NASA: / Na Mjesecu ima više vode nego je itko zamišljao

Na Mjesecu postoje oaze vodom bogatog tla koje mogu opskrbljivati nužnom tekućinom astronaute koji tamo stignu.

22.10.2010.
23:40
VOYO logo

Gledajući Mjesec sa Zemlje možda niste primijetili, ali prošlog listopada znanstvenici su ga gađali i pogodili raketom kako bi otkrili sadržaj pogođenog kratera. Udar je podigao ogromne količine kamenja i prašine otkrivajući niz fascinantnih sastojaka i daleko više vode nego je to itko zamišljao.

Iz pogođenog kratera je izašlo 155 kg vodene pare i zaleđene vode. Analiza sugerira da regolit tj. sloj tla na površini pogođenog mjesta na Mjesecu sadrži 5,6 posto zaleđene vode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je značajna količina vode. I to u formi zaleđene vode. To je dobra vijest jer je vodeni led dobro iskoristiv. Ne morate ga puno zagrijavati već samo dovesti do sobne temperature, a onda vrlo lako razdvojite vodu od prljavštine, " kazao je Anthony Colaprete, iz NASA-inog istraživačkog centra.

"Uzmete li samo područje od 10 kilometara oko pogođenog mjesta i pretpostavimo li da je u njemu oko pet posto vode - to bi bio ekvivalent od milijarde litara vode. Ne kažem da je to tamo, no čak i male koncentracije vode ukazuju na potencijalno velike količine," objasnio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pogođeno područje se nalazi na mjesečevom južnom polu u krateru Cabeus - toliko dubokom i mračnom da je mogućnost da se u njemu pronađe led bila vrlo dobra. Nakon udara rakete uzorke je pokupila letjelica LCROSS koja se ubrzo zatim također sručila u krater. No podatke je prenijela na letjelicu Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) koja je prolazila vrlo blizu.

Čak 20% izbačenog materijala činili su sastojci koji lako isparavaju, poput metana, amonijaka, vodikovih plinova, ugljičnog dioksida i ugljičnog monoksida. Uz njih, instrumenti su pokazali vrlo velike količine nekih metala poput žive i natrija. Bilo je i manjih tragova srebra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Otvorili smo mjesečev ormar i otkrili stvari koje nismo očekivali. I kao što led na polovima Zemlje čuva tajnu njene prošlosti, i na Mjesecu su ostali tragovi prethodnih udara pa čak i faze mjeseca u aktivnoj vulkanskoj fazi," dodao je Colaprete.

No vodeni led nije podjednako raspodijeljen po južnom polu već je sačuvan u svojevrsnim oazama. Jedna od njih je Cabeus gdje je temperatura -244 C. Pod takvim uvjetima led ostaje nedirnut milijardama godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, istraživanje je pokazalo da nešto leda ima i u tlu koje je izloženo sunčevom svjetlu. Te novootkrivene regije NASA je nazvala lunarnim permafrostom.

Prethodni članci:

arti-201010210308006 arti-200911130525006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo