Riječ je o kapsulama koje bi se kretale unutar vakuumskih cijevi, i to brzinama od 1100 do 1200 km/h. Prijedlog hyperloopa predstavio je još 2013. godine Elon Musk, šef Tesla Motorsa i Space X-a. A izgleda kako se i Europa namjerava uključiti u ovaj novi način prijevoza, a planira se spajanje tri srednjeeuropska grada.
Prijedlog je došao od Hyperloop Transportation Technologiesa (HTT), koji već izgrađuju probne cijevi u Kaliforniji, a spojili bi se slovačka Bratislava s austrijskim Bečom i mađarskom Budimpeštom. Sa slovačkom je vladom već postignut okvirni dogovor da se nastavi s detaljnijim planiranjem.
"Slovačka je tehnološki lider u znanosti automativnih meterijala i energetskoj industriji, te pokriva brojna područja koja su integralna za hyperloop sustav", izjavio je Dirk Ahlborn, glavni direktor HTT-a.
"Prisutnost hyperloopa u Europi poboljšat će suradnju i inovativnost kako u Slovačkoj tako i u cijeloj Europi. S našim projektom Quay Valley, ovim dogovorom sa Slovačkom, i budućim razvojima u drugim dijelovima svijeta HTT će stvarno postati globalni pokret", dodao je.
Ova europska linija omogućavala bi putnicima putovanje od Beča do Bratislave, što je udaljenost od 56 kilometara ravne linije, u samo 8 minuta. Putovanje od Bratislave do Budimpešte, dužine 160 kilometara, trajao bi samo 10 minuta. A razmatra se i ruta od Bratislave do Košica, na istoku Slovačke. Radi se o udaljenosti od 400 kilometara čiji prolazak automobilom traje 4,5 sati, a novim bi načinom prijevoza trajao samo 25 minuta.
"Hyperloop bi u Europi znatno smanjio udaljenosti i umrežio bi gradove kao nikad do sada", rekao je Vazil Hudak, slovački ministar gospodarstva. "Prijevozni sustav ove vrste redefinirao bi koncept putovanja na posao i znatno pojačao europsku prekograničnu suradnju".
Hyperloop je za sada još uvjek u fazi testiranja. Još niti jedna konkretna linija nje sagrađena i još se uvijek projektira kako bi kapsule točno trebale raditi. Ali svakako je zanimljivo vidjeti nastavak razvoja nečega što je nazvano "petim načinom prijevoza".