Odigrano je 2. kolo Europske lige, a u brojnim golijadama istaknuli su se i naši nogometaši. Inter je slavio na gostovanju kod Neftčija s 3:1. Strijelac trećeg gola za Talijane bio je Marko Livaja

4.10.2012.
19:52

Anži - Young Boys 2:0 (Eto´o 62-11m, 90) Liverpool - Udinese 2:3 (Shlevey 23, Suarez 75/Di Natale 46, Coates 70-ag, Pasquale 72)

Ljestvica: 1. Anži 4 2. Udinese 4 3. Liverpool 3 4. Young Boys 0 Nogometaši Udinesea pobijedili su na Anfieldu domaći Liverpool s 3:2. Jonjo Shelvey zabio je i svoj treći pogodak u ovome natjecanju za vodstvo Liverpoola nad Udineseom u 23. minuti. Talijanska momčad uzvratila u nastavku na pravi način. Sjajni Antonio Di Natale je poentirao već u prvoj minuti nastavka nakon što je izmijenio dupli pas sa Lazzarijem. U 70. minuti je domaći srednji branič Coates nakon slobodnog udarca gostiju glavom zatresao vlastitu mrežu. Samo dvije minute nakon toga, Pasqueale je povisio na 1:3. Festival golova u kratkom razdoblju zaključio je Suarez, koji je u 75. minuti majstorski naciljao iz slobodnog udarca. Anži je na stadionu Lokomotiva u Moskvi svladao švicarske Young Boyse s 2:0. Za oba se pogotka pobrinula najveća zvijezda kluba iz Mahačkale - kamerunski napadač Samuel Eto'o.

Academica - Hapoel T.A. 1:1 (Cisse 47/Damari 90+2) Atletico - Viktoria Plzen 1:0 (Cristian Rodriguez 90+3)

Ljestvica: 1. Atletico 6 2. Viktoria 3 3. Academica 1 4. Hapoel 1 Branitelj naslova i dvostruki pobjednik u zadnje tri sezone, madridski Atletico, do druge pobjede ove sezone stigao je na svom Vicente Calderonu protiv Viktorije Plzen 1:0, i to zahvaljujući pogotku Cristiana Rodrigueza u trećoj minuti sudačke nadoknade. Academica Coimbra i Hapoel Tel Aviv su odigrali 1:1.

Olympique - AEL Limassol 5:1 (Fanni 42, Mendes 61, Remy 76, 90+3, Gignac 90/Ouon 22) Borussia M. - Fenerbahce 2:4 (De Jong 18, De Camargo 74/Cristian 25, 87, Meireles 40, Kuyt 71)

Ljestvica: 1. Olympique 4 2. Fenerbahce 4 3. Borussia M. 1 4. AEL 1

AEL Limassol je iznenađujuće poveo na Velodromeu kod Marseillea golom Ouona u 22. minuti. No, domaćini su do kraja postavili stvari na svoje mjesto i slavili s uvjerljivih 5:1 uz dva pogotka Remyja, dok su po jedan zabili Fanni, Mendes i Gignac.

Veliku pobjedu ostvario je Fenerbahçe koji je slavio u Mönchengladbachu kod Borussije 4:2. Domaćini su poveli golom De Jonga u 18. minuti, ali je Fener preokrenuo utakmicu dvama golovima Cristiana, u 25. i 87. minuti, te po jednim Meirelesa u 40. i Kuyta u 71. minuti. Još jedan gol za njemačku momčad zabio je De Camargo u 74. minuti.

Club Brugge - Maritimo 2:0 (Bacca 57, Vleminckx 71) Newcastle - Bordeaux 3:0 (Ameobi 16, Henrique 40-ag, Cisse 49)

Ljestvica:

1. Newcastle 4 2. Club Brugge 3 3. Bordeaux 3 4. Maritimo 1 Newcastle je pred svojim navijačima pobijedio Bordeaux s 3:0. Shola Ameobi je u 16. minuti donio prednost Svrakama, a nespretnom ju je reakcijom u 40. minuti povećao gostujući branič Henrique. Do kraja je za uvjerljivu pobjedu domaćih i četvrti bod u skuipini zabio i Papiss Demba Cisse. Club Brugge je došao do prvih bodova pobjedom nad Maritimom (2:0). Molde - Stuttgart 2:0 (Berget 58, Chima 88) Steaua - FC Copenhagen 1:0 (Nikolić 83)

Ljestvica: 1. Steaua 4 2. Molde 3 3. Copenhagen 3 4. Stuttgart 1 Prve se pobjede u ovosezonskom natjecanju dokopao i norveški Molde koji je na svome terenu s 2:0 bio bolji od Stuttgarta. Krasnim akcijama u drugom poluvremenu momčad koju vodi Ole Gunnar Solskjaer je ostavila favoriziranog suparnika na samo jednom bodu iz dviju utakmica. Strijelci za Norvežane bili su Jo Inge Berget i Daniel Chukwa. U drugoj utakmici skupine E Steaua je u Bukureštu svladala København s 1:0. Jedini je strijelac, i to prilično sretno budući da se lopta odbila od njega u gol, bio Stefan Nikolić u 83. minuti.

AIK - Dnjipro 2:3 (Danielsson 5, Goitom 45+1/Kalinić 41, Mandziuk 74, Seleznjov 83) PSV - Napoli 3:0 (Lens 19, Mertens 41, Marcelo 52)

Ljestvica: 1. PSV 6 2. Dnjipro 6 3. Napoli 3 4. AIK 0 Uz značajan doprinos dvojice hrvatskih reprezentativaca, nogometaši Dnjipra su u Stockholmu svladali AIK s 3:2 u 2. kolu skupine F Europa lige. Nikola Kalinić je bio strijelac jednog gola, a Ivan Strinić asistent. Dvaput je švedski klub, čija je vrata čuvao Ivan Turina, u četvrtak imao prednost, ali je na koncu ostao praznih džepova. Već u petoj minuti je zabio Danielsson, da bi pretkraj poluvremena, točnije u 41. minuti, izjednačio Kalinić preciznim udarcem s desetak metara. Međutim, gosti su na odmor ipak otišli sa zaostatkom budući da je u zadnjim sekundama prvog dijela pogodio Goitom.

Nastavak je, ipak, prošao u znaku Dnjipra. U 75. minuti je Strinić nabacio s lijeve strane, a glavom je drugo izjednačenje gostima donio Mandzjuk. Osam minuta kasnije Jevhen Seleznjov je osigurao Ukrajincima drugu pobjedu i vodeće mjesto u skupini. Sva trojica hrvatskih nogometaša odradila su cijelu utakmicu.

U drugom ogledu skupine PSV je u Eindhovenu lakoćom pobijedio Napoli s 3:0 tako da obje momčadi sada imaju po tri boda i gledaju u leđa Dnjipru.

Basel - Genk 2:2 (Steller 71-11m, 85/Vossen 10, 38) Videoton - Sporting 3:0 (Souza 15, Oliveira 21, Nikolić 35)

Redoslijed: 1. Genk 4 2. Videoton 3 3. Basel 2 4. Sporting 1

U skupini G lanjski je polufinalist Europa lige, lisabonski Sporting, nokautiran u Mađarskoj. Videoton je slavio s 3:0, a kompletan je posao obavio već u prvih 35 minuta. Strijelci su bili Paulo Vinicius, Filipe Oliveira i Nemanja Nikolić. Za Sporting je svih 90 minuta odradio bivši hrvatski reprezentativac Danijel Pranjić.

U drugoj utakimici skupine Basel je kod kuće izvukao bod protiv Genka (2:2) i to nakon što je gubio s 2:0. U posljednjih 20 minuta utakmice Švicarce je s dva pogotka spasio Marco Streller.

Neftči - Inter 1:3 (Canales 53/Coutinho 10, Obi 30, Livaja 42) Rubin - Partizan 2:0 (Karadeniz 45, Rjazancev 48)

Redoslijed: 1. Inter 4 2. Rubin 4 3. Neftči 1 4. Partizan 1 Europa liga je očito natjecanje po mjeri Marka Livaje. Mladi hrvatski nogometaš je dobio priliku zaigrati za Inter i u 2. kolu skupine H, a kao i prije dva tjedna protiv Rubina, opet je bio među strijelcima. Nerazzurri su u Bakuu s 3:1 svladali Neftçi, a 19-godišnji Splićanin je glavom zabio za vodstvo 3:0 u 42. minuti. Trener Intera postupno gura mladog napadača 'u vatru', a ovaj zasad odlično koristi prilike koje dobiva.

"Ovo je bio iznimno važan gol i za mene i za momčad. Sretan sam, ali već sada se svi okrećemo prema derbiju", izjavio je Livaja, aludiravši na gradski dvoboj protiv Milana, koji je na rasporedu u nedjelju. "Hoću li dobiti priliku zaigrati protiv Milana? Najvažnije je da mi pobijedimo, a za mene će biti u redu i ako ostanem na klupi. Normalno je da će na terenu biti Diego Milito, a ne ja", skromno je poručio Livaja.

Zanimljivo je spomenuti da su Interovi strijelci u Azerbajdžanu u prosjeku stari samo 20 godina. Osim Livaje, zabili su i 20-godišnji Coutinho te 21-godišnji Obi.

U drugoj utakmici skupine Rubin je u Kazanu pobijedio beogradski Partizan s 2:0. Gokdeniz Karadeniz je bio strijelac u 45. minuti, a u trećoj minuti nastavka konačni je rezultat postavio Aleksandr Rjazancev.

Ironi Kiryat Shmona - Lyon 3:4 (Abuhatzira 7, 66, Levi 51/Fofana 17 90+2, Monzon 22, Reveillere 31) Sparta Prag - Athletic 3:1 (Zapotočny 26, Balaj 41, Husbauer 56-11m/De Marcos 73)

Redoslijed: 1. Lyon 6 2. Sparta 3 3. Hapoel 1 4. Athletic 1

Nogometaši Lyona stigli su i do druge pobjede u skupini I Europa lige, dok je prošlosezonski finalist ovog natjecanja Athletic Bilbao doživio težak poraz u Češkoj. Bolja je od Baska s 3:1 bila praška Sparta za koju je svih 90 minuta odigrao hrvatski reprezentativac Manuel Pamić.

Lyon je u utakmici punoj pogodaka i preokreta kao gost svladao izraelski Hapoel iz Kiryat Shmone s 4:3. Domaće je već u sedmoj minuti u vodstvo doveo Shimon Abuhazira, ali Lyon je od 17. do 31. minute zabio tri gola, zahvaljujući Gueidi Fofani, Fabianu Monzonu i Anthonyju Reveillereu, i činilo se da će mirno privesti utakmicu kraju. Hapoel se, međutim, u nastavku u potpunosti vratio u igru pogocima Levija i već spomenutog Abuhatzire koji je bio strijelac s bijele točke. Ipak, u drugoj minuti sudačke nadoknade Fofana je glavom donio Lyonu sva tri boda. Dejan Lovren je odigrao cijelu utakmicu za francusku momčad na poziciji stopera.

Lazio – Maribor 1:0 (Ederson 62) Panathinaikos – Tottenham 1:1 (Toche 77 / Dawson 35)

Redoslijed: 1. Lazio 4 2. Maribor 3 3. Tottenham 2 4. Panathiniakos 1

Nogometaši Lazija u Rimu su svladali Maribor s minimalnih 1:0 u 2. kolu J skupine Europa lige. Iako je pobjeda Rimljana zaslužena, imali su i Mariborčani svoje šanse koje nisu uspjeli iskoristiti. Do pobjede je Lazio stigao zahvaljujući pogotku Edersona u 62. minuti. Hrvatski nogometaš Dejan Mezga ušao je u igru u momčadi Maribora u 61. minuti, dok je Zoran Lesjak cijelu utakmicu odgledao s klupe.

Panathinaikos i Tottenham odigrali su 1:1. Gosti su poveli pogotkom glavom kapetana Michaela Dawsona u 35. minuti i činilo se da kontroliraju utakmicu na putu ka prvoj pobjedi. No, Panathinaikosov španjolski napadač Toche je u 77. minuti postavio konačnih 1:1. Tottenham je, tako, ostao samo na dvije pobjede u zadnjih 27 gostujućih utakmica na europskoj sceni u kojima su Spursi primili gol.

Metalist Harkiv – Rapid Beč 2:0 (Edmar 66, Xavier 80) Rosenborg – Bayer Leverkusen 0:1 (Kießling 76)

Redoslijed: 1. Metalist 4 2. Bayer Leverkusen 4 3. Rosenborg 3 4. Rapid 0

Stefan Kießling, Bayerov napadač, ušao je u igru na gostovanju kod Rosenborga u K skupini u 75. minuti, a samo minutu nakon toga je bio strijelac pogotka za pobjedu Apotekara 1:0.

Metalist je u Harkivu golovima Edmara u 66. minuti i Xaviera u 80. slavio protv bečkog Rapida s 2:0. Hannover – Levante 2:1 (Huszti 21 – 11 m, Konan 49 / Michel 10) Helsingborgs - Twente 2:2 (Đurđić 7, 43 / Bengtsson 74, Douglas 88)

Redoslijed: 1. Hannover 4 2. Levante 3 3. Twente 2 4. Helsinborgs 1

U skupini L je Hannover kao domaćin slavio protiv Levantea s 2:1, iako je dvoboj odlično počeo za španjolsku momčad. Haggui je u svom kaznenom prostoru napravio prekršaj nad Gekasom i dobio crveni karton. Michel je s bijele točke doveo goste u vodstvo u 10. minuti. Hannoverov veznjak Szabolcs Huszti u 21. minuti je iznudio penal, koji je sam i realizirao, te izjednačio rezultat. Didier Ya Konan je u 49. minuti poentirao za pobjedu njemačkog kluba. Hannover je uputio samo dva udarca u okvir gola na utakmici i to mu je bilo dovoljno za pobjedu.

Helsingborgs je kao domaćin dvama golovima srpskog napadača Nikole Đurđića u 7. i 43. minuti vodio protiv Twentea s 2:0 do 74. minute kada je Bengtsson zabio prvi gol za nizozemsku momčad, a onda je Douglas u 88. minuti postavio konačnih 2:2.