"Radi se o prvoj davno izumrloj životinji za koju se razmatra ograničenje trgovine", kaže John Scanlon, generalni tajnih Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama (CITES).
Sve se više trguje mamutovom bjelokosti
Ova neobična odluka u stvari je pokušaj da se stane na kraj nezakonitoj trgovini kljovama, ali slonovskim, ne mamutovim. Zbog klimatskih promjena dolazi i do topljenja snijega i leda u sibirskoj tundri, te se otkrivaju sve veća nalazišta kosti mamuta.
To samo po sebi ne bi bio problem, osim što krijumčari sve više pokušavaju zabranjene slonovske kljove prijenjeti preko granica lažno ih prijavljujući kao mamutske, za koje još ne postoje nikakva zakonska ograničenja. Zbog toga se sve više traži zabrana trgovanja mamutovim ostacima, koji su se do nedavno smatrali etičnom alternativom slonovači.
Štite jedne da bi zaštitili druge
SIBIRSKA MASOVNA GROBNICA: Do sada pronađeno preko 550 kostiju vunastih mamuta
No pojavile su se bojazni da krijumčari koriste mamutovu bjelokost kao rupu u zakonu kako bi prokrijumčarili kljove ubijenih slonova. Tako da, iako bi predložene zakonske mjere formalno služile zaštiti mamuta, u praksi bi štitile njihove bliske potomke, čiji se broj sve više smanjuje.
Porast trgovine mamutove bjelokosti predstavlja indirektnu prijetnju slonovima u divljini tako što olakšava trgovinu 'oprane' slonove bjelokosti. Stoga je potrebna veća kontrola trgovine mamutove bjelokosti kako bi se spriječio njen negativan utjecaj na slonovsku populaciju.
Vunasti su mamuti izumrli prije oko 4.000 godina. Iako postoje brojne teorije o razlozima njihovog nestanka, moguće je kako je ovim velikim biljojedima glave došla ista vrsta koja sada prijeti modernim slonovima - ljudi. Procjenjuje se kako ispod sibirskog permafrosta leže milijuni ovih dlakavih zvijeri.