Hrvatsko ministarstvo poljoprivrede donijelo je u srpnju novi pravilnik kojim se uvodi kontrola većeg broja vrsta voća i povrća uvezenih iz nečlanica EU-a, a naknada za inspekcijski nadzor povećava s 90 na 2000 kuna. Susjedi su brzo odgovorili protumjerama. Nezadovoljstvo je izrazio i premijer, a pričalo se i o ostavci ministra Tolušića.
Iako se, kako neslužbeno doznaje RTL, pravilnik povlači u petak, za neke će biti prekasno.
Jutros su iz Bosne i Srbije u Hrvatsku ušla dva kamiona puna lubenica – i nevoljko su platili 22 puta skuplji nadzor hrvatske inspekcije. Srbi ne trepću i očekuju da hrvatska strana popusti.
"Mi očekujemo prijedlog hrvatske strane tokom dana ili sutra najkasnije, vjerujem da će on biti značajnije izmijenjen u svakom slučaju. U razgovoru koje smo vodili ova dva dana stekao sam dojam da postoji spremnost kod svih da se ovaj problem što prije riješi", kaže srbijanski ministar trgovine Rasim Ljajić.
Ne mogu ispuniti ugovorne obveze
No Vindija već prilično trpi zbog Tolušićevog pravilnika, odnosno protumjera susjeda
"Zbog pojačanih mjera kontrole na granici, koje podrazumijevaju uzimanje uzorka svakog pojedinog artikla radi analize te čekanja minimalno sedam dana na rezultate, kamion s mliječnim proizvodima i svježim purećim mesom u ponedjeljak je vraćen s granice s Republikom Srbijom. Budući da je riječ o svježim proizvodima s ograničenim rokovima trajnosti, navedenu bi robu u suprotnom morali uništiti", kazali su iz Vindije na upit N1.
Dodali su i da "u ovom trenutku zbog uvedenih protumjera proizvodi stoje na granici ili se vraćaju u Hrvatsku, zbog čega nisu u mogućnosti isporučiti dogovorenu robu te se nalaze u situaciji nepoštivanja ugovornih obveza".
"Također, navedene analize predstavljaju dodatno financijsko opterećenje i uzrokuju usporen protok robe što ujedno znači i nemogućnost plasmana naših proizvoda i dodatno nam otežava poslovanje u Republici Srbiji", zaključuju iz Vindije.
Tolušić već danima ne daje izjave i izbjegava novinare, a oglasio se tek priopćenjem Ministarstva poljoprivrede.