NAJVEĆI PROBLEM / Sve više Hrvata odvaja otpad, ali veliku glavobolju zadaje plastika: Napokon je poznato i gdje ona na kraju završi

Image
Foto: Robert Anic/PIXSELL

Trenutno odvojeno prikupljanje otpada provodi 519 jedinica lokalne samouprave

3.12.2022.
9:17
Robert Anic/PIXSELL
VOYO logo

Izvještaj o komunalnom otpadu za 2021. koji je objavilo Ministarstvo gospodarstva pokazuje da je sve više mjesta u Hrvatskoj u kojima se odvojeno prikuplja otpad.

Trenutno odvojeno prikupljanje otpada provodi 519 jedinica lokalne samouprave. U 2021. godini nastalo je 1.766.560 tona komunalnog otpada, čime se ukupna količina vratila na vrijednost iz 2018. godine. U odnosu na prethodnu 2020. godinu to je povećanje od 4 posto. Ako se promatra godišnja količina komunalnog otpada po stanovniku, ona iznosi 454 kilograma, što je najveća vrijednost u promatranom razdobolju od 1995. do 2021. godine, stoji u Izvještaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvođenje prakse odvojenog prikupljanja otpada najviše je prašine podiglo u glavnom gradu. Iako se u Zagrebu otpad razvrstava već nekoliko godina, inzistiranje nove gradske vlasti na uvođenju redu i pojačanom nadzoru izazvalo je glasne reakcije, koje još uvijek ne prestaju, piše N1.

Ono što su građani mogli primijetiti i sami, bez da iščitavaju podatke iz tablica nadležnih tijela, jest da se višestruko povećao udio plastičnog i metalnog otpada. Prepune žute vrećice su na svakom koraku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NEMAMO AMBICIJA? /

Imamo dobre propise i lošu praksu: Hrvatska se guši u plastičnom otpadu, ali čini se da Hrvate to uopće ne smeta

Image
NEMAMO AMBICIJA? /

Imamo dobre propise i lošu praksu: Hrvatska se guši u plastičnom otpadu, ali čini se da Hrvate to uopće ne smeta

Najveći problem - plastika

Najveći porast odvojenog prikupljanja komunalnog otpada u odnosu na prethodnu godinu zabilježen je za otpad od metala. Također se bilježe nešto značajniji porast količina odvojenog sakupljanja i za otpadno staklo, otpadni papir i karton te otpad od plastike, stoji u izvještaju Ministarstva.

Da je plastika jedan od najvećih ekoloških problema našeg doba, jasno je svima. Proizvodi od plastike su posvuda, a svijet, osobito zemlje u razvoju, još uvijek ne nalazi način da se s njima nosi. Plastični otpad preplavljuje svijet. Iz Zagrebačkog holdinga kažu kako mjesečno prikupe oko 1.100 tona ambalažne plastike. Velika većina toga prikupi se u žutim vrećicama. Tek oko sedam tona otpadne plastične abmalaže prikupi se u reciklažnim dvorištima i mobilnim reciklažnim dvorištima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čistoća nema podatke o tome koliki udio prikupljenog otpada je pogodan za reciklažu, ali kažu, da se, teoretski, sva plastična ambalaža može reciklirati. “Prema ugovoru sakupljena plastična ambalaža se predaje ovlaštenoj tvrtki koja je dužna gospodariti s otpadom u skladu sa zakonom”, kažu iz Holdinga.

“Jedan dio plastike koji nastaje u proizvodnim procesima Čistoće, npr. stare posude za otpad izrađene od polietilena visoke gustoće prodajemo najboljem ponuditelju”, odgovaraju na naš upit iz Holdinga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prikupljenu plastiku, kažu iz Holdinga, prodaju tvrtki Stražaplastika d.o.o. (odnosno tvrtki DW Reusables Hum d.d. koja je u međuvremenu kupila tvrtku Stražaplastika d.o.o.) po cijeni od 2.000 kuna po toni.

Dio plastike koji je pogodan za reciklažu se i reciklira, ali ni to ne radi Čistoća, nego, kako kažu iz Holdinga, ovlaštene tvrtke. “Niti Čistoća, niti bilo koja druga podružnica ili gradska tvrtka ne obavljaju djelatnost reciklaže otpadne plastike nego se ona predaje ovlaštenoj tvrtki koja je dužna gospodariti s otpadom u skladu sa zakonom”, kažu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo