spor proces / Nije da ćete to primijetiti, ali - dani na Zemlji postaju sve dulji

Image
Foto: NASA

U posljednjih 27 stoljeća prosječan dan se produljio za oko 1,8 milisekundi po stoljeću

7.12.2016.
14:32
NASA
VOYO logo

Dani na Zemlji postaju sve dulji, ali nije da će to netko uskoro primijetiti jer će trebati oko 3,3 milijuna godina da se produlje za samo jednu minutu, navodi se u studiji objavljenoj u srijedu.

U posljednjih 27 stoljeća prosječan dan se produljio za oko 1,8 milisekundi po stoljeću, zaključio je britanski znanstveni tim u studiji objavljenoj u časopisu Proceedings of the Royal Society.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je bilo "znatno manje" od ranije procijenjenih 2,3 milisekunde po stoljeću, što bi zahtijevalo "samo" 2,6 milijuna godina za dodatnu minutu.

"To je vrlo spor proces", rekao je za AFP jedan od autora studije Leslie Morrison, umirovljeni astronom Kraljevskog opservatorija u Greenwichu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Te su procjene približne zato što geofizičke snage koje djeluju na rotaciju zemlje neće nužno biti stalne tijekom tako dugog vremenskog razdoblja", precizirao je.

Na rotaciju Zemlje među ostalim utječu Mjesečeva gravitacija, promjena oblika Zemlje zbog otapanja leda na polovima, elektromagnetska interakcija između omotača i jezgre kao i promjene u razini mora, kazali su znanstvenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usporavanje Zemljine orbite razlog je zbog kojeg se svakih nekoliko godina moraju prilagođivati visokoprecizni satovi kako bi se osiguralo da ostanu u sinkronizirani s rotacijom našeg planeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo