NEMATE POJMA KOLIKO JE VAŽNA: /

Kakav bi bio današnji svijet bez nule?

Image
Foto: YouTube/Screenshot

Često uzimamo zdravo za gotovo stvari koje susrećemo i koristimo svakodnevno, ali bez broja nula ne bismo znali koliko trebamo platiti za račune, koliko brzo vozimo ili koja je temperatura vani.

24.4.2016.
7:45
YouTube/Screenshot
VOYO logo

ŠOK U MATEMATIČKOM SVIJETU: Primarni brojevi nisu kakvim smo ih do sada zamišljali

Image
ŠOK U MATEMATIČKOM SVIJETU: /

Primarni brojevi nisu kakvim smo ih do sada zamišljali

Image
ŠOK U MATEMATIČKOM SVIJETU: /

Primarni brojevi nisu kakvim smo ih do sada zamišljali

Nula ima dvije važne uloge. Prva je da označava mjesto - bez nje ne biste znali da je 1.000 veće od 100, koje je veće od 10 i 1. A druga je uloga sama brojka, "posrednik između pozitivnog i negativnog", kaže matematičarka dr. Hannah Fry. Ali to nije uvijek bio slučaj, piše Daily Mail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjerojatno nikoga neće iznenaditi da se matematika prvi puta pojavila kada se trebao odrediti i zabilježiti broj određenih stvari. Kada su Babilonci, drevni Grci i Maje razvijali svoje brojčane sustave, svi su koristili vlastite označitelje mjesta u redu veličina.

Image
Foto: YouTube/Screenshot

Ali tek kada su Indijci počeli razvijati svoj sustav, predak brojčanog sustava kakvog sad koristimo, nula je pravilno definirana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U 7. stoljeću matematičar Brahmagupta razvio je termine za nulu u zbrajanju, oduzimanju i dijeljenju, iako je s ovim zadnjim imao problema, kao što će imati i učenjaci stoljećima nakon njega", kaže dr. Fry.

Brahmagupta je objasnio da svaki broj, ako ga oduzmete od njega samoga, daje nulu. Matematika u Indiji je sazrijela i krenula na istok, prema Kini, te na zapad, šireći svoj utjecaj na arapsku i ostale islamske kulture gdje je bila instrumentalna u trgovini.

Otpor u Europi

Ali u Europi nula je naišla na snažan otpor - hundu-arapski sustav bio je u suprotnosti s brojčanim sustavom koji je uspostavilo još Rimsko carstvo.

No to se počelo mijenjati u 13. stoljeću kada su učenjaci poput talijanskog matematičara Fibonaccija počeli koristiti novi sustav u svojim radovima. Tijekom slijedećih 400 godina matematika je evoluirala od početnih praktičnih primjena do sve apstraktnijih funkcija, a nula je postala jedna od osnova kalkukusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: YouTube/Screenshot

U fizici, apsolutna nula je 0 Kelvina (-273°C), najniža moguća temperatura kada toplinska energija uopće nije prisutna.

Kalkukus je svakome omogućio razbijanje dinamičkih sustava na manje i manje jedinice, sve bliže nuli, ali je izbjegao zamku dijeljenja s nulom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U sadašnje vrijeme, kako binarni numerički sustav tvori osnovu kompjuterskog programiranja, nula ponovo ukazuje na svoju vrijednost", kaže dr. Fry.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo