Prošlost Antarktika predviđa klimu u budućnosti

Novi klimatski zapisi dobiveni na Antarktiku tijekom ekspedicije Glacijalna povijest Wilkes Landa, pokazuju da je prije otprilike 53 milijuna godina Antarktik imao toplu, suptropsku klimu.

3.5.2010.
15:42
VOYO logo

Polovi uvelike kontroliraju našu globalnu klimu. Ogromni ledeni pokrovi na Antarktiku ponašaju se kao ogledala, odbijajući Sunčevu energiju i moderirajući svjetske temperature. Rast i nestajanje ledenih pokrova pridonose promjenama u razini mora i utječu na oceansku cirkulaciju, koja regulira našu klimu prenoseći toplinu po planetu, piše portal znanost.com.

Unatoč njihovim današnjim hladnim temperaturama, polovi nisu uvijek bili prekriveni ledom. Novi klimatski zapisi dobiveni na Antarktiku tijekom nedavnog Integriranog programa bušenja oceana (IODP) ekspedicije Glacijalna povijest Wilkes Landa pokazuju da je prije otprilike 53 milijuna godina Antarktik imao toplu, suptropsku klimu. Tijekom istog perioda poznatog i kao period "staklenika" ili "zimskog vrta" razine atmosferskog CO2 premašivale su današnje za deset puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada je odjednom bujan okoliš Antarktika promijenjen u današnje ledeno carstvo. U samo 400 tisuća godina – u tren oka, geološki gledano – koncentracije atmosferskog ugljičnog dioksida su se smanjile. Globalne temperature su se smanjile. Razvili su se ledeni pokrovi. Antarktik je okovana ledom. arti-201002150025006 Kako je do ove promjene došlo tako naglo i koliku stabilnost možemo očekivati od ledenih pokrova u budućnosti? Kako bi odgovorili na ova pitanja, međunarodna skupina znanstvenika uključena u ekspediciju Glacijalna povijest Wilkes Landa provela je dva mjeseca na znanstveno-istraživačkom brodu Jodies Resolution početkom 2010, vadeći geološke uzorke s morskog dna u blizini obale Antarktika. Iako su morali svladavati sante leda, snažne polarne vjetrove, snijeg i maglu, uspjeli su dobiti otprilike 2000 metara sedimentne jezgre.

"Ovi sedimenti ključni su za naše istraživanje jer čuvaju povijest antarktičkog ledenog pokrova", primjećuje dr. Carlota Escutia iz Istraživačkog vijeća Španjolske sa CSIC sveučilišta u Granadi koja je vodila ekspediciju zajedno sa suvoditeljem dr. Henkom Brinkhuisom sa Sveučilišta u Utrechtu u Nizozemskoj. "Možemo čitati te sedimente kao povijesnu knjigu", objašnjava Brinkhuis. "I ova je knjiga stara 53 milijuna godina i daje nam nezapamćen zapis o formiranju ledenih pokrova i njihovoj interakciji s promjenama klime i mora."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Wilkes Land je regija Antarktika ravno u smjeru juga od Australije i vjeruje se da je jedna od klimatski osjetljivijih regija polarnog kontinenta. Novi geološki uzorci sakupljeni tijekom ekspedicije u Wilkes Landu IODP-a jedinstveni su jer nam daju prvi direktni zapis u svijetu o rastu i nestajanju leda u ovoj regiji Antarktika. Kad ih kombiniramo, geološki uzorci pričaju priču o promjeni Antarktika iz toplog, stakleničkog svijeta bez leda do hladnog, suhog, ledom prekrivenog svijeta "zamrzivača". Sedimenti i mikrofosili sačuvani unutar uzoraka dokumentiraju početak hlađenja i razvoja prvih ledenjaka na Antarktiku te rast i povlačenje ledenih pokrova Antarktika. Uzorci s jednog nalazišta slični su tri prstena – nezapamćene naizmjenične trake svijetlih i tamnih sedimenata čuvaju sezonsku promjenjivost posljednjeg povlačenja leda koje je počelo prije 10 000 godina.

Razumijevanje ponašanja antarktičkih ledenih pokrova ima temeljnu ulogu u našoj mogućnosti izrade jasnih i učinkovitih globalnih klimatskih modela koji se koriste kako bi predvidjeli klimu u budućnosti. "Ovi modeli oslanjaju se na ograničenja nametnuta podacima dobivenim na terenu", ističu suvoditelji. "Mjerenje parametara kao što su starost, temperatura i koncentracija ugljičnog dioksida pružaju nam dragocjene unose koji nam pomažu povećati točnost ovih modela. Što više ograničimo modele, bolje će se realizirati – i bolje možemo predvidjeti ponašanje ledenih pokrova."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što slijedi? Znanstvena skupina sad se upušta u višegodišnji proces analiza na obali kako bi bolje istražili uzorke iz Wilkes Landa. Određivanje starosti i kemijska istraživanja između ostalih analiza trebale bi riješiti promjene antarktičke klime tijekom besprimjerno kratkih vremenskih razdoblja (od 50 do 20 000 godina). Podaci sakupljeni tijekom ekspedicije u Wilkes Landu dopunit će prethodna istraživanja operacijama bušenja vođenim u drugim dijelovima Antarktika tijekom posljednjih 40 godina. Zajedno s njima, ovo će istraživanje omogućiti važna ograničenja starosti kod modela razvoja i evolucije antarktičkih ledenih pokrova, time stvarajući temelj za modele ponašanja ledenih pokrova u budućnosti i polarne klimatske promjene.

Prethodni članci:

arti-201001220627006 arti-201002220397006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo