NE TVRDIMO DA SU VANZEMALJCI, ALI... /

Nešto čudno kruži oko udaljene zvijezde

Image
Foto: Thinkstock

Od svog početka 2009. svemirski teleskop Kepler pretražuje svemir u potrazi za nastanjivim svjetovima izvan našeg Sunčevog sustava.

15.10.2015.
9:56
Thinkstock
VOYO logo

Kepler je konstruiran za promatranje zvijezda i traženje sitnih padova njihovog sjaja.

Ti padovi, posebno ako se ponavljaju, mogli bi biti znak da planeti kruže oko te zvijezde. Mjereći trajanje i jačinu kolebanja količine svjetlosti, znanstvenici mogu puno naučiti o planetima koji putuju oko konkretne zvijezde. Podatke zatim procesiraju računala s algoritmima projektiranim da traže ponavljajuće uzorke - znak da nešto kruži oko zvijezde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NOVA TAJNA SVEMIRA: /

Neobjašnjivi valovi na vratolomnim brzinama. Nemamo pojma što je to

Image
NOVA TAJNA SVEMIRA: /

Neobjašnjivi valovi na vratolomnim brzinama. Nemamo pojma što je to

Kepler se četiri godine fokusirao na jedno područje, simultano promatrajući 150.000 zvijezda. Zbog masivne količine prikupljenih podataka, keplerovi se znanstvenici oslanjaju na 'građane znanstvenike' preko internet stranice po imenu Planet Hunters kako bi im pomogli u potrazi za bilo kakvim neuobičajenim podacima. Godine 2011. jedna je zvijezda označena kao posebno neobična.

Čudovata zvijezda KIC 8462852

Kepler je promatrao zvijezdu KIC 8462852 četiri godine počevši od 2009. Tipično, orbitirajući planeti potamne sjaj svoje zvijezde u razdoblju od nekoliko sati do nekoliko dana, ovisno o orbiti. Skupina građana znanstvenika primjetila je da je zvjezda imala dva mala pada sjaja 2009., a nakon toga veliki pad koji je trajao gotovo tjedan dana 2011., i napokon cijelu seriju padova koji su znatno potamnili zvijezdin sjaj u 2013. godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nikada nismo vidjeli ništa poput ove zvijezde, stvarno je čudno", izjavila je Tabetha Boyajian sa sveučilišta Yale.

Image
Foto: Wikipedia

Uzorak padova sjaja navodi da oko zvijezde orbitira tijelo ogromne mase i nepravilnog oblika. Kada bi orbitiralo oko mlade zvijezde, ta bi masa mogla predstavljati protoplanetarni disk, ali KIC 8462852 nije mlada zvijezda.

Isto tako očekivali bi vidjeti prisutnost prašine koja bi emitirala infracrveno svjetlo, što nije bilo zamijećeno.

Vanzemaljska tehnologija?

Znanstvenici predviđaju da je to, o čemu god da se radi, moralo nastati nedavno jer bi inače već bilo privučeno gravitacijom zvijezde i progutano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boyajian je nedavno objavila rad koji nudi nekoliko mogućih objašnjenja ove bizarne misterije. Vodeća teorija je da je obitelj egzokometa prošla preblizu zvijezde te ih je njena masivna gravitacija razbila u komadiće. Preostala prašina i drugi ostaci i dalje kruže oko zvijezde.

Ali istraživači iz kalifornijskog SETI instituta u Berkeleyu misle da bi se u stvari moglo raditi o nečemu potpuno drugome - misle da bi to mogao biti znak vanzemaljske tehnologije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boyajian radi sa SETI-jem i Jasonom Wrightom, astronomom sa Sveučilišta u Pennsylvaniji, kako bi napravili prijedlog da se zvijezda promatra pomoću NRAO-ovog Green Bank radio teleskopa koji bi tražio radio valove.

Ako detektiraju bilo što intrigirajuće, planiraju koristiti Vrlo veliku mrežu (VLA), radio interferometar u Novom Meksiku, kako bi slušajući tražili nešto što zvuči poput vanzemaljske tehnologije.

Prva bi se promatranja obavila u siječnju, a potencijalna naknadna slijedeće jeseni. Naravno, ako naiđu na nešto nevjerojatno, odmah će krenuti s VLA. Kepler namjerava ponovo promatrati KIC 8462852 u svibnju 2017., kada se očekuje da će misteriozno tijelo ponovo prijeći preko zvijezde.

IFLScience/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo