Superlagan i superčvrst /

Ovo je najlakši metalni materijal na svijetu

Image
Foto: YouTube/Screenshot

Još prije par godina znanstvenici su stvorili najlakši metalni materijal na svijetu za Boeing, a ta ga je tvrtka sada odlučila pokazati i javnosti.

18.10.2015.
9:55
YouTube/Screenshot
VOYO logo

Nazvan mikrorešetka, materijal je 100 puta lakši od stiropora, ali je čvrst poput metala, što znači da ima neke dosta zanimljive primjene, a jedna od bizarnijih je balansiranje na vrhu maslačka.

Mikrorešetka je inspirirana strukturom naših kostiju, koje su jako čvrste izvana, ali uglavnom šuplje iznutra, što znači da se ne mogu lako slomiti, ali su dovoljno lagane da ih nosimo po cijele dane. Novi Boeingov metal imitira to svojstvo, pa unatoč svojoj čvrstoj vanjštini, ima 3D otvorenu polimersku strukturu, što znači da je struktura 99,9 posto zrak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rešetka je napravljena od međusobno povezanih šupljih metalnih cijevi, koje su kod prototipa napravljene od nikla. Svaka od tih cijevi ima debljinu stijenke od samo 100 nanometara, što je 1.000 puta tanje od ljudske kose.

Te otvorene ćelije od kojih se sastoji struktura pružaju mikrorešetki ogroman potencijal kompresije, što znači i da mogu apsorbirati puno energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lakši i sigurniji avioni

U donjem videu Sophia Yang, znanstvenica u HRL Laboratories (boeingov joint venture), objašnjava kako bi se mikrorešetka mogla koristiti u nečem poput "izazova bacanja jajeta", kako bi se zaštitilo jaje koje se baca s visine od 25 katova, a da se pri tome upotrijebi jako malo materijala. Za usporedbu, trebalo bi omotati jaje mjehurastim zaštitnim omotom (bubble wrap) debljine cijelog metra da bi bilo sigurno pri bacanju s iste visine.

U slučaju konkretnije primjene, to znači da bi Boeing mogao graditi zrakoplove koji su značajno lakši, ali jednako čvrsti, u odnosu na sadašnje letjelice.

"Ovaj bi materijal u budućnosti mogao pomoći Boeingu da uštedi puno težine te time omogući da zrakoplovi mogu letjeti puno dalje s istom količinom goriva", objašnjavaa Yang.

HRL Laboratories vrše istraživanje i razvoj i za General Motors, tako da možda vidimo ovaj materijal i u budućim automobilima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Science Alert/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo