NEZAKONITOSTI TEŠKE MILIJARDE: /

Što se sve Ivici Todoriću i čelnim ljudima Agrokora stavlja na teret?

Image

Nakon što je policija jutros upala u Kulmerove dvore, a pretragu obavlja i na drugim lokacijama i u domovima bliskih suradnika Ivice Todorića, čeka se razvoj situacije oko akcije Agrokor.

16.10.2017.
10:02
VOYO logo

Ivici Todoriću i vrhu Agrokora na teret se stavljaju zloporabe i druge nezakonitosti vezane uz vođenje poslovnih knjiga. Oko svega se danas priopćenjem oglasio i DORH, koji je potvrdio da su u tijeku izvidi i kriminalističko istraživanje zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela protiv gospodarstva i krivotvorenja te da su tijekom ove faze ishođeni nalozi suca istrage radi provođenja pretraga kod petnaest osoba.

RAMLJAK O TODORIĆU: ‘Sve je izgledalo fantastično dok nije puklo. Bilo je tu mondenih ljetovališta, helikoptera… Iznenadio me iznos’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Image
REVIZIJA U AGROKORU OTKRILA MULJAŽE TEŠKE MILIJARDE, RAMLJAK: /

'Podnijeli smo kaznenu prijavu protiv bivše uprave! Todorić? Njemu je najteže...'

Image
REVIZIJA U AGROKORU OTKRILA MULJAŽE TEŠKE MILIJARDE, RAMLJAK: /

'Podnijeli smo kaznenu prijavu protiv bivše uprave! Todorić? Njemu je najteže...'

Gubitak milijardi, a prikazivano poslovanje uz dobit

Nakon što je izvanredni Vladin povjerenik za Agrokor Ante Ramljak predstavio konsolidirano izvješće rezultata revizije u Agrokoru, otkrilo se kako je konsolidirani gubitak Grupe za 2016. iznosio 11 milijardi kuna, dok su ukupne obveze bile 56,28 milijardi te gubitak iznad vrijednosti kapitala od 14,5 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranija uprava Agrokora za 2015. iskazala je konsolidiranu neto dobit na razini grupe od 1,17 milijardi kuna.

Razlika između ranije iskazane i danas objavljenog rezultata za 2016. tako iznosi 4,78 milijardi kuna.

Lažnim prikazivanjem financijskih podataka, lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica, dovodili su u zabludu poslovne suradnike, banke i dobavljače. Prikazivali su pozitivne poslovne rezultate kad koncern nije ostvarivao dobit. Tijekom više od pet godina Agrokor je poslovao s gubicima, a prikazivali su se pozitivni poslovni rezultati. Primjerice, ukupna imovina Agrokora zadnjeg dana 2016. bila je 41,75 milijardi kuna, te je bila 10,3 milijardi manja nego što pokazuje izvješće za 2015. Ukupnu imovinu potkraj 2015. revizori su smanjili za 752 milijuna kuna, na 52 milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POLICIJA UPALA I U DOMOVE TODORIĆEVIH SURADNIKA: Pretresaju kuće Ivice Crnjca, Piruške Canjuge i Ljerke Puljić, procurilo tko je sve obuhvaćen istragom?

Prepravljena izvješća

Ukupne obveze Agrokor grupe, prema revizorskom izvješću, iznosile su na kraju 2016. godine 56,28 milijardi kuna. Prepravljeno izvješće za 2015. govori o konsolidiranim obvezama od gotovo 55 milijardi kuna, naprema 45,3 milijarde, koliko je iskazala prijašnja uprava. To je razlika od 9,7 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupni kapital Agrokor grupe na kraju 2016. bio je negativan, odnosno evidentiran je gubitak iznad vrijednosti kapitala od 14,5 milijardi kuna. Kako stoji u revizorskom izvješću, kapital Agrokor grupe smanjen je za 2015. i 2016. za 22 milijarde kuna.

U izvješću se navodi kako je PwC pismom obavijestio izvanrednu upravu o računovodstvenim nepravilnostima uočenima tijekom revizije, a “koje mogu ukazivati na potencijalne protuzakonite radnje”.

Riječ je o prikrivanju primljenih pozajmica i/ili kredita, kao i troškova poslovanja i troškova kamata koji su prikazani kao potraživanja prema vlasniku. Također, u PwC-u su ukazali i na nepravilnu klasifikaciju imovine i rezervi, nepravilno prikazivanje pozajmica kao vlasničkog kapitala te nepravilno prikazivanje danih pozajmica kao novca i novčanih ekvivalenata.

Konkretno, neprikazano ili pogrešno iskazano je 3,9 milijardi kuna obveza po kreditima, 2,3 milijarde operativnih i financijskih troškova za razdoblje od 2010. do 2015. te 2,1 milijardu kuna pogrešno prikazanog novca i novčanih ekvivalenata, što je ispravljeno u izvješću za 2015. Utvrđeno je i da ranije nisu iskazani dani krediti i potraživanja u iznosu od dvije milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve je počelo još 2010.

Također, utvrđeno je i nepravilno korištenje tzv. metode udjela u Agrokoru d.d. od 2006. do 2011., što je rezultiralo ispravkom vrijednosti udjela u iznosu od 3,5 milijardi kuna, tj. za toliko su bili precijenjeni prihodi.

Također je utvrđeno da su ukupni neiskazani krediti iznosili 2,9 milijardi kuna te pogrešno klasificirane obveze (po kreditu Adrisa) jednu milijardu kuna, što rezultira neiskazanim i/ili pogrešno klasificiranim obvezama po kreditima u iznosu od 3,9 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nepravilno klasificiranje danih pozajmica i depozita kao novca ili novčanih ekvivalenata rezultiralo je time da je kao novac prikazano 2,6 milijardi kuna umjesto 573 milijuna kuna, odnosno 2,1 milijarda kuna više.

Što se tiče dugova prema državi, u izvješću je vidljivo da su u nekim situacijama porezi i preplaćeni.

Utvrđeno je da su prikriveni troškovi počeli već u 2010. godini.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo