Misteriozne akcije kineskih satelita u svemiru

Neobično ponašanje triju kineskih satelita natjeralo je američke stručnjake da se zapitaju oko cilja kineskog svemirskog programa.

10.9.2013.
11:34
VOYO logo

Kako piše portal Space.com, koji je iznio dvojbe američkih stručnjaka oko nedavnog ponašanja kineskih satelita, neki smatraju da Kina testira antisatelitsku tehnologiju, dok drugi navode da je to istraživanje koje cilja boljim sposobnostima kad je riječ o svemirskim tehnologijama.

Sporni sateliti su Shiyan-7, Chuangxin-3 and Shijian-15, svi zajedno lansirani u orbitu 20. srpnja ove godine, a raspravlja se i o ponašanju jednog starijeg kineskog satelita, Shijian-7, koji je lansiran prije više od osam godina. Stručnjake je zbunilo što se Shiyan-7, nakon što je završio seriju orbitalnih izmjena koje ga približavaju satelitu Chuangxin-3, odjednom približio potpuno drugom satelitu, 'starom' satelitu lansiranom 2005. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, ubrzo nakon lansiranja u srpnju, saznalo se da jedan od tri kineska satelita nosi "prototip robotske ruke za hvatanje drugih satelita", odnosno alatku koja bi mogla biti prototip ruke namijenjene za potrebe velike kineske svemirske stanice, čije je lansiranje zakazano za 2020. godine.

Gregory Kulacki, analitičar pri američkoj Uniji zabrinutih znanstvenika je kazao kako je kineski tisak u vrijeme lansiranja satelita pisao o svemirskom otpadu, funkcijama mehaničke ruke i testiranju svemirskih tehnologija za održavanje opreme. "Ovo ukazuje da je jedan od mogućih ciljeva misije eksperimentalno sakupljanje svemirskog otpada", izjavio je Kulacki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nisam siguran zašto je ovo iznenađenje, osim što Kinezi nikad ne govore što namjeravaju učiniti, pa tako sve što radi dolazi bez prikladnog objašnjenja", komentirao je Dean Cheng, istraživač kineske politike i pitanja sigurnosti pri Fondaciji Heritage u Washingtonu. Cheng je kazao da tako cilj iznenadnog manevara kineskog satelita može biti 'benigan' – pristajanje, uzimanje goriva, popravci – ili 'maligan', odnosno da je riječ o antisatelitskoj tehnologiji.

Antisatelitska tehnologija (ASAT) omogućava nekoj zemlji da stavi neki satelit van funkcije. Kinezi su prvo testiranje ASAT-a izveli 2007. godine, kad su lansirali jedan svoj satelit da presretne drugog. "Test je obavljen uspješno, satelit je uništen, ali je nakon toga nastao oblak od više od 3.000 komada otpada, u dijelu orbite koji se često koristi", objasnila je Marcia Smith, analitičarka i urednica portala SpacePolicyOnline.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, i Kina i SAD eksperimentiraju s bliskim manevrima letjelica u svemiru, te su obje zemlje pokazale svoje ASAT sposobnosti, upozorio je Michael Krepon, suosnivač Stimson centra. On upozorava da je pred Pekingom i Washingtonom isti izbor koji su imali Moskva i Washington tijekom Hladnog rata: da se natječu u uništavanju satelita ili se dogovore i prestanu s tom praksom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo