Među ostalim, navodi se kako ne postoji pravna osnova postupanja prema kojem bi se prof. dr. Vlatku Previšiću nastavio radni odnos nakon isteka akademske godine 2015./2016., u kojoj on navršava 70 godina života.
To znači prema očitovanju Ministarstva dekan prestaje obnašati dužnost s početkom nove akademske godine 3. listopada. U priopćenju se rektora Borasa moli da u okviru sveučilišne autonomije osigura nesmetano funkcioniranje upravljanja Filozofskim fakultetom, a posebice redovito obavljanje nastave.
"Odluka će biti obvezujuća. Njegov je radni ugovor u izravnoj nadležnosti našeg ministarstva", kaže izvor Večernjeg lista.
I članovi Studentskog zbora s Filozofskog fakulteta, koje je Senat Sveučilišta raspustio, kažu da su se prošlih dana konzultirali s pravnicima.
"Rečeno nam je da je teško naći interpretaciju zakona po kojoj bi dekan mogao ostati na svojoj poziciji nakon 1. listopada, ako se zakon želi poštivati", kazao je za Večernji predsjednik raspuštenog Studentskog zbora Mislav Žitko.
Inače, ministar Šustar prekjučer je najavio da će do petka donijeti odluku o dekanu Filozofskog fakulteta, kojeg je Fakultetsko vijeće pokušalo smijeniti zbog nezadovoljstva njegovim radom.
UŽARENA ATMOSFERA NA FILOZOFSKOM: Dekan Previšić doveo i privatne zaštitare?
LETI LI PREVIŠIĆ S FILOZOFSKOG? Šustar će otkriti danas, no već je dao naslutiti svoju odluku
Točku na Previšićevu dekansku karijeru
Odlukom da Vlatko Previšić mora u mirovinu, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta stavilo je točku na njegovu dekansku karijeru na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, tijekom koje je izazvao neprijateljstvo dijela studenata i profesora na način vođenja fakulteta.
Ministarstvo se očitovalo na dopis Sveučilišta u Zagrebu o ugovoru o radu dekana Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Vlatka Previšića i izrazilo mišljenje kako ne postoji pravna osnova za postupanje kojim bi se Vlatku Previšiću nastavio radni odnos nakon dana isteka akademske godine u kojoj on navršava 70 godina života (2015./2016.).
Ministarstvo je upozorilo na neodvojivost položaja dekana od radnog mjesta nastavnika, kaže se i upućuje Sveučilište u Zagrebu da u sklopu sveučilišne autonomije osigura funkcioniranje i nesmetano upravljanje sastavnicom, a posebice redovito održavanje nastave na Filozofskome fakultetu.
Upućujemo na pridržavanje načela zakonitosti i osnaživanja institucija u sustavu visokog obrazovanja, pri čemu ističemo kako Ministarstvo neće prihvatiti pritiske i donošenje izvaninstitucijskih odluka koje se odnose na rad akademske zajednice, a posebice na održavanje nastavnoga procesa, kaže se u priopćenju Ministarstva.
Sukobi buknuli nakon najave suradnje FF-a i KBF-a
Sukobi između dekana Previšića i dijela profesora i studenata buknuli su u proljeće ove godine, nakon što su se studenti i dio profesora usprotivili suradnji Filozofskog fakulteta s Katoličkim bogoslovnim fakultetom u Zagrebu. Oni su je ocijenili pokušajem klerikalizacije fakulteta i smanjivanjem mogućnosti zaposlenja za brojne studente FF-a.
Početkom travnja dekan je razriješio prodekanicu Branku Galić, koja se protivila ugovoru FF-a s KBF-om, te je je pokrenuo kaznenu prijavu protiv nje i Nadežde Čačinović zbog, kako je navedeno, "organiziranja nelegalnoga nastavka sjednice, uspostavljanja paralelnoga sustava upravljanja fakultetom te ometanja rada i narušavanja ugleda institucije".
Početkom srpnja, nakon brojnih prosvjeda studenata i dijela profesora, Fakultetsko je vijeće Filozofskog fakulteta odbacilo ugovor s Katoličko-bogoslovnim fakultetom i donijelo odluku o pokretanju postupka razrješenja dekana Vlatka Previšića.
Prije tjedan dana studenti i profesori Filozofskog fakulteta nezadovoljni radom dekana Vlatka Previšića ponovili su zahtjev za njegovom smjenom i pozvali ga da podnese ostavku, prozvavši ga za narušavanje ugleda fakulteta i nezakonit rad, zbog čega su izrazili očekivanje od rektora zagrebačkog Sveučilišta Damira Borasa da reagira.
Oni su pozvali rektora Borasa da se pridruži Plenumu i na njemu objasni odnos prema protustatutarnim radnjama na Filozofskom fakultetu.
Podršku Inicijativi uputili su Ženski studiji iz Zagreba, Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, Fakultetsko vijeće političkih znanosti, nezavisna zastupnica u Gradskoj skupštini Grada Zagreba Sandra Švaljek i drugi.
NAKON IZJAVE DEKANA PREVIŠIĆA: Sokol Marić kazneno prijavio profesora s Filozofskog fakulteta
Senat poništio izbore za Studentski zbor
Sredinom rujna Senat Sveučilišta u Zagrebu poništio je izbore za Studentski zbor Filozofskoga fakulteta i studentskih predstavnika u Fakultetskome vijeću toga fakulteta i najavio da će rektor Damir Boras raspisati nove izbore, jer, prema priopćenju Senata, postupak spomenutih izbora, održanih 25. i 26. ožujka prošle godine, "nije proveden na način propisan Zakonom o studentskome zboru, sveučilišnim Pravilnikom o izborima i statutom Filozofskoga fakulteta".
U obrazloženju odluke stoji kako je dekan Filozofskoga fakulteta Vlatko Previšić zatražio da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta provede upravni nadzor nad zakonitošću rada Fakultetskoga vijeća Filozofskoga fakulteta. U nalazu MZOS-a, među ostalim, stoji da je Fakultetsko vijeće sastavljeno protivno važećim zakonima i pravilnicima, kao što je ravnomjerna zastupljenost po studijima i godinama studija.
Potom je rektor Boras zatražio i očitovanje Ministarstva na radni status dekana Previšića s obzirom na njegovu dob, nakon što mu je Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja uputio dopis u kojem tvrde da dekan Previšić mora po sili zakona zbog godina otići u mirovinu.