fosila pune su blata pa smatramo da su životinje fosilizirane nakon što ih je zatrpao podvodni nalet sedimenta."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici ističu kako je njihov nalaz pokazao da su glavonošci barem 30 milijuna godina stariji no što se smatralo te su izgledom mnogo bliži kompleksnim životinjama poznatim iz razdoblja tzv. kambrijske eksplozije života. No činjenica da Nectocaris nema čvrstu ljušturu iznenadila je znanstvenike.

"Dugo se smatralo da su glavonošci evoluirali tijekom kasnog kambrija, te od tada postupno razvijali ljušture, zbog čega su od prvotnih oblika nalik na puževe postali sposobni plutati morem. Nectocaris nam je otkrio da su prvi glavonošci ipak plivali bez korištenja ljušture. Ljušture su se javile mnogo kasnije, vjerojatno kao odgovor povećanoj kompeticiji i predaciji tijekom kasnog kambrija."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo