drama nakon jedanaesteraca / Rakitić okrunio nevjerojatan povratak Seville

Sevilla je u odličnom susretu na stadionu Benito Villamarin nakon jedanaesteraca pobijedila Real Betis 4-3. Utakmica je u regularnom dijelu završila 2-0 za Sevillu, identičnim rezultatom kojim je Betis slavio prošlog tjedna. Sevilla je povela golom Reyesa u 20. minuti, a na 2-0 je povisio Bacca u 75. minuti.

21.3.2014.
0:21
AP

Sevilla, Porto i Basel posljednja su tri putnika u četvrtfinale Europske lige, nakon što su mjesto među osam najboljih u najmasovnijem europskom kupu izborili Juventus, Benfica, Valencija, Lyon i AZ Alkmaar.

Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić je igrao cijelo vrijeme i zabio zadnji jedanaesterac za Sevillu.

Porto je u uzvratnom dvoboju u Napulju odigrao 2-2 protiv Napolija i tako obranio pobjedu od 1-0 iz prve utakmice. Napoli je poveo u 21. minuti golom Pandeva, no gosti su okrenuli rezultat golovima Ghilasa (69) i Quaresme (76). U samoj završnici utakmice domaćin je uspio izjednačiti golom Zapate.

Basel je gotovo nevjerojatnim preokretom stigao do pobjede u Salzburgu protiv Red Bulla 2-1 premda je nakon prvog poluvremena gubio 0-1 i imao igrača manje. Kako je prva utakmica završila bez golova, švicarski sastav je izborio plasman u četvrtfinale.

Već u devetoj minuti austrijski prvak je došao do velike prednosti kada je isključen gostujući stoper Suchy zbog oštrog prekršaja. Domaćin je u 22. minuti iskoristio igrača više, a strijelac je bio Jonathan Soriano postigavši svoj osmi gol ove sezone u Europskoj ligi. Očekivalo se kako će Austrijanci rutinski privesti susret kraju, posebice što su na putu do osmine finala upisali osam pobjeda. No, Basel je golovima Strellera (50) i Saura (60) čudesno okrenuo rezultat i na kraju slavio. U samoj završnici utakmice isključen je i domaći igrač Alan.

Utakmica u Salzburgu je u 30. minuti prekinuta na 12 minuta zbog divljanja švicarskih navijača koji su bakljama zatrpali travnjak Red Bull Arene.

Juventus je uzvratnom dvoboju osmine finala u Firenzi pobijedio Fiorentinu 1-0 nakon što je prvi dvoboj u Torinu završio 1-1. Pogodak odluke zabio je Andrea Pirlo iz slobodnog udarca u 71. minuti. Prekršaj je skrivio Gonzalo Rodriguez koji je pritom zaradio isključenje. S igračem manje 'viole' do kraja utakmice nisu uspjele ozbiljnije ugroziti suparnička vrata. Hrvatski nogometaš Ante Rebić nije bio u krugu kandidata za momčad Fiorentine.

Valencija je nakon uvjerljive pobjede u Bugarskoj protiv Ludogoreca (3-0) u uzvratu potvrdila prolaz pobjedom 1-0, a strijelac je bio Paco Alcaver u 59. minuti.

Lyon je u Plzenu izgubio od Viktorije 1-2, no uspio je obraniti pobjedu 4-1 iz prve utakmice. Francuzi su poveli golom Gomisa u sudačkoj nadoknadi prvog dijela, no češki prvak je u nastavku okrenuo rezultat golovima Kolara (60) i Tecla (62). Viktorija je u 70. minuti mogla posve zakomplicirati stvari, no Tecl je promašio kazneni udarac, točnije pogodio je vratnicu.

Dramatično je bilo i u Lisabonu gdje je Benfica 'opasno' živjela protiv Tottenhama premda je imala 3-1 iz prve utakmice i vodstvo 1-0 na poluvremenu. Domaćin je poveo golom Ezequiela Garayja u 34. minuti, no Nacer Chadli je golovima u 78. i 79. minuti vratio Spurse u život. Ipak, Lima je golom u sudačkoj nadoknadi iz kaznenog udaraca razriješio sve dvojbe postavivši konačnih 2-2.

Nizozemski AZ Alkmaar je na gostovanju u Rusiji odigrao 0-0 protiv Anžija obranivši gol prednosti iz prve utakmice u kojoj je slavio 1-0.

Ždrijeb parova četvrtfinala Europske lige na rasporedu je u petak, 21. travnja u Nyonu u 13 sati.