USKOK BI ZBOG TURUDIĆA MOGAO BOJKOTIRATI SUTRAŠNJE ROČIŠTE: / Evo što se može dogoditi ako se tužitelji ne pojave u sudnici

Image
Foto: PIXSELL

Žužić se nagodio na uvjetnu kaznu zbog optužbi da je dao 100.

12.3.2018.
9:44
PIXSELL
VOYO logo

USKOK je zatražio izuzeće suca IvanaTurudića nakon što je ovaj ponovno odbio potpisati sporazum što ga je USKOK postigao s poduzetnikom ŽeljkomŽužićem te uskratio i USKOK-u i Žužiću pravo na žalbu.

Međutim, Turudić je odbio zahtjev za izuzećem smatrajući to zloporabom procesne pozicije od strane USKOK-a nakon čega su zamjenici ravnateljice USKOK-a izašli iz sudnice. Pripremno ročište bit će nastavljeno sutra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Žužić se nagodio na uvjetnu kaznu zbog optužbi da je dao 100.000 eura mita bivšoj sisačko-moslavačkoj županici MariniLovrićMerzel.

"S obzirom na to da ne možemo prihvatiti da sudac sam odlučuje o svom izuzeću, smatrali smo da nisu ispunjeni uvjeti za nastavak pripremnog ročišta te smo napustili sjednicu. Što sad? Vidjet ćemo. Ovakva situacija se nikad nije dogodila. Mi smo naš stav jasno izrazili u trenutku kad smo napustili sjednicu", kažu iz USKOK-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkrivaju kako postoji mogućnost da sutra neće sudjelovati na pripremnom ročištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sud je odlučio kao i u prvom navratu. Nije usvojio sporazum koji je postiglo Državno odvjetništvo s okrivljenim Žužićem. Nakon toga je Državno odvjetništvo zatražilo izuzeće suca, a taj prijedlog je odbačen kao odugovlačeći te su nakon toga zastupnici optužbe napustili raspravu", rekao je ČedoProdanović, odvjetnik Marine Lovrić Merzel.

"Mi imamo svoju obranu, ali nama to nije presudno", kaže Prodanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po izlasku sa suda sudac Turudić nije želio dodatno obrazlagati svoju odluku. Najavio je tek da će pripremno ročište u ovom postupku biti nastavljeno sutra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako doznajemo, u slučaju da se predstavnici USKOK-a sutra ne pojave, proces bi mogao biti obustavljen, jer u tom trenutku neće biti ovlaštenog tužitelja za zastupanje optužnice.

Izvjesno je da Turudić to neće učiniti odmah sutra, već će glavnom državnom odvjetniku DinkuCvitanu, kao nadređenom USKOK-u, uputiti obavijest o njihovu eventualnom nepojavljivanju na sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, ovo suđenje je zakazano nakon što je Vrhovni sud u prosincu presudio da sudac zagrebačkog Županijskog suda Ivan Turudić nije mogao odbiti nagodbu USKOK-a s poduzetnikom Željkom Žužićem koji je kao suoptuženik priznao da je bivšoj županici dao sto tisuća eura mita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Image
ZAPLET KOJI VIŠE NIKOGA U HRVATSKOJ NE MOŽE ŠOKIRATI: /

Odgođeno suđenje Marini Lovrić Merzel, Prodanović objasnio što se krije iza takve odluke suda

Image
ZAPLET KOJI VIŠE NIKOGA U HRVATSKOJ NE MOŽE ŠOKIRATI: /

Odgođeno suđenje Marini Lovrić Merzel, Prodanović objasnio što se krije iza takve odluke suda

USKOK-ova optužnica

Prema USKOK-ovoj optužnici, Marina Lovrić Merzel je od lipnja 2011. do rujna 2013. od Željka Žužića, koji je želio kupiti udjele u društvu Ceste Sisak, primila sto tisuća eura mita. Zauzvrat mu je omogućila pravo prvokupa tih poslovnih udjela. Mito je, prema optužnici, primila potkraj kolovoza 2011., a izmjenom utvrđenih uvjeta ugovora osigurala je prodaju poslovnih udjela Žužićevoj firmi.

Kad je tvrtka, koja je doista imala pravo prvokupa, zbog neosnovanog odbijanja zaključenja ugovora pred Trgovačkim sudom u Zagrebu protiv Županije pokrenula parnični postupak zbog nadoknade štete, Marina Lovrić Merzel potpisala je sudsku nagodbu kojom se Županija toj firmi obvezala isplatiti 200.000 kuna, za koji iznos je oštećen proračun Županije, stoji u optužnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prala novac s nećakom

Marinu Lovrić Merzel tereti se i da je onda novac, što ga je primila kao mito, pokušala prikazati kao novac stečen na zakonit način, odnosno da je počinila kazneno djelo pranja novca. Od kolovoza 2011. do rujna 2012. u Sisku i Zadru, sa svojim nećakom, koji je četvrti okrivljeni, dogovarala je kako će na njegovo ime kupiti i urediti, te formalno upisati jednu nekretninu.

I doista, prema tom dogovoru, Lovrić Merzel je od sto tisuća eura mita za 680.074,65 kuna kupila stan u Zadru od 85,40 kvadrata s vrtom i dva parkirališna mjesta. Nominalni vlasnik stana bio je njezin nećak, a preostalim je iznosom stan uredila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šteta i za Županiju

Od veljače 2012. do srpnja 2013. dogovarana je kupnja zgrade za Zavod za hitnu medicinu sisačko-moslavačke županije. Iako je Županijska skupština donijela odluku da će se zavod graditi na lokaciji Jodnog lječilišta u sklopu Opće bolnice Sisak, Lovrić Merzel je u dogovoru s Bernardom Popecom poduzela sve kako bi osigurala da Županija za potrebe Zavoda za hitnu medicinu kupi upravo njegovu zgradu i to po cijeni znatno većoj od stvarne”. Radilo se o prostoru bivšeg autosalona, potpuno neadekvatnom za potrebe Zavoda za hitnu medicinu.

Unatoč tome, Županija je zaključila ugovor o kupoprodaji te nekretnine za iznos od devet milijuna i 800 tisuća kuna, a dodatni radovi na prenamjeni prostora koštali su 1.435.949 kuna. Na taj je način Popecovoj firmi, koja je u međuvremenu otišla u stečaj, pribavljena nepripadna imovinska korist od 4.139.738 kuna. Županija je oštećena za taj iznos uvećan za troškove izrade dokumentacije i prenamjene prostora, odnosno ukupno 5.652.194 kune

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fiktivni poslovi s prijateljima

Marinu Lovrić Merzel tereti se i da je između lipnja 2009. i travnja 2014. donijela “više odluka i rješenja o osnivanju i imenovanju članova Savjeta županice za što im je neosnovano isplaćivana mjesečna naknada od pet tisuća kuna neto, iako je znala da oni te poslove zbog kojih su imenovani za članove Savjeta već obavljaju u okviru tijela Skupštine i pravnih osoba Županije te da za to primaju odgovarajuću naknadu, odnosno plaću”. Na taj je način proračun Županije oštećen za ukupno još 6.032.222 kune.

S pojedinim vijećnicima, prijateljima i osobama rodbinski povezanim s članovima svoje obitelji sklapala je i ugovore o djelu na temelju kojih im je isplaćivana naknada. Sve je to županica za svog mandata potpisivala iako je, tvrdi USKOK, znala da se ugovoreni poslovi i usluge neće izvršavati jer Županija za njihovo obavljanje nije imala nikakve potrebe. Time je Županija oštećena za 673.693 kune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Punih osam godina, od 2005. do 2013. Županija je plaćala i troškove konzumiranja jela i pića na raznim sastancima, privatnim ručkovima, proslavama rođendana te troškove nabave prehrambenih artikala za privatne potrebe. Na taj je način Lovrić Merzel sebi izvukla 59.636 kuna, a Županiju ošetetila za 326.381 kunu.

Bivšu sisačko-moslavačku županicu tereti se da je u tom razdoblju oštetila Županiju za dodatnih 164.773 kune jer je službenim karticama plaćala privatne troškove za konzumaciju hrane i pića te gorivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djelatnici Šuma organizirali joj svadbu

Prema optužnici, Marina Lovrić Merzel je u lipnju 2009. godine voditelja Uprave šuma Podružnice Sisak, koji je također optužen, zatražila da njegovi radnici odrade sve oko organiziranja i održavanja njezine svadbene svečanosti. Kako im taj prekovremeni angažman nije plaćen, Šume su oštećene za 9636 kuna.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo