Otkriven sićušni, zbijeni solarni sistem

Znanstvenici su uz pomoć teleskopa Kepler otkrili nevjerojatno zbijen planetarni sistem, u kojem pet planeta kruži oko zvijezde KOI-500.

17.10.2012.
9:49
VOYO logo

Zbog male udaljenosti između zvijezde KOI-500 i ovih egzoplaneta, njihove godine – odnosno vrijeme koje im treba da naprave krug – iznose svega 1.0, 3.1, 4.6, 7.1 i 9.5 dana! Zvijezda KOI-500 inače se nalazi u sazviježđu Lire, udaljenom od Zemlje oko 1.100 svjetlosnih godina.

Zvijezda KOI-500 otprilike ima masu našeg Sunca, ali joj promjer iznosi svega tri četvrtine promjera Sunca. Također, stara je oko milijardu godina, što je manje od jedne četvtine starosti Sunca. Planeti koji kruže oko ove zvijezde su od 1.3 do 2.6 puta manji od veličine Zemlje. Planeti su toliko blizu jedan drugom da uzajamna gravitacija blago gura i vuče njihove orbite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svih pet planeta se kreće u području 150 puta manjem od onog u kojem Zemlja orbitira, iako sadrži više materijala od nekoliko Zemlji", izjavio je Darin Ragozzine, znanstvenik sa Sveučilišta Florida.

Zanimljivo je i da u orbiti zvijezde KOI-500 postoje i udaljenija četiri planeta, koji imaju sinkroniziranu orbitu, koja do sada nije viđena, takozvanu rezonancu četiri tijela. "Ova četiri planeta imaju sličnu orbitalnu konfiguraciju otprilike na svaki 191 dan", objasnio je Ragozzine za Space.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog orbite blizu zvijezdi KOI-500, ovih četiri planeta je toliko vrelo, pa znanstvenici misle da oni nisu nastali na toj poziciji, već da je cijeli sistem u početku bio rašireniji, pa je migrirao bliže zvijezdi zbog gravitacijskih interakcija.

Inače, NASA-in teleskop kepler dosad je otkrio više od 2.300 potencijalnih vanzemaljskih svijetova od lansiranja u ožujku 2009. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo